Втората болница на Пловдив потъва със 17 млн. лева дългове
Втората по големина болница в Пловдив е поставена на изкуствено дишане. 17 000 000 лева задължения тегнат върху бившата окръжна болница, сега УМБАЛ "Пловдив". 7 милиона от тях са просрочени, съобщиха медици. По думите им доставчици непрекъснато налагали запори върху сметките и си прибирали парите направо от здравната каса, а лечебницата оставала без приходи.
"Пациентите са принудени да си купуват всичко необходимо за престоя си - от ръкавици до физиологичен разтвор", потвърди шефът на клиниката по урология проф. д-р Димитър Шишков. Заплатите на персонала се изплащат, но са два пъти по-ниски в сравнение с последните няколко години. По тази причина са напуснали ортопеди, хирурзи и специалисти по вътрешни болести, които са си намерили работа в частни здравни заведения.
За спасяването й спешно на пожар е изпратен д-р Аргир Аргиров. От три седмици насам той е прокурист. Бил е директор на същата болница, но след смяната му тя тръгнала надолу, когато неин шеф бил доц. Георги Йорданов, сега депутат от БСП.
"Водим разговори с фирми за разсрочване на дълговете. Болницата има 270 доставчици", заяви д-р Аргиров. Възложено му е да направи проверка на състоянието й и да изготви оздравителен план. Той обясни, че все още не е готов с констатациите и предложенията за изваждане на УМБАЛ "Пловдив" от батака.
"Вярвам, че с подкрепата на медицинския състав ще успеем да се справим със ситуацията. Лечебните заведения в страната имат общо около 600 млн. лева дългове. Окръжна болница не е сред първите пет в класацията", добави прокуристът. Категоричен е, че отделения няма да се закриват. Годишно през здравното заведение минават 30 000 пациенти.