Иван Тотев: Сливаме античния и съвременния площад на Пловдив, връщаме римските фонтани

06.09.2018 07:00 Радко Паунов
Античният площад на Пловдив ще бъде интегриран със съвременния.

Ако трябва да направя клип, посланието му ще е: “Елате в Пловдив и вижте великолепието на 6 цивилизации”, казва кметът на града

Някои ругаят затворените улици, но като ги пуснем, казват, че си е заслужавало чакането

Откриването на европейската столица на културата в Пловдив ще е на 12 януари, сцената ще е над бул. “Цар Борис Трети”. Очакваме около 50 000 зрители

- Г-н Тотев, посочете 5-те неща, които направиха Пловдив по-различен тази година.

- Промяната се вижда. Възстановихме “Коматевско шосе” и то вече няма нищо общо с онази паважна настилка, по която колите едва пъплеха.

Броят на

преминаващите

автомобили се

увеличи двойно

В ужасно състояние беше бул. “Шести септември” в участъка от моста на Адата до “Цариградско шосе”. Сега обновеното трасе е неузнаваемо - изградени са две платна, кръгово кръстовище. Няма нищо общо с предишната настилка с прах и безразборно паркирали коли.

По същия начин двата основни булеварда - “Руски” и “Васил Априлов”, са изцяло нови. И са много използваеми. Една знакова улица в центъра - “Отец Паисий”, която кореспондира със старинната част на града, е напълно преобразена. Някои казват, че е станала като авеню. Разширихме тротоарите по нея, пренаредихме паветата, намалихме броя на колите, които паркират там, стана приветлива и е пълна с хора.

Тя е резултат от политиката ни за цялостна промяна на центъра на града.

- Защо толкова продължи ремонтът на някои от обектите и изнерви хората?

- Няма как да не затворим един обект, за да си свършим хубаво работата по него. Когато всичко се прави в градски условия, възникват десетки други проблеми. Налага се да действаме съвместно с комунални дружества. Едни полагат тръби, други - кабели, трети - настилка. Изисква се координация.

Изчакваме се едни други. Някъде се опитваме да не затваряме напълно улиците. Правим така, че в едната лента да минава трафик, а другата през това време да се прави. Някъде се удължава времето на работа.

- Пускате един обект и веднага затваряте друг. В момента пред ДКЦ-1 и ул. “Св. гора” е разорано. Хората минават между валяците и през изкопи. Кога ще свърши всичко това?

- За съжаление, така не е работено от 30 години. Ако беше, щяхме просто да поддържаме, което е по-лесно. Мога да кажа, че

за последните 8 години

изградихме нов град

Да изгребеш пътно платно 2 метра надолу, означава, че правиш нова улица. Твърдя, че от нулата направихме централните булеварди.

- Всеки ремонт е свързан с неудобства. Но на някои хора им омръзна и ругаят. Как приемате това?

- Със сигурност има отрицателни мнения. Достатъчно дълго съм кмет и зная какво се случва през първата седмица, когато пуснем обновен булевард. Тогава тези, които ругаят, казват: “Струваше си чакането.”

Така ще се случи и с бул. “Марица юг”, който се прави по Оперативна програма “Региони в растеж”.

- По кои големи обекти в момента работите?

- Обновяваме централната част на Пловдив. Засяга над 20 вътрешноквартални улици, междублокови пространства и бул. “Марица юг”, който ще претърпи най-видима промяна. До 15 септември се надяваме да бъде пуснат.

Работи се мащабно. На подпорната стена на реката се поставят седалки и хората ще могат да се наслаждават. Зоната между булеварда и брега ще бъде озеленена. Този проект по “Региони в растеж” е на стойност 24 млн. лева и обхваща и ромската Аджисан махала.

Това е етнически квартал в центъра и граничи с Малката базилика и Източната порта на Филипопол. В спомената зона има улици, които не са приведени в регулация и не отговарят на нивото на Пловдив. Правим площадно пространство около Понеделник пазар. Много хубаво ще стане.

- Преди месец започна основният ремонт на подлеза на ул. “Гладстон”, а на централния площад още се бави. Не се ли притеснявате от закъснението?

- Ако си поставяме срокове днес да стане нещо, то няма как да се случи. Но ако държим да имаме нов площад, това ще стане.

Проектът е депозиран

в института за

паметници на културата

Надяваме се бързо да получим положително становище и да започнем да поръчваме материалите. Проектът е прекрасен, начело на екипа е забележителният архитект Румяна Пройкова, участвала във възстановяването на емблематични паметници като Античния театър.

- Как ще изглежда площадът?

- Ще се прави на етапи, тъй като включваме и възстановяването на Римския форум. Както знаем, той е построен през I век по времето на Октавиан Август и след това е преустройван. Ще има няколко вида настилки. В зоната на самия античен площад (Агора) ще е каменна с експониране на древните магазини.

Мраморни плочи с размери метър на метър ще маркират базите на колоните. Ще имаме арка от ковано желязо, която вечер ще е осветена и ще насочва към входа на форума. Предвидено е интересно преливане на археологическите находки към съвременното пешеходно пространство.

А минувачите ще могат да слизат и да се разхождат в западната част на античния площад по стъпаловидни тераси. Там ще бъдат издигнати колони. Нов парк ще бъде изграден в зелената зона до паркинга на “Тримонциум”.

Фонтанът, наричан от пловдивчани “Стружката”, изчезва. Паметникът на Гюро Михайлов обаче остава. Разширява се двойно алеята към подлеза на “Тримонциум”, чиито стълби ще отвеждат и към югоизточната част на Римския форум. От северната страна на древния паметник ще има 3 заведения, оттам хората ще гледат Одеона.

