Здравко Димитров: И Каназирева, и Славчо Атанасов са достойни съперници за балотажа
- Лидерката на “Съюз за Пловдив” е втора според екзитпола на “Алфа рисърч”
- Не се признавам за победен, докато не видя окончателните резултати, каза кандидатът на НФСБ и ВМРО
С 13% преднина Здравко Димитров от ГЕРБ отива на балотаж с шефката на “Съюз за Пловдив” Дани Каназирева, сочат първите резултати от екзитпола на “Алфа рисърч”. Областният управител води с 33,5%, а бившата му съпартийка е с 20,8%. Тя е
голямата
изненада за
втория град
на България (за нея - виж по-долу). Никой не я броеше в сметките си, различни проучвания в кампанията ѝ отреждаха дори 4-о място. И предричаха на Славчо Атанасов от НФСБ и ВМРО да е втори. Той обаче е зад нея с 15%, четвърти е претендентът от БСП Николай Радев с 10,9%.
Димитров има по-добър резултат от листата на ГЕРБ, която събира 29% според екзитпола.
“Продължаваме на втори тур. И Дани Каназирева, и Славчо Атанасов са достойни съперници”, коментира пред “24 часа” Димитров. Той е категоричен, че кампанията му в следващите дни по нищо няма да се различава от досегашната. “Ще бъде позитивна,
очаквам
подкрепа
от десните
избиратели
Благодаря на хората, които ме подкрепиха на първия тур. Няма да подведа нито един от това, което съм обещал”, каза той.
На странно съвпадение попадна голямата дъщеря на Здравко Димитров Мария. От години тя гласува в 43-а секция в училище “Васил Петлешков” в Пловдив. Със същия номер обаче е и бюлетината на ГЕРБ, с която баща ѝ се бори за кмет на Пловдив. “Няма случайни съвпадения”, каза Мария, след като упражни правото си на глас. Тя дори си направи селфи пред своята секция и го публикува на фейсбук страницата си. Малко по-късно Мария се появи с по-малката си сестра Рая, с баща си и съпругата му Меглена пред 20-а секция в училище “Св. св. Кирил и Методий”. Димитров и семейството му търпеливо си изчакаха реда. Кандидатът на ГЕРБ за кмет влезе в тъмната стаичка с малката си дъщеря. Двамата пуснаха заедно бюлетините.
В щаба на Атанасов не можеха да повярват, че Каназирева го изпреварва. През целия ден оттам с недоверие гледаха на екзитполовете, които даваха преднина на лидерката от “Съюз за Пловдив”. “Не се признавам за победен, докато не видя окончателните резултати”, заяви пред “24 часа” Атанасов.
За бившия кмет и настоящ депутат това са четвърти поред местни избори. От 2007 г. той не пропуска местен вот като претендент за кметското кресло. На първите избори беше избран с подкрепата на ГЕРБ, но след една година се отказа от големия си коалиционен партньор и го замени с БСП. През 2011 и 2015 г. пък бе победен от Иван Тотев.
Претендентът на БСП
Николай Радев
очаквал
по-голям
резултат
“Водихме мащабна и позитивна кампания директно с хората, лице в лице. Основните стълбове бяха здравеопазването и образованието. Отношението на избирателите бе благонамерено и от диалога с тях ние имахме надеждата за подкрепа”, каза шефът на левия щаб Нина Чавдарова.
В бъдещия общински съвет, който се състои от 51 съветници, ГЕРБ ще е най-голямата политическа сила. По предварителни изчисления партията на Борисов ще разполага с поне 18 места. Втора е “Съюз на Пловдив”. Анализатори изчисляват, че Дани Каназирева ще разполага с около 12 съветници, тъй като има 29,2%. Трета ще е групата на БСП с 11,4%, четвърта – на НФСБ и ВМРО с 10,3%. Това обаче са според преброяванията на екзитпола. От първоначалните протоколи от секционните комисии данните сочат, че на балотаж отиват Здравко Димитров и Славчо Атанасов.
Амбициозна, работлива и винаги опозиция - Каназирева изненада не само Пловдив
Каквото и да стане, аз съм моралният победител, обяви младата юристка
“Не се знае още дали съм втора, или пак ще ме изместят трета. Но каквото и да стане, аз съм моралният победител в тези избори. Показах на големите партии как без нито един купен глас се печели.” Това бе първият коментар след изборния ден на Дани Каназирева. Според нея ще е чудо, ако стане кмет на Пловдив, и това щяло да е знак и светлина, че България се променя.
“Обичам града си и гласувах за ново, различно управление, с много повече уважение, възпитание, професионализъм, бързи темпове на работа”, каза тя минути след като пусна бюлетината си. Няколко часа по-късно всички социолози я обявиха за голямата изненада под тепетата. Подчертава се фактът, че това е извън тренда на този вот новите имена да се представят неочаквано добре (както например младият Борис Бонев в София), тъй като тя не е ново име в местната власт.
“Без надменност, без
самозабравяне. Вярвам в Пловдив и зная, че той наистина може да бъде различният град, който е променял историята и е влияел на политическите процеси”, казва още тя.
Младата юристка е амбициозна, работлива и дясноориентирана. Винаги е в опозиция в местния парламент, където 3 мандата е общински съветник. Влиза в политиката от ГЕРБ, но още през първия мандат на местно ниво я отстраниха от партията. Тя обаче не се отказа, а създаде своя политическа сила “Съюз за Пловдив”. През 2011 г. на местните избори успя да вкара 4-ма съветници, а на вота през 2015 г. стана трета като претендент за кмет на Пловдив и умножи групата си на 6-има съветници. Една от ярките опозиционни фигури в местния парламент. Обяви се срещу продажбите на общински имоти, срещу презастрояването и отнемането на зелени площи. Винаги против увеличението на местните данъци и такси, защото твърди, че пловдивчани не получават качествена услуга, за каквато плащат.
Амбицията ѝ през тази кампания бе да стигне до балотаж.
“Ще видите, че социологическите
проучвания, които се тиражират за
мен, не са верни”, повтаряше тя
И допълваше, че ще е изненадата на местния вот в Пловдив. Което от снощи е факт.
Кампанията ѝ стартира още през лятото с непрекъснати срещи с хората. Обясняваше им, че всеки проблем на града има конкретно решение. “Не си позволих да нападам с лични обиди нито един опонент”, обяснява още претендентката за кмет на Пловдив.
Каназирева е завършила право в Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”. Адвокат и доктор по конституционно право, с
дисертация на тема
“Местната власт
в условията на членство на България в ЕС”. Специализирала е “Британско право и право на Европейския съюз” в Кеймбридж, а през 2014 г. - в САЩ по програма “Млади професионалисти в сферата на правосъдието”.