3000 в Пловдив тръгнаха да освобождават доктора (Обзор)
Километрично шествие блокира града, стигна до прокуратурата.
Утре тя решава дали да го пусне, или да иска от съда да го остави в ареста
Когато не се прилагат законите, народът взема нещата в свои ръце. След като чуха този призив на митинга пред полицията, хиляди пловдивчани тръгнаха към прокуратурата в поход, за да искат незабавното освобождаване на д-р Иван Димитров. Със знамена, клаксони и скандирания те блокираха един от булевардите на града. Километричното шествие се понесе от Второ РПУ, където в 12 ч се събраха над 3000 души.
Роднини, колеги, приятели и други граждани откликнаха на апела да подкрепят лекаря. Чуваха се възгласи и
скандирания
“Свобода”
“Съграждани, моля ви да снимате протеста и да го споделите в профилите си. Слагайте хаштаг “Аз съм докторът” и “Докога?” призова Иван Иванов от движение “Петко войвода”.
В този момент звучаха революционни песни. Масово хората се редяха на опашка, за да сложат имената си в подписката за оневиняване на лекаря. Той е от 4 дни в ареста и е обвинен в умишлено убийство на 38-годишния рецидивист Жоро Джевизов-Плъха от кв. “Столипиново”. Крадецът нахлу в имота на медика на 2 март посред нощ в 1,30 ч.
Полиция и прокуратура отказват подробности по разследването.
“Никакви коментари, утре (вторник) ще получите отговори на всичките си въпроси”, отсече пред “24 часа” директорът на областната полиция Атанас Илков. Същата беше реакцията и на Галина Андреева, говорител на окръжната прокуратура.
Според разследващи Плъха се промъкнал в двора на кооперацията на ул. “Лука Касъров” 4, където на 2-ия етаж живее Димитров със семейството си. В този момент съпругата му Жулиета и двете им деца - на 2 и на 6 г., спели. Лекарят дочул шум от гаража и излязъл на двора. Появата му изненадала крадеца. Плъха нападнал лекаря с нож и го ранил в крака. Рентгенологът извадил пистолет и стрелял по него 4 пъти. Един от куршумите попаднал в гърдите на Плъха, който
успял да пробяга
50-ина метра
и издъхнал върху капака на беемве, паркирано на гърба на областната управа в Пловдив. Лекарят изобщо не разбрал, че крадецът е прострелян, и сутринта отишъл на работа в УМБАЛ “Пловдив”.
Димитров е едър на ръст и е тренирал бокс, казват негови приятели. По-късно той бил призован за разпит и задържан. Оттогава в Пловдив се надигна недоволство. Хората защитават лекаря и твърдят, че е действал правилно.
Такова мнение изрази и депутатът от “Атака” Павел Шопов, един от ораторите на митинга в понеделник. Първоначално
хората започнаха
да го освиркват,
защото не искат проявата да се политизира. Парламентаристът обясни, че той е в качеството си на човек от квартала, в който живее д-р Димитров.
“72-часовата мярка за неотклонение е най-тежката. Тя се налага тогава, когато има опасност извършителят да се укрие или да извърши ново противозаконно деяние. Д-р Димитров престъпник ли е?”, заяви Шопов. Той се оплака, че е бил два пъти обиран досега.
“Три пъти съм гонил по улицата цигани крадци”, каза депутатът. Шопов призова събралите се да продължат с протестите, докато не бъде прекратено досъдебното производство срещу доктора.
“Президентът трябва да му връчи орден за граждански заслуги, а ако му наложат някакво наказание, да го отмени и помилва”, призова депутатът от “Атака”. По думите му трябва да се направи радикална промяна в закона по отношение на обхвата на неизбежната отбрана.
Подкрепа за д-р Иван Димитров изрази и председателят на лекарския съюз в Пловдив д-р Георги Кръстев.
“3200 медици застават зад колегата. Зад него са и лекарите от Стара Загора и София. Очакваме рамо и от останалите сдружения”, заяви д-р Кръстев.
Протестиращи се възмутиха, че на гражданската проява няма хора на Слави Трифонов, който бе един от първите, обявили се в защита на д-р Иван Димитров.
Множеството радушно прие призива да се тръгне към прокуратурата и там да се поиска от дежурния обвинител да пусне веднага лекаря. Хората извървяха близо 1 км до сградата на прокуратурата, като движението по бул. “6 септември” бе затворено.
Колоната бе ескортирана от полиция. Организатори на протеста се опитаха да влязат в сградата, цивилният охранител обаче им заяви, че няма дежурен обвинител, бил на повикване. Минути по-късно входът бе заварден от полицаи.
“Звъннах на 112, оттам ме препратиха към телефона за услуги, а те пък ми дадоха номер на централата на прокуратурата, която е изключена”, обяви пред множеството един от инициаторите Иван Иванов. Той се оплака, че на първия протест в неделя
бил проверяван
като престъпник
от полицаи
Те поискали документите и на инж. Живко Кисьов, който също е сред водачите на митинга.
