14 г. зарит в пясък, античният площад на Пловдив става брошката върху ревера на града
Разкопки на пожар при леден вятър разкриват южния вход на древната агора
Античният площад на Филипопол, останал скрит под пясък в продължение на 14 години, отново се разкрива. Монументалните останки бяха засипани през 2004 г., за да не се рушат, тъй като трябваше да влезе тежка техника.
Покрай преустройството на съвременния площад, което върви с пълна пара, находките отново се показаха под дебелия слой пясък. Те ще бъдат интегрирани в градската среда. В момента вървят проучвания на пожар от археоложките Мая Мартинова и Биляна Здравчева при бръснещ леден вятър.
"Бърза се, защото трябва да бъдат експонирани през 2019 г., когато Пловдив е европейска столица на културата", обясниха изследователките. Под тяхно ръководство работници изгребаха пясъка от двете главни улици в посока изток-запад и север-юг. В римското градоустройство те са известни като декуманус максимус и кардо максимус. "Продължаваме с разкопките в западна посока, където локализирахме южния вход на форума. Целта е да се експонира и той. Интересното е, че се засичат трите етапа на уличната мрежа на античния Филипопол", допълни Мартинова. Най-ранната настилка е с речен камък, а следващите две са със сиенитни плочести блокове.
В периферията на обекта се изграждат подпорни стени от бетон, за да укрепят терена. Те са част от преустройството на съвременния площад, а останките от форума ще са нещо като брошката върху ревера на Пловдив. Площадът на Пловдив сега изглежда като истинско бойно поле. Хората се провират между багери, бетон, железа и изкопи. Така градът ще посрещне откриването на европейска столица на културата на 12 януари. Властите обещават, че обновеният площад ще компенсира неволите и неудобствата. Древната агора ще е бижуто в сърцето на Пловдив.
Представителен, внушителен и впечатляващ е бил Римският форум на Филипопол, сочат проучванията. Най-ранният му строителен период се отнася към началото на І век и съвпада с управлението на Октавиан Август и на тракийския цар Реметалк. Представлявал е средище на политическия, икономическия, културния, обществен и религиозен живот в града. Включвал е комплекс от сгради, а общата му площ от 11 хектара го прави най-големият античен площад в българските земи. По същото време са изградени форумите във Филипи и Солун. Но на филипополския е кипял бурен обществен живот, въртяла се е търговия, произнасяли са се политически речи.
"Тази част от него, която е под открито небе, е с форма на правоъгълник. От четирите й страни е била обградена с масивна носеща стена. От вътрешната й страна са минавали отточни канали, изградени от пясъчни и сиенитни блокове. От източната, южната и западната страна са били разположени верижно магазините, а от северната - обществените сгради. От тях са разкрити Одеонът и градската библиотека", уточнява археоложката Елена Кесякова, която е първият изследовател на обекта.
Достъпът до търговските обекти е ставал посредством портик. В древния площад се е влизало през три монументални входа (пропилеи). В откритото му пространство са се извисявали статуи на императори, на техните съпруги и на видни личности със заслуги към града. Имало е и светилища на почитани божества. По времето на император Веспасиан (69 - 79 г.) към северната страна на форума е бил изграден храм, а до него е издигната трибуната, откъдето политическите лидери и първенците са произнасяли своите речи.
Тук са се извършвали така да се каже и бизнес сделки. Идвали са търговци от други населени места. "Първото сериозно преустройство на площада е извършено при управлението на император Домициан (81-96 г.) Тогава се изграждат представителните входове от източната, западната и южната част. По същото време се появяват от северната му страна и първите обществени сгради. С тях площадът се превръща не само в място за търговия, а и за обществено-политически, икономически и религиозен живот.
Следващото му преустройство е в началото на ІІ по времето на император Траян. Тогава се подменят архитектурни елементи с мраморни в римско-коринтски стил. Комплексът търпи обновяване и след средата на ІІІ век, когато се повдигат подовите му нива. Променя се и архитектурно-художественото оформление. В средата на V век Римският форум на Филипопол престава да съществува. За да заблести отново в ХХІ век, но адаптиран към съвременния площад.