Търсят резиденция на тракийски владетел край карловско село
Златни керемиди покривали двореца
Мащабни проучвания в най-големия и най-стар тракийски град предприема тази година пловдивският археологически музей. Ще се търси резиденцията на владетеля, разположена на 3 км от с. Васил Левски, Карловско. Най-напред с георадар ще бъде установено в кои зони под земята се намират останките от обществени и култови сгради, сред които и дворецът.
"Това е най-големият и най-стар тракийски градски център от края на V| началото на V в. преди Христа, разположен върху 30 декара", обясни топархеологът доц. Костадин Кисьов. Разкопките се възобновяват по инициатива на община Карлово. Кметът Емил Кабаиванов държи богатствата да бъдат разкрити и експонирани, за да привличат туристи.
Цялостното проучване на уникалния комплекс започва през 1996 и с отделни прекъсвания продължава до 2008 г. След това спира поради липса на средства. Сега местната власт е гласувала 35 000 лева за продължаването им. До момента е установена цитаделата (укрепената част - б.а.)= От нея са разкрити 100 метра, както и основите на храмова постройка, считана за една от най-старите. "Най-вероятно този градски център е свързан с най-ранните представители на одриската династия", сочат наблюденията на доц. Кисьов. По думите му храмът е изграден с големи каменни квадри сиенит и покрит с керемиди. Тяхната външна повърхност е била декорирана със злато, което е блестяло отдалеч. По същият начин вероятно е изглеждал и покривът на царската резиденция.
В проучената до момента площ са открити тракийска и гръцка импортна керамика. Намерени са и голямо количество останки от амфори, доставени от о. Тасос и Самос. "Находките показват, че този градски център е поддържал още през V| в. пр. Хр. интензивни търговски и политически връзки с гръцките полиси, откъдето е внасяно вино и зехтин", коментира ученият. Според него геофизичните проучвания, които започват, ще спестят на археолозите разкопаването на големи площи, под които няма културни пластове. В работата ще се включат и млади специалисти, които в последните години музеят успя да създаде.