7 събития, които си струва да видите в Пловдив на 6 септември
Градът, който даде на България Съединението, стяга мащабни прояви
Елате в Пловдив да празнувате!” Под този девиз са тържествата т.г. за Съединението, които съвпадат с празника на града. Концерти, възстановки, шествия, маратон, изложби и впечатляваща заря включва програмата.
Всяка година в началото на септември става особено актуален девизът “Съединението прави силата”. През последния четвърт век се създаде традиция цяла България на 6 септември да се обръща към Пловдив. Той е центърът, който символизира обединението на Княжество България с Източна Румелия - най-светлия пример в новата ни история.
“Това Съединение и днес ни е необходимо. Връщаме се към неговите уроци и се сещаме за думи като обединение и единство, благодарение на които всеки народ може да върви напред”, казва историкът Стефан Шивачев, директор на Историческия музей.
По думите му през тази изключителна 1885 г. българите показват, че могат да се обединят в името на една цел. И да я превърнат в тактически лозунг. Могат да подготвят този акт, да го реализират и да го защитят. “За Съединението се говори още от 1878 г. - буквално след Берлинския конгрес, който разделя нашите земи”, допълва Шивачев.
“Ако не беше реализирано, днес щеше да има ГКПП между Пазарджик и Пловдив”, казва големият историк проф. Андрей Пантев.
Черешово топче дава старт на 22 км маратон
Кучето Панчо тича със стопанина си и десетки спортисти
С гръм на черешово топче ще стартира 43-ият международен мемориален маратон на 6 септември. Участниците тръгват в 9,30 ч от град Съединение и ще пробягат 22 км до едноименния площад в Пловдив.
“Записването и раздаването на номерата е в Съединение. Дотам е организиран транспорт с автобуси. Желаещите да се включат в дългото бягане трябва да се съберат на площад “Съединение” в Пловдив в 7,15 ч”, съобщиха организаторите. Маратонците ще бъдат разделени във възрастови групи. Мъжете са в пет, жените - в три.
В бягането има редовни участници от цялата страна с различни професии. През 2017-а победител бе майсторът от столичния Театър 199 Росен Лилов. Две поредни години - 2004-а и 2005-а, тогавашният посланик на Великобритания у нас Джеръми Хил преодоляваше голямото разстояние. През 2015 и 2016 г. кучето Панчо бе атракцията на кроса. То пробяга дистанцията заедно със стопанина си Христо Гошев. Очаква се да се включи и т.г.
“Почти всички завършват успешно. По пътя са разположени подкрепителни пунктове с вода, а линейка съпровожда колоната до финала”, обяснява Георги Петров, който е съдия по трасето.
Кросът за Съединението е най-старият малък маратон в света, вписан в “Гинес”. Провежда се от 1975 г. От 1999 г. негови организатори са общините Пловдив и Съединение и движение “Спорт за всички. Мама, татко и аз - баба, дядо и внуче”.
На 6 септември ще се проведат още две бягания. XIII международен пробег за деца до 18 г. стартира в 9,30 ч от кръстовището на бул. “Руски” и бул. “6 септември”. Половин час по-късно започва IV международен пробег “Съединение”. Стартът ще е пред ДКЦ-2 в Пловдив на бул. “6 септември”, финалът - на пл. “Съединение”. Могат да се включат жени и мъже над 20 г., както и хора с увреждания. Записването е от 9 ч.
Светът лудна по “Жарава”, те пеят безплатно на празника
Четири славея и 5-има виртуози представят най-новите си парчета
Пловдивчани и гостите на града ще видят и чуят нещо уникално, което накара наскоро руската публика в Санкт Петербург да полудее. Студентската формация “Жарава” е сред гвоздеите в програмата за Съединението. Четирите певици и петимата музиканти с ръководител Владимир Величков ще застанат на сцената пред община Пловдив точно в 19 ч.
През юни “Жарава” оглави световната класация за етномузика ETHNOCLOUD в Торонто, Канада. За втори път тя завоюва първо място между 90 000 артисти и групи от 151 държави. Класирането се осъществи на база гледания и харесвания. А през август формацията участва в “Петро джаз” в Санкт Петербург и накара публиката да пощурее. “Имахме честта единствени да направим два концерта там. Интересът беше огромен и станахме гвоздеят на фестивала”, разказа Величков, който е прочут кавалджия и солист в оркестър “Канарите”.
