Наши учени доказват: Черно море се е вдигнало с 5,80 м за 5000 г.

13.11.2019 18:19
Областният управител на Бургас Вълчо Чолаков (вляво), проф. дин Иван Илчев (в средата) и инж. Петър Кънев (вдясно)
Археолози, историци, музейни специалисти и изследователи се събраха в Ахтопол за кръгла маса на тема “Археологически разкопки и проучвания в Странджа и Южното Черноморие”, организирана от председателя на сдружение “Черноморска Странджа” инж. Петър Кънев.

Инж. Петър Кънев събра за 15-и път археолози на уникална кръгла маса

С 5,80 метра се е вдигнало Черно море за 5000 г. Това са доказали наши учени при подводни археологически проучвания на залива пред устието на река Ропотамо.

Около 3100 г. преди Христа нивото на Черно море в този залив е било с 5,80 м по-ниско и там е имало пристанище, разказа д-р Калин Димитров, директор на Центъра по подводна археология в Созопол. Открити са артефакти, които свидетелстват за процъфтяващо селище от ранната бронзова епоха.

Докладът на д-р Димитров и колегите му от центъра бе представен на кръгла маса “Археологически разкопки и проучвания в Странджа и Южното Черноморие”. Тя бе организирана през уикенда за 15-и път от председателя на сдружение “Черноморска Странджа” - депутата инж. Петър Кънев. Археолози, историци, музейни специалисти и изследователи се събраха в Ахтопол, а кръглата маса се проведе под патронажа на областния управител на Бургас Вълчо Чолаков.

Форумът почна с

отдаване на

почит на

Пламен Крайски,

който бе председател на Обществения съвет на сдружението. Присъстващите запазихa минута мълчание и отново си спомнихa за големия учен, деец на изкуството, литературата, историята, основател на кръг “Будител”, един от създателите на в. “Демокрация”, зам.-председател на Държавна агенция “Архиви”, човек с огромен принос към науката и музейното дeло.

Заедно с Кънев и Чолаков на събитието присъстваха още член.-кор. на БАН Иван Гранитски и тракологът Иван Маразов, депутатът проф. дин Станислав Станилов, доц. д-р Бони Петрунова от НИМ, проф. дин Иван Илчев, доц. д-р Георги Мавров, проф. дин Иля Прокопов, проф. дин Калин Порожанов. Сред гостите бяха и кметовете на Созопол Тихомир Янакиев и на Малко Търново Илиян Янчев, а също и бившият градоначалник на Ахтопол Бисер Колев.

Тържествен водосвет беше отслужен от Негово Преосвещенство Агатополски епископ Йеротей, игумен на Поморийския манастир “Св. Георги Победоносец”.

“Винаги съм уважавал достойните хора, които правят нещо за обществото, а не само за себе си. Тук съм от уважение към вас, вашите идеи и това, което правите за Странджа”, поздрави присъстващите Чолаков.

“Събираме се за 15-и път. С Пламен Крайски избрахме октомврийско-ноемврийските сбирки да бъдат на теми, свързани с културно-историческото наследство на Черноморския регион на Странджа. Продължаваме да спазваме тази традиция. Неслучайно и днешната тема на докладите е обвързана с археологически проучвания от Странджа и Южното Черноморие”, каза пък инж. Петър Кънев.

По време на форума археологът Димитър Недев запозна присъстващите с най-новите открития, свързани с градоустройството на Аполония Понтика. Доц. д-р Христо Прешленов представи доклади за изследванията в Месембрия (Несебър) и Деултум (Дебелт).

За живота в древния пристанищен град, който някога се е издигал на нос Свети Атанас край Бяла, говори доц. д-р Валери Йотов. Д-р Милен Николов изнесе впечатляващи факти

за най-новите проучвания

в крепостта Русокастро

Майор Дочо Николов, Анелия Николова, доц. д-р Александър Радулов и Людмила Кутиева също бяха сред лекторите на кръглата маса. Водещ на форума бе изтъкнатият учен и познавач на историята д-р Атанас Орачев, председател на Научния съвет на сдружение “Черноморска Странджа”.

Други от От страната и света

Вкараха холандец в психиатрията след като нападна жени и дете в Морската градина на Варна

27-годишен мъж е арестуван, след като нападна две жени и дете в Морската градина през почивните дни, съобщават от пресслужбата на апелативната прокуратура във Варна

Близо 100 кадети от НВУ тренират как да оцеляват в дивата природа (Снимки)

Близо 100 кадети от Професионалния сержантски колеж на Национален военен университет "Васил Левски" се учат да оцеляват в дивата природа. Това съобщиха от Министерството на отбраната на официалната

Водата в София поскъпва до 3,52 лв. за кубик

Комисията за енергийно и водно регулиране одобри на закрито заседание бизнес плана на столичния ВиК оператор за периода 2022-2026 година. Съобразно одобрените разчети на дружеството

13 художници и 18 скулптори се събраха на традиционен пленер в Раювци

За седма година в периода от 15 до 28 септември в китното село Раювци до Елена се проведе пленер по живопис и скулптура. В него се включиха 31 участници – 13 художници и 18 скулптори

Министерството на културата включва в своя календар Деня на българския всеучилищен химн

След проведена кореспонденция от страна на Община Русе, Министерството на културата ще включи в своя събитиен календар националното отбелязване на Деня на българския всеучилищен химн - 15 април

>