Министър Красимир Вълчев: Най-голям недостиг на учители ще има след 10 г.
След 10-15 г. ще има най-голям недостиг на учители у нас. Все още разполагаме с резерв на пазара на труда - педагози, които са в пенсионна възраст и обучават, но могат да продължат няколко години. Това заяви в Пловдив министърът на образованието Красимир Вълчев. По думите му по тази причина е необходимо да се привличат повече млади хора в професията, и то завършващи с високи резултати, за да се осигурят по-добри и мотивирани преподаватели.
"Най-важният фактор е възнаграждението на учителите. Поели сме ангажимент за двойното му увеличение в период от 4 г.", посочи министърът. В момента млад педагог взимал чисто 660 лева. Повече получават старшите и главните учители. Предвижда се тяхното възнаграждение да надхвърли 1200 лв. до края на мандата на кабинета.
"Средната брутна заплата в сектора трябва да надвишава тази за страната, за да идват повече млади кадри", смята Красимир Вълчев. Той добави, че увеличаването на приема на студенти за педагогическите направления и осигуряването на допълнителни стипендии за тях също ще способстват за засилване на интереса към професията.
Според Вълчев специално внимание е необходимо да се отделя на ресурсните учители, които се занимават с деца със специални потребности. У нас те са близо 2%.
"Те трябва да получават подкрепа във всички образователни институции и обучението им да е интегрирано - заедно с другите деца", подчерта министърът. В Пловдив той присъства на конференция, посветена на мястото на ресурсния преподавател и проведе среща с директори на училища и кметове от региона.