Дълбаят основите на ценна арка от І век в центъра на Пловдив
Те е почетна и има само две у нас, извадиха богатства от терена
Сондажи в основите на римска арка от І век, открита в центъра на Пловдив, извършва от дни археоложката Елена Божинова. Паметникът е изключително ценен, тъй като подобни шедьоври има само два у нас - този и на Източната порта на Филипопол. Учените трябва да стигнат до основите, които са на дълбочина 1,5 метра. Запазените зидове пък се издигат на 2,5 м.
"Това е почетна арка, а не триумфална, и е в чест на някой. Ако открием надпис, ще свържем за кого е била издигната", каза Божинова. Тя ще проучва до края на седмицата.
Арката се появи преди два месеца при спасителни разкопки в частен имот до митрополитския храм "Св. Марина". Запазени са двете й основи, а самият паметник е с богата архитектурна декорация. Отпред е с две полуколони, а в горната част - с мраморни блокове, фризове и архитрави. Градежът се развива извън границите на проучвания терен и попада под тротоара на съвременния бул. "Цар Борис Трети".
Много богаства откри на този терен Божинова. Освен надпис в чест на император Диоклециан, тя попадна и на скелети на цяло семейство с ценности. Първият е на дете между 4 и 6 г. със забодено копие в гърдите. Другите са на мъж и жена - вероятно родители. "Те са били убити при готското нашествие през 251 г. Жената имаше на ръцете две бронзови гривни, както и съкровище от монети. До тях - бронзова статуетка на Венера със златен накит. Вероятно семейството е живяло в този дом с доста богатства и в опита да се спаси от нашествениците, е убито", разсъждава Божинова.
При разкопките се разкри и една от главните улици на Филипопол, както и останки от римски сгради. Доста от архитектурните детайли вече са пренесени на Източната порта, които после ще бъдат експонирани до Голямата базилика.
След проучванията теренът до "Св. Марина" ще бъде застроен, тъй като е частен.