200 деца с хромбук в 6 пловдивски училища, вместо с тетрадки
Близо 200 деца в 6 пловдивски училища заместват т.г. хартиените учебници и тетрадки с chromebook (хромбук). Устройството е подобно на лаптоп, но е по-леко и евтино и служи единствено за образователни цели.
Ефикасността му вече е тествана в езикова гимназия "Иван Вазов", известна като Руската, където м.г. с хромбук бе оборудван цял един клас. Сега освен него ще има и втори. Останалите пет учебни заведения са възприели модела на Руската. Според директорката й Вихра Ерамян с хромбук се елиминира възможността децата да се занимават с личните си телефони по време на часовете и да си чатят. Те нямат време за игри, тъй като са ангажирани с работа с chromebook. От него няма достъп до социалните мрежи, блокирано е и съдържанието в интернет, което не е свързано с уроците. Устройството е защитено от кибератаки и източване на лични данни.
"Налагането на безхартиеното обучение започна в Пловдив още преди 3 г. и ще продължи. Дигитализацията навлиза навсякъде, образованието не може да остане изолирано. Затова общината отпуска средства за иновативни методи. От началото на годината досега сме предоставили близо 200 000 лв.", коментира зам.-кметът Стефан Стоянов. По думите му във всичките 52 общински училища са въведени т.нар. "облачни технологии" и с тях децата ще се обучават и т.г. Образцовата математематическа гимназия "Акад. Кирил Попов" е вързана към различни платформи и по предметите се използват интерактивни средства. С тях се насочва вниманието на децата върху най-важната информация. В пловдивските училища и т.г. ще се използва платформата G Suite. Чрез нея всеки преподавател организира виртуална класна стая (класрум). Там се качват планове, тестове, домашни, диаграми, таблици, а децата, учителите и родителите имат достъп до тях онлайн чрез личните си акаунти. Преподавателите са единодушни, че класрум е изключително ефективна за екипна дейност. Децата могат и извън училище да работят по групов проект, независимо къде се намират. Учителят пък следи как се справят и дава напътствия. Така има поглед върху приноса на отделния ученик в решаването на общата задача.
"Дори и да отсъстват от часовете по болест, децата имат достъп до преподавания материал в класрум и могат да наваксват вкъщи, без да изостават от съучениците си", обясняват педагози. 150 преподаватели под тепетата са вече обучени за работа с различни платформи и се сертифицирани от Гугъл. Такава голяма бройка има само в напреднали държави като Англия, Германия, Испания, Норвегия, посочват от общината.