“На 6 септември ще представим това, което показахме в Санкт Петербург - “Калино, Калинке” и “Еленко”, които съчетах в една песен със съвременен аранжимент. Те звучат с кратък инструментал”, уточни ръководителят.
Пред пловдивската публика ще бъдат изпълнени и две нови пиеси. Едната е “Нищо особено”, което е метафора. Тя е с фолклорен мотив, но с модерен аранжимент.
“Не мога да разбера защо нещо, което се харесва навън, у нас за него казват: “Ами, нищо особено!” И затова кръстих така произведението. Тонрежисьорът обаче, като го чу, реагира: “Не, не може така. Това е “Нещо особено”, разказа прочутият музикант.
Той и възпитаниците му ще пеят и свирят близо час безплатно на сцената. По думите му “Жарава” е без аналог сред вузовете в България. Формацията е съставена от студенти в Пловдивския университет, които учат в специалност “Поп и джаз”. Групата наброява 9 души заедно с ръководителя, който също свири. Музикалните инструменти са кавал, гайда, тъпан, барабани и синтезатор. Отпред са певиците, които на многогласие изпълняват известни български произведения, минали през модерен аранжимент. Всяко от парчетата трае между 5 и 7 минути.
По обед - евъргрийните на бигбенд “Пловдив”
Свирим с душа и хората пеят с нас, казва диригентът
Зашеметяващ концерт с евъргрийни, класика, поп-джаз и съвременни парчета готви знаменитият бигбенд “Пловдив”. 18-те музиканти и солистката Едит Унджиян излизат на 6 септември на сцената пред шадравана с пеликаните. Точно в 12 ч диригентът Николай Гешев ще вдигне палката, за да даде началото на поредната наслада за пловдивчани и туристите.
“В последния момент решаваме с кое парче ще открием. Повечето ни произведения са много популярни. Свирим песни на Стинг, Майкъл Джексън, Арета Франклин, Ела Фицджералд, Тина Търнър. И публиката започва да пее”, разказва диригентът.
Всеки път, щом оркестърът засвири любимите на поколения парчета, хората се впускат да танцуват. Аплодисментите са оглушителни. Деца минават между музикантите, но те не им се карат. “Ние обичаме децата, не ни пречат”, вмъква Гешев.
Не са един и два концертите на бенда, когато хората спонтанно започват да си поръчват песни. И без да се чудят, оркестрантите ги изпълняват. Разбира се, безплатно. “Като засвирим парче на “Дуби Брадърс”, нещата излизат от контрол. Публиката пощурява”, казва Гешев.
Музикантите са изключителни професионалисти. В бенда участват и изпълнители от Пловдивската опера. “Градско тържество без нас не минава. На всеки празник сме на първа линия. Всеки концерт за нас е специален, защото влагаме душа”, разкрива диригентът.
За него и колегите му 6 септември е голям празник, защото ознаменува Съединението на България. “Подготвили сме нещо хубаво за хората на този ден”, вметва Гешев.
Понеже свирят предимно на открито, много от хората просто минават по главната улица. Но щом се заслушат, се спират и остават.
Първите учебници у нас показва изложба
Картини на Златю Бояджиев и Цанко Лавренов - част от експозицията
Как Пловдив се превръща в духовен център, показва с оригинални експонати тазгодишната изложба за Съединението. Хората могат да я видят на 6 септември от 9 до 15 ч в Историческия музей, след което се затваря за официалното ѝ откриване в 19,45 ч. Тогава президентът Румен Радев ще я разгледа, а след това ще произнесе слово на тържествения митинг заря в 20,30 ч пред паметника на Съединението.
Експозицията представя Пловдив, откъдето започва възраждането на българщината. Идеалният пример за това са двамата големи книгоиздатели Христо Г. Данов и Драган Манчов. Именно те създават основата на новобългарското образование. Двамата издават повече от 1000 учебника и с книжарниците си в Свищов, Пловдив, Велес, Русе и Солун ги разпространяват. Оригинални учебници от онова време ще бъдат наредени във витрините.
С фотоси и мултимедия посетителите ще видят пловдивското епархийско училище, създадено през 1850 г. от Найден Геров. През следващите десетилетия то прераства в първата гимназия у нас.
