Обмислят дуално обучение и в университетите (Обзор)
Средната посещаемост на лекциите
в някои висши училища била 15-20%
“В проекта на стратегията за висшето образование, който готвим, ще помислим и някаква дуална форма във висшето образование. Има смисъл да се съчетават обучение в реална работна среда с такова във висшето училище.” Това обяви министър Красимир Вълчев пред студенти от Софийския университет.
Само 15-20% от студентите редовно ходят на лекции, показала проверка на министерството в няколко висши училища.
“Това показва разликата между обучението в едно висше училище, което държи на качеството и репутацията, и друго, което го избива на симулация и бутафория. Разликата е между висши училища, които изискват от студентите ежедневно ходене, с проекти, задания, с четене на литература, а не само от изпит на изпит и от сесия на сесия”, обясни Вълчев.
Резултатът се получава с натрупването на усилието - часове работа. Онзи принцип го знаете от политическия материализъм, а че количествените натрупвания водят до качествени изменения, може би в най-голяма степен важи за системата на образованието, допълни министърът.
В над 25 професионални направления в различни висши училища приемът е нулиран заради избуялото нерационалното търсене на висше образование, т.е. търсене за самата диплома. “Връщаме махалото. През 1990 г. 30% от завършващите се включват в системата на висшето образование, преди 2-3 години - 82-83%. Вероятно 50-60% ще бъде приемът в държавните висши училища, частните не може да ги контролираме”, уточни просветният министър.