„Аполо 12” – да стигнеш до Луната след два удара от мълния

19.11.2019 15:10
СНИМКА: Уикипедия

На 19-ти ноември 1969 г. астронавтите от мисията „Аполо 12” Пийт Конрад и Алан Бийн се превръщат в третия и четвъртия човек, някога стъпвали на лунната повърхност.

Тяхното изумително постижение се случва само шест месеца след грандиозния успех на „Аполо 11”.

Макар и екипажът на „Аполо 12” да е вторият, който поема по този път, неговата отговорност не е по-малка, тъй като Конрад, Бийн и Гордън се очаква да повторят постижението и да затвърдят мястото на САЩ в космическата надпревара, предаде vesti.bg. 

Въпреки това мисията „Аполо 12” често бива забравена.

Може би това се дължи отчасти на иронията на съдбата, която я поставя между две много по-тиражирани от медиите мисии от програмата „Аполо” на НАСА.

„Аполо 11” е име, което всички свързват с подвига на Нийл Армстронг, Бъз Олдрин и Майкъл Колинс, които правят нещо революционно, нещо, за което никой не е вярвал, че ще бъде осъществено преди края на века, дори и след това.

Мисията „Аполо 13” пък е известна като първата, която претърпява сериозна повреда извън земна орбита, и въпреки това успява да се върне благополучно на Земята.

Ето защо подвигът на „Аполо 12” често бива забравян и все пак приносът на тази мисия към науката не може да бъде отречен, нито изтрит от историята.

Планираното излитане на „Аполо 12” за 14-ти ноември 1969 г. се осъществява въпреки мъгливото и дъждовно време.

Според инженерите на НАСА лошите климатични условия не биха попречили на излитането, тъй като самата ракета носител била пригодена за подобни метеорологични условия.

По-малко от минута след излитането си ракетата е ударена цели два пъти от мълния. Наземният контрол за момент губи връзка с екипажа, но след това тя е възстановена и всичко изглежда да е наред.

Дори това драматично събитие не е в състояние да спре героите на „Аполо 12” да достигнат Луната.

Изглежда нереално, че зоната на естествения земен спътник, където Пийт Конрад и Алан Бийн кацат, носи името „Океан от бури”.

Това, което екипажът на „Аполо 12” преживява, би накарало мнозина да се оставят на страха да ги завладее. Конрад, Бийн и Гордън обаче не позволяват това да провали мисията им.

Някои хора казват, че здравото и истинско приятелство помежду им е помогнало в този така критичен момент. Други отдават заслугите на тяхната смелост, кураж и изключителен професионализъм.

Конрад и Бийн извършват редица на брой експерименти по време на краткия си престой на лунната повърхност. Те събират и много скални проби – общо 34 кг., с почти 13 кг. повече от екипажа на „Аполо 11”.

Други от От страната и света

Европейските борси откриха с ръст

Европейските фондови борси откриха днешната си търговска сесия с ръст на индексите, като инвеститорите осмисляха резултатите в множеството корпоративни отчети, обявявани през последните дни

70-годишен забрави 36 хил. евро на паркинг в Стара Загора, откриха кой ги е взел

70-годишен мъж е забравил 36 хил. евро на паркинг в Стара Загора, съобщиха от полицията. На 23 октомври в Първо РУ-Стара Загора, е получено съобщение от мъжа, че на същата дата, около 14 часа

КНСБ: Необходимият нетен месечен доход за издръжка на един работещ е 1454 лв.

Необходимият нетен месечен доход за издръжка на един работещ човек, живеещ сам, е 1454 лв. Това сочат данните за последното тримесечие (юли-септември) на настоящата година

Мъж удари жена си с чаша по главата, арестуваха го

Мъж удари жена си с чаша по главата и се озова в ареста. Инцидентът е станал в сряда, около 21:00 часа. На тел. 112 е получено съобщение за възникнал скандал в частен дом в гр. Петрич

КЗК с открито производство срещу АЕЦ "Козлодуй" по жалба на фирма

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу АЕЦ "Козлодуй" по жалба на фирма. Решението на КЗК е публикувано на интернет страницата на Комисията

>