Тя е със статут на първия общобългарски университет, защото подготвя учителки, които дават знания в Мизия, Тракия и Македония.
Ако погледнем архитектурата и строителното майсторство на Българското възраждане, пловдивската симетрична къща е това творение, което някои определят като български барок. Понеже няма как тази къща да бъде вкарана в музея, тя ще бъде презентирана с мултимедия. Ще бъдат показани оригинали от колекциите на Христо Г. Данов и Драган Манчов.
Посетителите ще се докоснат до изключителния речник на българския език, създаден от Найден Геров. Както и до първата енциклопедия, издадена от Драган Манчов в Пловдив.
Ще има оригинали на произведенията, създадени в Пловдив от Иван Вазов, Захари Стоянов и Константин Величков.
Картини на майстори като Златю Бояджиев и Цанко Лавренов показват Пловдив като център на художествения живот.
Експозицията представя Пловдив и като люлката на първия професионален театър, създаден в този град.
Гонят губернатора на Източна Румелия
При една възстановка гръмна оръдие и децата се разпищяха
Мирис на барут, гърмежи и викове ще огласят централния площад на Пловдив, където по традиция комитет “Родолюбие” прави възстановка на събитията от 1885 г. Стотици наблюдават изгонването на назначения от турския султан генерал-губернатор на Източна Румелия Гаврил Кръстевич.
Преди години по време на едно такова пресъздаване бяха докарали полево оръдие. Толкова силно изтрещя, че малките деца се разпищяха.
“Стараем се да придаваме едно към едно историческата действителност, а не да правим шоу”, казва председателят на “Родолюбие” Веселин Петков. Той е действащ капитан в парашутната бригада “Специални сили”.
На 6 септември към тях се присъединяват и сродни организации от страната, за да участват във възстановката. Събират се в 17 ч в Дондуковата градина и с маршова стъпка, въоръжени с кремъклийки, поемат към централния площад.
Събитието започва около 18,30 ч пред Военния клуб, където е седалището на Гаврил Кръстевич. В това време Чардафон Велики идва от Съединение. Ролята на Недялка Шилева е поверена на младо момиче. В комитет “Родолюбие” участват прокурорът Тодор Павлов, архитектът Здравко Конов, данъчни, полицаи, предприемачи, обединени от патриотизъм.
Мнозина водят децата си, за да видят как преди 133 г. бунтовниците влизат в Пловдив и свалят от власт губернатора. Той се показва от балкона и заявява, че е българин и няма да се противопоставя на Съединението.
Шествие със знамето на Недялка Шилева
Концерт на площада в Съединение
Оригиналното знаме на Голямоконарската чета, ушито от учителката Недялка Шилева през 1885 г., ще видят жителите и гостите на Съединение на 5 септември, когато е празникът на града.
Знамето ще бъде изнесено от църквата “Св. Атанасий” в 20,20 ч. Литийно шествие ще го пренесе до пл. “Съединение”. Там ще има възстановка.
Програмата за празника стартира в 9 ч с издигане на трикольора и флага на града. Сред атракциите са народните борби от 15 ч в централния парк. Мажоретки и самодейни състави ще излязат на сцената на пл. “Съединение” в 19,30 ч. От 21,30 ч е концертът на оркестър “Млади тракийци”.
На 6 септември в 18,30 ч на пл. “Съединение” в града започва вечер на народното творчество с 10 фолклорни и 3 певчески състава. Оркестър “Тракийско настроение” ще свири хора̀ до полунощ.
Над 2000 огнени букета в небето
Пищните фойерверки може да се наблюдават от съседните села
2000 фойерверка ще озарят небето на Пловдив на 6 септември. Пищните илюминации са кулминацията на тържествената заря проверка на пл. “Съединение” в 20,30 ч. След приемане на строя следват слова на кмета Иван Тотев и на президента Румен Радев. Ше бъдат прочетени имената на героите на Съединението.
Минути по-късно огнени букети, хризантеми, светлинни водопади, фонтани и римски свещи ще озарят нощното небе. Зарята е 10 минути. Илюминациите са съгласувани с военните и градската управа. Фойерверките са толкова пищни, че може да се наблюдават от близките населени места.