Най-ценните съкровища заблестяват от днес в Пловдив
Пет от най-ценните богатства на България - оригиналите на съкровищата от Вълчитрън, Панагюрище, Хотница, Рупите и Дъбене, заблестяват в Пловдив. Изложбата "Преоткритият свят на Европа" се открива от 11 часа в Археологическия музей и ще остане до 27 октомври. Посетителите ще ги могат да ги гледат от вторник нататък.
Бляскавите находки пристигнаха в края на миналата седмица с тежковъоръжена охрана и вече са подредени във витрините. "Пловдивчани и гостите могат да им се радват, без да закупуват отделен билет, а да ползват общ пропуск за музея, с който да видят и цялата експозиция", обясни директорът доц. д-р Костадин Кисьов.
Застрахователната стойност на експонатите е 43 млн. евро. "Целта е да представим Пловдив като един от най-старите живи градове с непоказвани 250 находки от 6-о хилядолетие преди Христа, открити в могилите на "Лаута" и "Брезовско шосе", както и от най-ранните пластове на Небет тепе", добави той.
Центърът на изложбата е Вълчитрънското съкровище - най-старото у нас. Съставено е от 13 златни съда с общо тегло 12,5 кг.Датира се от времето на бронзовата епоха. Когато двамата братя го открили през 1924 г., първоначално помислили, че съдовете са медни и ги захвърлили в мазето. Най-големият от тях с тегло от 6 кг използвали като корито, за да хранят прасето. Шопарът дълго време се търкал в стените на съда и той започнал да блести. В световната археология случаят е известен като "Златното прасе". "Целта на експозицията е гостите да разберат какво представлява Пловдив и да се насладят на световни образци от древното изкуство. А не да наблюдават пърформанси със сапун, които приключват за минути", коментират археолози.