Урната може да сканира още докато се пуска бюлетината
ГЕРБ, ДПС и БСП вървят към консенсус по новия ред за изборите
l Броенето - на машини и извън секционните комисии, за да няма толкова грешки
l Електронно дистанционно гласуване за българите от чужбина обещават управляващите
Прозрачна урна със сканиращо устройство, през което да минава бюлетината в мига, в който избирателят я пуска, може да има за следващите избори през 2020 г. Или урната да остане, както е досега, но веднага след приключване на изборния ден да се носи в изнесени преброителни центрове, където бюлетините да се изсипват в устройство и така броенето им да става машинно, без риск от човешка грешка и намеса.
Това е една от идеите за промяна в Изборния кодекс, която се оказва обща за управляващи и опозиция. Така
резултатите от
вота се
получават на
секундата и
преброяването
няма да се прави
от членовете на
секционните
комисии
Многократно преправяните от тях протоколи заради допуснати грешки в броенето от години са давали основания на различни партии да се съмняват в резултата.
В същото време при спор бюлетините, които са в урната, може да бъдат преброени и ръчно.
Броени дни след местния вот партиите вече говорят за промяна на изборните правила. И изпреварват президента, който в деня на балотажа се закани, че ще ги събере, за да помислят заедно как да изчистят недъзите на сегашната система. Румен Радев посочи на първо място огромния брой недействителни бюлетини.
Проучване на “24 часа” за идеите на парламентарните сили показа, че ГЕРБ, БСП и ДПС вървят към консенсус, че трябва да има машинно броене. Първи това поискаха от ДПС още преди местните избори - по време на спора за отмяната за машинното гласуване за тези избори.
Така
вместо машини
за гласуване от
ГЕРБ биха
подкрепили
закупуване на
сканиращи
устройства за
преброяване
на бюлетините и създаване на преброителни центрове.
Впрочем за такива преброителни центрове неведнъж е говорил и изборен експерт №1 у нас през последните години - проф. Михаил Константинов. Подходът
е познат като
Американския
модел
Това, че бюлетините няма да се броят в СИК, пък ще доведе до неприкосновеност на урната и невъзможност за опорочаване на вота със симпатично мастило или повторно отбелязване. Биха се намалили разходите около изборите, защото много по-малко хора ще са заети с това да наблюдават и администрират процеса по преброяването и вписването на резултата от вота в протоколите.
Управляващата партия държи на българите в чужбина и техния глас, затова сред приоритетите ѝ е и електронният дистанционен вот, увериха депутати от ГЕРБ.
От там са категорични, че държавата трябва да се придържа към предложенията и забележките, дадени от европейските организации в областта на правото. Затова ще се изпълнят изискванията на Европейския съд относно възможността затворниците да участват в изборите. Подкрепят и всички препоръки на Венецианската комисия за подобряване на изборния процес.
Сред другите предложения на управляващите за промени в Изборния кодекс са облекчаване на процесуалните правила за обжалване, както и “организационни мерки за подобряване на динамиката на изборния процес”.
Най-вероятно ще се върви към облекчаване на условията и изискванията към кандидатите за изборните длъжности. Става дума за
намаляване на
депозита,
който партиите и кандидатите внасят за участие във вота, както и на минимума изискуеми подписи при подаването на документите в ЦИК, научи “24 часа”.
ГЕРБ готвят и промени по “обезпечаване на доказателствата” като изборните протоколи, запазване тайната на вота. Ще се разпише отделен пакет срещу купуването на гласове и корпоративния вот.
Два са основните акценти на БСП за промени в Изборния кодекс. На първо място е да бъде гарантирано въвеждането на машинно гласуване, обогатено с машинно преброяване. Както и изчистване достатъчно рано на различните пречки и дефекти, които досега бяха изтъквани за непрекъснатото отменяне на машинното гласуване от 2016 г. насам.
На “Позитано” 20 обсъждат различни варианти за машинно гласуване и броене. Единият е споменатата вече прозрачна урна със сканиращо устройство на входа за хартиените бюлетини.
Вторият е не хартиена бюлетина, а екран - пак вариант на машина за гласуване, с който в момента на пускане на вота той вече се отчита. А след това разписката от гласуването да се пуска в урна.
Другото основно настояване на БСП за промяна е свързано с изчистването на избирателните списъци. Казусът със 100-те хиляди души в София, които изчезнаха между първия и втория тур на местните избори, е капката, която преля всяка чаша, коментират червените. Затова идеята им е да се създаде
публичен
регистър на
избирателите,
с който да се въведе някакъв вид активна регистрация. Как точно да стане това, е въпрос на обсъждане на експертно ниво, казват от левицата.
Това са двете теми, по които от “Позитано” 20 са установили, че има голяма база за консенсус между парламентарните сили. Затова и във вторник БСП инициира среща, на която обаче от ГЕРБ не дойдоха. На нея представители пратиха всички останали групи и се разбраха, че са отворени за диалог. Засега управляващите не приемат да се направи временна комисия по изработването на новите текстове, както лансираха БСП и ДПС. Правната комисия има достатъчно капацитет, обясни шефката на депутатите от ГЕРБ Даниела Дариткова.
Дебатът за промени в Изборния кодекс да бъде изваден от общото политическо противопоставяне, е идеята на БСП. И точно сега - в период, в който няма скорошни избори, да се обсъди и изработи общ доклад, с политическо съгласие по него. На основата му да се изготви общ законопроект, за да знае администрацията, че няма да има мърдане от тези теми. А не да се чуди дали следващите, които дойдат на власт, ще го отменят.
“ДПС ще внесем тези теми, които смятаме, че са важни и че са проблем на Изборния кодекс. Това е т.нар. уседналост, която сама по себе си представлява лишаване от право на глас. Ще предложим
връщане на
предишната
уседналост за
местни избори, която започва от деня на издаване на указ на президента за насрочване на избори и тече до провеждането на им. Така всички български граждани ще знаят къде могат и не могат да гласуват, а не както е сега - къде не могат”, обясни депутатът от ДПС Хамид Хамид.
На последния вот важеше 6-месечна уседналост. Заради нея ГЕРБ не успя да регистира набелязания кандидат за кмет на Русе и загуби от БСП там, призна преди дни Бойко Борисов.