Рязали с лозарски ножици Вълчитрънското съкровище да правят златни зъби (Снимки)

13.05.2019 13:15 Радко Паунов
Вълчитрънското съкровище заблестя в Пловдив с още 4 други. Най-вляво се виждат повредените предмети, рязани с лозарски ножици. Снимки: Евгени Цветков
Доц. Костадин Кисьов (вдясно) показва на кмета Иван Тотев и на зам.-министър Америя Гешева оригинала на Панагьорското съкровище.
Големият златен съд (в средата) е бил ползван като корито, в което хранили прасето.
Доц. Христо Попов (вляво) обясни, че такава изложба изисква много усилия и време да се организира. А зам.-министър Амелия Гешева пожела много посетители.
Бившият кмет на Пловдив Иван Чомаков (вляво) дойде за съкровищата. Той разказа, че последният път, когато е виждал Панагюрското, е бил 3-класник, а сега е на 66 г. Чомаков разгледа находките с настоящия градоначалник Иван Тотев.
Шефът на Националния археологически музей с институт при БАН доц. Христо Попов разказа историята с рязаните капаци от Вълчитрънското съкровище.

Находки отпреди 5 хилядолетия смайват в Пловдив

13-те безценни съда от най-старото съкровище в Европа - Вълчитрънското, за малко да се превърнат в златни коронки за зъби, ако не е била намесата на тогавашната плевенска полиция преди 95 г.  Затова и част от предметите са повредени.

 След случайното откриване на съкровището  през 1924 г. от двама братя находките били захвърлени в мазето. След като се разбрало, че са от чисто злато, някои от малките дискове са били нарязани с лозарски ножици.

"Зъболекари от Плевенско започнали да купуват ценния метал, за да правят коронки. Тогава обаче полицията бързо си е свършила работата и е спасила униката", разказа директорът на Националния археологически музей с институт при БАН доц. Христо Попов.

13-те оригинални златни предмета от Вълчитрън са в центъра на емблематичната изложба "Преоткритият свят на стара Европа" в Пловдив. Редом с тях са наредени още четири съкровища. Сред тях е и Панагюрското. То обаче е изложено на оригиналното си място, а останалите са обособени в отделна зала за праистория в археологическия музей.

"Златото за изработката на сервиза от Вълчитрън е добивано от три различни находища. Предмените са били притежание на влиятелен човек от бронзовата епоха. Най-много се спори за тройния съд, който на две места е пробит. Вероятно за него е имало и горна част, която не е запазена", разказа доц. Попов. Прелюбопитна е историята и за най-големия съд, тежащ близо 4,5 кг. Понеже е бил зацапан с кал, първоначално откривателите са го ползвали за корито, в което хранели прасето. Шопарът дълго време се търкал в съда и той започнал да блести. В световната археологическа наука случаят е известен като "Златното прасе".

"Това, което е запазено от златния сервиз, не е малко. Да не забравяме, че той е на 3500 години", посочи доц. Попов.

"Толкова съкровища на едно място е наистина впечатляващо. Градът се позлатява", отбеляза кметът Иван Тотев. И напомни, че последния ден от изложбата съвпада с неговия рожден ден - 28 октомври. Хората могат да видят и съкровището от Хотница, Великотърновско. Съдържа 44 златни предмета - 39 халки, 4 апликации и 1 сипрала. Открито е в селища, а не в некропол, което го прави безценно за периода на късния халколит (4550 - 3900 г. пр. Хр.). Във витрините блестят и златни съкровища от Дъбене и Рупите. "В тази зала са представени предмети отпреди 5 хилядолетия", обобщи директорът на музея доц. д-р Костадин Кисьов, с чиито усилия изложбата е факт.

"Неговата мечта се осъществи. Още през 2014 г. той се зарече, че ще направи в Пловдив най-хубавата археологическа експозиция в годината на Европейската столица на културата", отбеляза зам.-министъра на културата Амелия Гешева.

Кисьов обясни, че изложбата включва 250 експоната от най-ранната история на Пловдив и страната. Те показват, че българските земи са една от люлките на цивилизацията.

Други от От Пловдив

200 000 куб. м вода са използвани за гасенето на пожара край Катуница, още тлее на места

Невъзможно е да участват и хеликоптери, защото на място има три електропровода с високо напрежение 200 000 куб. м вода са налети до момента в битката с пожара в депото за утайки край Катуница

Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Япония Хисаши Мичигами

Задълбочаване на двустранните отношения и стимулиране на инвестициите между България и Япония бяха сред темите, които кметът Костадин Димитров и посланик Н. Пр. Хисаши Мичигами обсъдиха

Съдът напразно чакаше затворника беглец от Пловдив за кражба на колела

Отложиха процеса, тъй като присъствието му е задължително Районният съд в Пловдив направи неуспешен опит да даде ход на делото срещу 24-годишния Орхан Митков

Заловиха избягалия затворник, прибрал се в "Столипиново"

Затворникът, който избяга вчера от болница "Свети Георги" в Пловдив, е бил заловен от органите на реда преди минути. По информация на "24 часа" той е бил засечен в квартала

Прокуратурата разследва бягството на затворника от болница в Пловдив

От МВР го издирват усилено Районната прокуратура в Пловдив образува досъдебно производство за бягството на затворника, който изчезна рано сутринта вчера от УМБАЛ "Свети Георги"  в Пловдив

>