Илхан Кючюк към унгарския кандидат - комисар: При какви условия ще се случи присъединяването към ЕС на Западните Балкани?
Днес в рамките на Комисията по външни работи на Европейския парламент се проведе изслушване на новопредложения от Унгария кандидат за Комисар по „Съседство и разширяване“, Оливер Вархели, след като предходната кандидатура на страната бе отхвърлена от Комисията по правни въпроси на ЕП.
По време на три-часовото изслушване евродепутатът от Движението за права и свободи Илхан Кючюк, който е заместник-координатор за Комисията по външни работи на група Обнови Европа, постави акцент върху темата за разширяването на ЕС към Западните Балкани - тема, която е сред основните приоритети на ДПС. Това съобщиха от пресецнтъра на евродепутата.
Евродепутатът изтъкна изминалата една година след стартирането на Стратегията за Западните Балкани и констатацията през 2018г. на предходния председател на ЕК, Жан- Клод Юнкер, че Западните Балкани имат историческа възможност да свържат своето бъдеще с това на ЕС, но и отхвърлянето от Съвета на решението за започване на прегори с Албания и Северна Македония. В тази връзка, той попита унгарския кандидат за Комисар по разширяването „Каква е Вашата позиция относно призивът ЕС първо да реформира себе си отвътре и да преосмисли започването на преговори за присъединяване с други държави и ако се пристъпи към реформиране на преговорния процес, при какви условия следва да се случи това?“.
В отговор, Оливер Вархели посочи, че e ангажиран към процеса на разширяване към страните от Западните Балкани, тъй като не намира задълбочаването на европейската интеграция и разширяването за взаимоизключващи се процеси и ще работи с всички налични инструменти като комисар за започването на преговорния процес със Северна Македония и Албания преди срещата на върха в Загреб през май 2020.
„Отказът за започване на преговори с Албания и Северна Македония е историческа грешка, която Съветът трябва да преразгледа възможно най - скоро. При все това, за нас е важно и каква ще е позицията на водещата фигура спрямо преговорния процес от страна на Комисията. До момента, Европейският парламент и Европейската комисия отстояват ясната и категорична позиция относно готовността на Албания и Северна Македония за започване на преговори. Като докладчик на Европейския парламент за доклада за Северна Македония ще продължа да настоявам за това, както и за справедливо отношение към Западните Балкани, основано на обективност и яснота на процеса”, коментира Илхан Кючюк.