Майстори на павета: На изчезване сме, след нас няма кой
Трябва да ни плащат по 2000 лв. на месец, а не получаваме и половината, казват те
Последните мохикани. Така определят себе си пловдивски майстори, които редят павета на знаковата улица "Отец Паисий". "След нас няма кой да поеме поддръжката на една от най-здравите настилки. Циганин павета не може да подрежда", казва бай Петър. Работата е тежка и сложна. Трябва да знаеш как да напаснеш каменните блокчета така, че да не потъват и да не се разместват. В същото време да дадеш такъв наклон, че дъждовната вода са се стича, без да разрушава настилката. По думите им паважът, ако е направен както трябва, може да издържи и многотонни камиони. "Асфалтът след време се поврежда. Зейват дупки. Докато паветата са вечни. Но искат поддръжка и майсторско редене", допълват те.
За десетина дни са направили едва 200 кв. метра павета по "Отец Паисий. С чукове в ръка те напасват всяко камено блокче да легне така, че да си заеме мястото за следващите десетилетия. Всяко тежи по 5-6 кг. "Първо го избираш, за да съответства на другите. След това го поставяш върху пясъка, но гледаш да е по конец. После го наместваш с чук. Фугите се засипват с пясък. В средата е оформена височина, за да може дъждовната вода да се оттича към двата тротоара. Работата е бавна, трудна и пипкава", казва Петър Бубаров, който от 20 години реди паважи.
"Отец Паисий", или така наречената Втора главна на Пловдив, е разкопана в началото на февруари. Тя не е виждала реконструкция от поне 3 десетилетия. Преди ремонта беше леш, а колите подскачаха.
Работи се по нея на етапи, като най-напред се подменя подземната комуникация. Следва посипване с баластра и чакъл, трамбоване, а най-отгоре се полага дебела пясъчна възглавница. Именно върху нея се редят паветата, които са специални за тази улица. Те са продълговати и по-големи. Заради тях в началото на ремонта избухна скандал между галеристката Веселина Сариева и кмета Иван Тотев. Градоначалникът беше обявил, че паветата по "Отец Паисий" ще бъдат заменени с тези от Тютюневия град. После обаче даде заден.
Тракане с чукове и бръмчене на техника огласят Втората главна на Пловдив. "Много е важно да се спазва междуредието между паветата. Толкова е тегаво на моменти, че ти идва да псуваш. Ама няма как. За такава трудоемка работа трябва да ни плащат по 2000 лв. на месец, а ние и половината не вземаме", казват майсторите. Категорични са, че след тях няма кой да поеме щафетата. Доста от павираните улици и булеварди в града са в окаяно състояние. По "Хаджи Димитър" в район "Западен" е кошмар да се шофира. Много е зле положението и по ул. "Даме Груев". "Пещерско шосе" в отсечката от "Васил Априлов" до жп прелеза с "Копривщица" също е ад. Паветата от бул. "Марица - юг" предстои да бъдат извадени и заменени с асфалт. Според майсторите грешка е да се лишаваме от този тип настилка.
Бригадата паважори била прехвърлена от Стария Пловдив, където пренареждат калдъръма, на "Отец Паисий", тъй като по-приоритетна. "Цялата отсечка е над 4000 кв. метра. Лятото няма да ни стигне, за да я завършим", категорични са работниците.