Криза в пловдивските ясли, търсят над 100 медсестри
Повечето са в пенсионна възраст, младите не искат
Няма сестри за детските ясли в Пловдив. Само в район "Северен" търсят над 20, заяви зам.-кметицата Лариса Кътова. Седем били незаетите щатове, а останалите 13 се заемали от титулярки, които навършват пенсионна възраст. Те обаче не могат да бъдат заменени, тъй като няма нови попълнения.
Дефицитът се отнася и за останалите 5 района в Пловдив, твърди Кътова. Според нея проблемът се задълбочава.
"Правим срещи в Медицинския колеж, но оттам ни отговарят, че няма желаещи", допълва заместничката на Ральо Ралев. Единствено здравните кабинети в учебните заведения на района били запълнени с квалифицирани кадри.
"Успяхме да ремонтираме 6 кабинета в училищата "Никола Вапцаров", "Йордан Йовков", Френската гимназия и бившите техникуми по текстил и хранително-вкусова промишленост, както и в детска градина "Захарно петле". Настилките са подменени, стените са шпакловани и боядисани", допълни Кътова. По думите й здравните кабинети са важни, защото в тях сестрите оказват първа помощ на пострадали ученици, проверяват за паразити и превързват рани.
На щат в район "Северен" в момента се водят 22 сестри, а заплатите са около 700 лева. Проблемни били яслите. Не било тайна, че имало здравни работнички, които наближават 70 г.
"При нас нуждата не е толкова остра, но проблема го има", призна и кметът на район "Източен" Николай Чунчуков. Според него сестрите предпочитали частните болници, където получавали около 1000 лв., вместо да работят в яслите за 700 лева и отговорността с малките деца била по-голяма. Повечето, които завършват, гледали към чужбина.
"Моя братовчедка от 15 г. е медицинска сестра в Германия и получава над 2000 евро заплата. Не възнамерява да се връща", допълни Чунчуков. Той твърди, че и в неговия район имало здравни работнички в пенсионна възраст, но не ги освобождава, защото няма кой да ги замени. Освен това към основната заплата си добавяли 33 процента клас прослужено време и така възнаграждението им надхвърляло 850 лева.