Боил Банов се изуми от царската гробница до Пловдив (снимки)
- Министърът посети разкопките в Маноле и обеща държавна помощ за проучванията
- Антични историци очакват голяма сензация от най-голямата могила на Балканите
Масивни зидове на дълбочина 5 метра от мащабната царска гробница край Пловдив разкри археологът доц. Костадин Кисьов. Той показа находката на министъра на културата Боил Банов, който посети обекта в най-голямата могила на Балканите - Малтепе до с. Маноле.
Продължаваме да търсим входа на съоръжението, информира го Кисьов. Министърът е съобщил на премиера Бойко Борисов за смайващата находка. Банов обеща държавна подкрепа за проучването на могилата. Тя е с диаметър 140 м и е висока 23 метра. Насипана е с 90 000 кубика пръст.
"Ако гробницата наистина се окаже, че е от ІІІ век, това ще е голямо откритие за науката", заяви проф. Диляна Ботева от катедрата по стара история и тракология в Софийския университет. Тя и колегите й тръпнат какво ще намери Кисьов.
Археологът е категоричен, че съоръжението е впечатляващо. Покривът му е плосък, изграден от ломени мраморни камъни, споени с бял хоросан. Ъглите са оформени с правоъгълни тухли. "Подобна гробница е открита единствено в римския град Виминациум в днешна Сърбия. Тя е принадлежала на император Марк Аврелий Карин (283-285 г.) Това е времето на така наречените Войнишки императори", каза археологът.
Той е категоричен, че гробницата в Маноле е по-голяма от тази в Сърбия. Датира се от ІІІ век според откритите около нея бронзови монети. "Все още сме в иманярския изкоп и се молим да не са проникнали докрай. "Няма как такова мащабно съоръжение да е на случаен човек", убеден и археологът.
Според проф. Диляна Ботева гробницата ще хвърли светлина за готското нашествие през 250 г., когато Филипопол е напълно опустошен от войските на предводителя Книва. Досега информацията за похода му дължим на късния античен автор от VІ в. Йорданес. Наскоро обаче във Виенската библиотека е открит текст от Дексип - съвременник на събитията през ІІІ век. Разчетените 4 страници съдържат неизвестни факти за завладяването на Филипопол от готите.
"Ако гробницата в Маноле се окаже, че е вдигната по това време, започваме да разсъждаваме на кого може да бъде тя. При всички положения е интересно, защото ще се свърже с новата информация от текста на Дексип. Не е изключено тя да е и на одриски аристократ, тъй като по това време тракийската аристокрация е във възход", разсъждава проф. Ботева - един от най-големите ни специалисти по античната история.
Разкопките се финансират от община Пловдив. Очаква се след посещението на министъра и държавата да се включи.