- Интегрирате археологията със съвременния площад.

- Абсолютно. Шест от античните магазини на долното ниво ще бъдат експонирани. А други 6 над тях ще бъдат превърнати в малки водни площи, каквито е имало на древната Агора. Около тях хората ще могат да сядат.

Настилките по самия

площад ще са от

гранит и мрамор

Ще бъдат специално обработени, за да не се пързалят при мокро време. Осветлението ще е художествено, но дискретно. 

Стълбовете няма да се набиват на очи, а ще бъдат долепени до фасадата на централната поща. Светлината ще е достатъчна.

- В какъв срок ще бъде изпълнено всичко това?

- Ако проектът сега бъде одобрен, смятаме, че до декември ще бъдат положени настилките. А в самите археологически обекти ще се работи и догодина, което ще е атракция за туристите. Целта ни е в основни линии да сме готови до края на годината.

- Вярвате ли, че е възможно да се направи за толкова кратко време?

- Защо не? Аз съм човек, който поема рискове. Много зависи и какво ще бъде времето. Но мисля, че

никъде другаде в

България няма

съвременен и античен

площад в едно

Дори и в света са малко. Предимството е, че древната Агора на Филипопол съвпада със съвременния плащад. И това е невероятна даденост. Така посетителят ще се чувства и на двете места, пренасяйки се 20 века назад.

- Бяхте споменали, че 10 млн. лева ще струва преустройството. Ще стигнат ли?

- Все още не сме избрали настилката. Но по силата на договора общината си е запазила правото да увеличава или да намалява сумата. За мен е важно да се реализира най-добрият проект.

- Новият площад ли ще е венецът на вашия втори мандат?

- Мисля, че още много добри неща могат да се направят. Но да кажем, че това е най-важният ми проект за втория мандат.

- Ако трябва да направите кратък клип за Пловдив, какво ще включите в него?

- Със сигурност акцентът ще са

уникалните дадености

- хълмовете, Старият

Пловдив, реката,

ансамбълът от сгради

в центъра, малките

зони като кв. “Капана”

Това са местата, които правят града различен. А посланието е “Пловдив - великолепието на 6 цивилизации”. Защото наистина тук могат да се видят следи от толкова епохи - праисторическа, тракийска, елинистическа, римска, византийска и средновековна. Виждаш как хора много преди нас са имали планове, градили са, други след тях са продължили.

- Остават 4 месеца до най-големия културен проект на ЕС - “Пловдив - европейска столица на културата”. Какво е откриващото събитие на 12 януари 2019 г.?

- Вече имаме избран немски оператор. Проектът изглежда впечатляващо. Много интересно съвпадение. Без да сме знаели, че археологът доц. Костадин Кисьов ще открие гробница 22 метра, нашата сцена също е планирана да бъде на такава височина. Тя ще е разположена над централния бул. “Цар Борис Трети”. Ще е на различни нива, по които изпълнителите ще се изявяват. Очакваме около 50 хил. зрители.

- Не е ли прекалено скъпо - 2 млн. лева за 40-минутна програма?

- Сумата е за комплект от събития, които ще бъдат цяла седмица, а кулминацията е от петък до неделя. Самото откриване е в събота, 12 януари. Това е официалната част, на която ще бъде даден стартът. А останалите прояви ще са в различни части на града.

Бул. “Цар Борис Трети”

ще бъде затворен

за една седмица

от тунела до ул. “Цанко Дюстабанов”.

- Няма ли да се сърдят шофьорите, че затваряте главно трасе за толкова дни?

- Нали искаме култура? Това е важно не само за Пловдив, а и за България. Очакваме впечатляващ спектакъл с ефектно светлинно шоу. Накрая ще има страхотна заря.

- Как ще отговорите на тези, които прогнозират, че Пловдив ще е скромна европейска столица на културата?

- Твърдя, че ще бъдем една от най-добрите европейски столици на културата. Тази титла е била присъждана и на малки, и на огромни градове. Такива са били кипърският Пафос и английският Ливърпул.

Ние като бюджет

и като изпълнение

ще бъдем в

по-високия

сегмент

Предвидили сме над 300 събития през цялата година. Ще има няколко ключови, които ще са с десетки хиляди посетители - като Hills of rock.

Със сигурност ще бъдем от градовете, положили усилия и осигурили по-висок бюджет. В никакъв случай не можем да се сравняваме с Марсилия или с Лисабон, но пък ще бъдем с класи над градове като холандския Леоварден и белгийския Монс. Пловдив има дадености и потенциал.

- Защо обръщате такова голямо внимание на археологията и отделяте по 300 000 лева на година за разкопки?

- Защото човек трябва да се отнася с уважение към миналото. Обновихме Римския стадион. Беше клоака - недопустимо за паметник от такава величина. Вложихме 3,5 млн. лева в него. Парите дойдоха от Европейския финансов механизъм и от общината.

Възстановихме северния вход на Античния театър, подменихме дървения подиум, изградихме санитарни възли, направихме допълнителни проучвания. И там отидоха около 1 млн. лева.

Реставрирахме Малката базилика с пари от общината и “Америка за България” в размер на 2 млн. лева. Финансираме разкопките и реставрацията на Одеона. Вложили сме около 700 хил. досега. Подготвяме проект за Небет тепе и Източната порта за 9 млн. лева. Кандидатстваме в МРРБ по програмата за културна инфраструктура.

Бисерът в короната е

Голямата базилика,

чиито мозайки ще блеснат под защитно покритие през есента догодина. Правим го с “Америка за България”, а инвестицията е 15 млн. лева. Финансираме разкопките на най-голямата могила на Балканите - Малтепе. Не можеш да чертаеш планове за бъдещето, без да познаваш миналото.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>