Разбиха супермрежа за нелегални цигари - 5 фабрики с фитнес и датчици срещу дронове, работниците - като роби (Обзор)
Вадели по 400 000 кутии на ден
Работели денонощно, цеховете са оборудвани със спални и тенис
Персоналът бил превозван при пълна конспирация с ескортиращ автомобил
Четири супермодерни работещи фабрики за нелегални цигари и една пред въвеждане в експлоатация са разкрити след акция на пловдивската полиция и прокуратура.
Две от базите са в района на Дупница, една е в Тутракан и 2 - в Горна Оряховица. 23-ма души са с обвинения за държане и продажба на акцизни стоки без бандерол. 19 са в ареста, а 4-ма са освободени под парична гаранция. За общодържавно издирване са обявени още четирима.
От разбитите предприятия са
иззети 42 тона
тютюн за около
7 млн. лева и
190 хил. кутии
цигари от
различни марки
за 1,5 млн. лв.
Конфискувана е цялата техника на тайните манифактури, 11 камиона, 10 леки автомобила, както и мотокари и заготовки.
Това съобщи на извънреден брифинг окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов. По думите му до нелегалните фабрики се стигнало при разследване за пране на пари, което започнало преди 2 г. в града.
Тогава в полезрението на Икономическа полиция попадат двама пловдичани, живеещи охолно, без да имат официални доходи. Заради теч на информация обаче досъдебното производство по случая е замряло.
В началото на т.г. е подновено, след като въпросните двама мъже се сдобили с луксозни автомобили. Установено е, че били свързани с безакцизните цигари. Те са сред арестуваните.
Единият не само се е занимавал с логистиката на нелегалното производство, но работел и на поточна линия.
В четвъртък срещу петък, когато е стартирала операцията на полицията, са извършени
14 претърсвания
в Пловдив,
Велико Търново,
Силистра,
Плевен, София,
Кюстендил,
Пазарджик
и Варна
Първо е била локализирана фабриката в Тутракан, а след нея и останалите. В пазарджишкото село Калугерово полицията е открила скъпа техника за рязане на тютюн.
“От Калугерово нелегалните фабрики са се снабдявали с необходимите количества суровина за цигарите, тъй като обемите им на производство са били огромни”, обясни прокурор Румен Попов. Всяко предприятие е бълвало по 100 хил. кутии на ден, което прави 200 мастербокса. На 2-3 дни продукцията е била изнасяна и пласирана в страната и чужбина.
В тайната фабрика в Тутракан са се правели цигари “Ева Слимс”, в Горна Оряховица - “Капитал”, а в Дупница “Мей Флауер” и “Марбле”. При обиските обаче са намерени материали и заготовки за други марки.
В едно от предприятията са открити 13,5 млн. филтри, с които за една седмица е трябвало да бъдат направени 675 хил. цигари.
Установено е,
че печатницата
на нелегалните
бази е била
във Варна
Нейният собственик е между арестуваните. Разкрити са и три депа за съхранение на стоката.
Четирите фабрики са работели денонощно в продължение на 15 дни месечно. Персоналът е нощувал в помещения в халетата. Две от базите са имали по 10 спални и 12 бани, както и фитнес, тенис, помещения за хранене и готвачи на място.
На персонала не се е разрешавало да излиза навън. Хората са оставяли и телефоните си в домовете си.
“Самото транспортиране на работниците е извършвано при голяма конспирация, на три етапа, за да не знаят хората къде отиват. Пред превозните средства е имало т.нар. отцепка - автомобил, който е трябвало да следи за полиция”, посочи Румен Попов.
Наетите за производството не са били местни. Сред тях е имало и чужденци. Работниците са получавали 1500 лева за две седмици. Толкова време са и почивали.
Всички тайни предприятия са се помещавали в отдалечени сгради, които са били със затъмнени стъкла. Имотите разполагали с огромни дворове от по 2-2,5 декара.
Едната от двете фабрики в Дупница е действала в бивша казарма. Тази в Тутракан пък е работела в халето на фалирал консервен завод.
В Горна Оряховица е използвана сграда на недействаща тухларна. Установени са собствениците на сградите, чиито имена не бяха оповестени заради следствена тайна. Окръжният прокурор Румен Попов отрече фабриките да са притежание на едни и същи хора.
Разследващите обаче събирали доказателства за организирана престъпна група. Фабриките са оборудвани със системи за наблюдение. Някои са имали съвременни датчици, които можели да засекат дори дрон на разстояние 200 метра.
“В хода на акцията разкрихме и помещение в Плевен с два автомобила, единия натоварен с безакцизни цигари”, посочи шефът на пловдивската полиция Атанас Илков. Той уточни, че в Горна Оряховица в съседство с работещата фабрика е щяло да бъде пусната нова до дни.
По думите му четирите предприятия са
произвеждали
нелегални цигари
в продължение
на 2 г.,
а мозъците в схемата са получавали огромни печалби.
“Обвинението, което е повдигнато към 23-мата за държане на акцизни стоки без бандерол, предвижда от 2 до 8 г. лишаване от свобода”, заяви наблюдаващият прокурор по делото Георги Гешев. Според него и окръжния прокурор Румен Попов необходимо е законодателството да бъде променено, тъй като сега производството на нелегални цигари не е криминализирано.
Човек трябва да бъде хванат на място с готова продукция, за да получи обвинение.
“В Наказателния кодекс има текст за организиране, ръководене или финансиране на престъпна група за наркотици, но за цигари няма”, добави прокурор Гешев.
При разбиването на фабриките са използвани специални разузнавателни средства, уточниха разследващите. Събират се доказателства за пране на пари. Предстоят проверки на имущества и сделки.