Митрополит Николай посякъл реститутите: Никакви евра, плащам в левове!
Бившето Гръцко училище в Пловдив ще е със статут на манастир
Митрополит Николай, който придоби бившето Гръцко училище на Джамбаз тепе в Пловдив, бил непреклонен в преговорите с реститутите от фамилия Братанови, научи "24 часа".
Те държаха първите два етажа от недовършената сграда на хълма, а горните два владиката получи като дарение от Георги Гергов. Братанови искали за своя дял 750 000 евро. Митрополитът обаче бил непреклонен. "В България се плаща с левове", отсякъл той. И предупредил, че с никакви брокери няма да говори. Първоначално посредникът, нает от реститутите, дори посочил цена 1,5 млн. евро. Но от митрополията били категорични, че ще платят не повече от 750 000 лева. За целта взели кредит.
Запознати със сделката обясниха, че Братанови най-напред се пазарили църквата да им даде в замяна свой имот, но това се оказало невъзможно. Били посъветвани да не се чудят, а да продават на цената, на която владиката е съгласен. Казали им, че друг няма кой да им купи имота, защото притежават само първите два етажа от него и нямат директен достъп до входа на двора.
Владиката харесал бившето Гръцко училище, защото на метри е камбанарията на църквата "Св. Петка". Сградата е в груб строеж от началото на 80-те години на миналия век. Била е в активите на "Балкантурист". Навремето е проектирана за ресторантски комплекс. Но така си останала недовършена. Има серия критични публикации от 1984 г. в някогашния орган на ОК на БКП в. "Отечествен глас", че постройката стои като цирей на върха на хълма. Тогавашният председател на Окръжния народен съвет Стоян Кошулев е отговорил, че за да се довърши, е нужна инвестиция от 1,5 млн. лева. До края на 90-те години имотът е част от капитала на "Стария Пловдив" АД, който Георги Гергов приватизира. "Той си е мой и затова реших да го даря на митрополията. Желанието ми е да построя там църква в памет на покойния ми баща", обясни бизнесменът.
За довършването на сградата се изискват огромни инвестиции. Митрополията възнамерява да ги набави чрез дарения. Желанието на владиката е един ден тя да бъде със статут на манастир и там да се извършва духовна дейност.