Две големи пловдивски села с живи вериги срещу кариера на транспортни босове
В Ягодово и Катуница се страхуват, че ще останат без вода
Ще копаем само в наша земя, твърди концесионерът
Жителите на пловдивските села Катуница и Ягодово ще затворят с живи вериги пътища, ако в техните землища започне да се добива баластра. Хората смятат, че ще бъдат унищожени плодородни земи, а питейната вода ще изчезне, заяви председателят на инициативния комитет Георги Величков. Те негодуват срещу концесия за 35 г. върху площ от 235 дка, откъдето "Арт Принт" ЕООД ще извлича инертни материали. 130 декара са в Катуница, 13, 6 дка - в Ягодово, а останалите в Крумово. За разлика от своите колеги, кметицата на третото село Румяна Самоковарева не е била против кариерата на провелия се експертен съвет в РИОСВ. Управниците на другите населени места Красимир Юруков и Димитър Дишев не са дали съгласие за концесията. Същата позиция е имал и кметът на Садово Димитър Здравков.
"Атакувахме в административния съд в Пловдив доклада за въздействие върху околната среда, както и разрешението на екоинспекцията за добив на баластра. Ако се наложи, ще обжалваме и във ВКС. Изпратили сме сигнал до президента, премиера и председателя на парламента", каза Димитър Здравков.
Кметът на Катуница Красимир Юруков се опасява от замърсяване на околната среда при разработването на баластиерата и безвъзвратна загуба на стотици декари обработваема земя, собственост на частници.
"Страховете на местните, че ще изчезне водата, са напълно безпочвени. На 200 м от нашата кариера има друга, която работи от 20 г. и няма никакъв проблем с дебита в чешмите на селата", заяви Илиян Филипов, който управлява "Арт Принт" ЕООД и е собственик на голяма транспортна фирма. Тя е купила въпросното дружество преди 2 г. Филипов уточни, че холдингът притежава 80 дка от площта от 235 декара на баластиерата.
"Ще копаем само в наша земя, и то надводно ниво. По никакъв начин няма да бъдат засегнати терените на други собственици", увери той. По думите му "Арт Принт" е предложила на стопани да изкупи имотите им, но те искали басноловна цена от 10 евро за квадратен метър. Бизнесменът подчерта, че терените се водят четвърта категория и реалната им стойност е 800-1000 лева на декар.