Защо площадът на Пловдив е неповторим и не бива да има компромис в преустройството му
- Той съвпада с античната агора - даденост, каквато не всеки град има
- Няма да отстъпим от идеята да го слеем с Римския форум, категоричен е кметът Иван Тотев
Колко са градовете в света, където съвременните им площади съвпадат едно към едно с тези от античността? Тази даденост я има Пловдив. Дори столици на цивилизации като Атина и Рим не могат да се похвалят със същото. Площад "Св. Петър" във Вечния град не лежи над Форума. В гръцката столица прочутият "Синтагма" е доста отдалечен от древния акропол.
Пловдив е привилегирован, защото съвременният му площад попада почти в очертанията на някогашната агора. Представителен, внушителен и впечатляващ е бил форумът на Филипопол, чийто най-ранен строителен период се отнася към началото на І век и съвпада с управлението на Октавиан Август и тракийския цар Реметалк І. Включвал е комплекс от сгради, а общата му площ от 11 хектара го прави най-големият античен площад в българските земи. Там е кипял бурен обществен живот, развивала се е търговия, произнасяли са се речи, извършвали са се така да се каже бизнес сделки.
Затова и основният акцент в предстоящото преустройство на площада е интегрирането на античните останки. "Намерение, от която няма да отстъпим", категоричен е кметът Иван Тотев.
Близо три часа продължи общественото обсъждане на идейния проект за предстоящата реконструкция. Разработката на арх. Румяна Пройкова и екипа й стъпва именно върху това - да слее античност и съвременност. И да направи площада на Пловдив неповторим. Но това е много отговорна задача и не бива в никакъв случай да се допуска компромис в строителството.
Много дебати предизвика бъдещата настилка. По думите на изпълнителя Цанко Драгиев тя ще е смесена - гранит и изкуствени материали. Около 30 декара е пространството, което трябва да бъде застлано. Според Драгиев въпросът е да се съчетаят цена и качество. Но кметът отбеляза, че парите не са много. 5 млн. лева с ДДС е бюджетът за преустройството площада. "Мнозина говорят за 12 млн. лева. Това не е така. 7 млн. лева от тази сума са за реконструкцията на подлеза на ул. "Гладстон". Притеснени сме дали ще влезем в бюджета. Изправени сме пред огромно предизвикателство и имаме нужда от подкрепа, а не от критики", обърна се Тотев към част от присъстващите. Те не спираха да атакуват. Издателят Манол Пейков е категоричен, че изкуствени блокчета като "Земелрок" нямат място в сърцето на града. Според него тази тип настилка е срам за Пловдив. "Ако кметът на Сиена покрие с нея площада, ще бъде обесен! Не използвайте такива материали, те не подобават на нашия град", призова той. Според Пейков не ставало въпрос за пари, а за визионерство. И предложи да се покрие половината площад с гранит, докъдето стигнат парите. А останалата част да почака следващо финансиране.
"Защо не ползвате паветата от булевардите", попита гражданка. Пейков я подкрепи с аргумента, че материалът и без това си е наш. Тотев тутакси ги парира. "Площадът на Пловдив не може да бъде с паваж. Това е категорично управленско решение", отсече той. И допълни, че с такава настилка е кв. "Капана". Всекидневно били засипвани с оплаквания, че токчетата на дамите се чупели, като хлътнат между фугите.
"Площад с павета? Глупости!", възкликна археоложката Елена Кесякова, която също присъства на представянето.
Идейната разработка на арх. Пройкова в общи линии предвижда експониране на западната и северната част от Римския форум. Извън обхвата остават южната и източната страна от античния площад, защото бяха придобити от общината наскоро. Но на по-късен етап и те ще бъдат интегрирани. Там, където са били магазините на древната агора, ще бъдат очертани с настилка. Предвижда се някои от тях да бъдат превърнати във водни площи. Фонтанът, известен като "Стружката", се премахва. Осветлението ще е от страната на централна поща и ще е дискретно.
Много въпроси имаше и относно зеленината. "Ако зависеше от мен, щях да покрия целия площад с гора. Но това е невъзможно. В цял свят тези пространства са освободени, за да могат да се събират хора на концерти, протести и други прояви", отговори арх. Пройкова. Тя смята, че най-добрата настилка е гранитът.
Тепърва предстои да бъде одобрен от Министерството на културата техническият проект. И едва тогава да се пристъпи към изпълнение. А време почти няма, защото догодина Пловдив е европейска столица на културата..