Депутатът Шопов, който бе единственият политик на проявата, пробва да се свърже с правораздавателните органи, но не успя. Липсата на дежурен прокурор предизвика освирквания и призиви за оставки. Не успяха и опити на някои пловдивчани да се обадят на пресаташетата на районната и окръжната прокуратура.
“Извършено е престъпление, на кого да кажем”, шегуваха се протестиращи. Други коментираха, че щом е можело да арестуват доктора в почивен ден, нищо не пречи да го освободят в празничен.
В крайна сметка нито един представител на властта не отиде при събралите се граждани. Те се заканиха да протестират всеки ден на пл. “Съединение” от 17,30 ч, докато не бъдат изпълнени исканията им.
Стотици столичани също излязоха на митинг в подкрепа на задържания лекар пред Съдебната палата.
Съпругата Жулиета: Чакам мъжа си за рождения ден на детето
Очаквам съпругът ми да бъде освободен и да се прибере при нас за рождения ден на голямата ни дъщеря. Тя навършва 6 години на 6 март, заяви Жулиета Димитрова, жена на арестувания лекар. По-малкото им момиченце е на 2 г.
“Той е много грижовен и страхотен баща. Не знам какво щеше да стане, ако тази нощ не беше вкъщи и бяха влезли в дома ни”, казва през сълзи жената. Според нея съпругът е изключително отзивчив и на никого досега не е отказал помощ. Откакто е задържан, тя през цялото време се тревожила за него.
“Той е с язва и операции от дискова херния. Налага се в ареста да му се носят лекарства, тъй като е с болки”, допълни Жулиета Димитрова. Според нея всеки би постъпил като д-р Иван Димитров, за да защити близките си.
На 2 март съпругът тръгнал сутринта за работа и се разбрали да се чуят по-късно. Тя нищо не знаела какво се е случило през нощта. След като не отговорил на позвъняванията , разбрала от полицията, че е задържан за разпит.
От петък миналата седмица Жулиета и децата не могат да влязат в дома си, за да си вземат лични вещи. Наложило се да се приютят при нейните родители.
“За мен е необяснимо защо толкова дълго време не ги допускат до жилището им. Би трябвало, след като са приключили огледите, да махнат лепенките от вратите и да им разрешат да влязат", коментира адвокат Красимир Елдъров.
Лекарят бил с две операции от дискова херния
Д-р Иван Димитров се опитва да се държи, но е притеснен. Престоят зад решетките не се отразява добре на здравето му. Той има две операции от дискова херния. Вероятно през май ще се наложи трета”, заяви адвокатът му Георги Кутрянски.
Същият правист представляваше и охранителя Георги Енев по прякор Жоро Милионера, който през 2012-а задигна над 1, 5 милиона лева от инкасо автомобил под тепетата. Адвокат Кутрянски очаква днес медикът да бъде освободен с подписка или парична гаранция.
“Възможно е и да не му бъде определяна никаква мярка”, каза защитникът. По думите му 72-часовото задържане на клиента му е била прекомерна мярка. Тя се налага в случаи, когато извършителят на противозаконно деяние има опасност да се укрие или да извърши ново престъпление. В конкретния случай с медика такива рискове не са налице.
“Предполагам, че прокуратурата е взела 72-часова мярка за лекаря, за да прецени дали неговите обяснения се потвърждават от събраните доказателства”, каза адвокат Кутрянски. Той смята, че медикът е действал при условията на неизбежна отбрана, когато крадецът е проникнал в имота му и го е нападнал.
Жената на Плъха: Мъжът ми е отишъл по нужда, не да краде
Мъжът ми не е влизал в жилището на лекаря да краде, твърди съпругата му Надежда Стоева. По думите Георги Джевизов-Плъха отишъл в двора на доктора по малка нужда.
“Ако в дома ми дойде крадец, ще стрелям по него, но в краката, а не да го убия”, допълва тя. Категорична е, че не е нахлул в жилището на доктора с взлом.
“Жоро обикаля на казаните. Той не е такова момче, той не краде, много помага на комшиите”, описва го жена му.
Вторият баща на застреляния твърди, че Джевизов имал само три присъди, а не 9.
“Като не е отишъл да краде, какво прави в 1,30 ч посред нощ в имота на доктора?”, контрираха съседи на медика. Те не приемат на сериозно казаното от Надежда, че мъжът влязъл по малка нужда в двора на д-р Димитров.
Доц. Евдокия Кемалова, преподавател по наказателно право: Няма престъпление, ако Димитров е действал при неизбежна отбрана
Ако се установи, че д-р Иван Димитров е действал в състояние на неизбежна отбрана, той не може да носи наказателна отговорност. Тогава деянието не е обществено опасно. Това обаче зависи от събраните доказателства, коментира пред “24 часа” доц. Евдокия Кемалова, преподавател по наказателно право в Пловдивския университет и с 41-годишен стаж като съдия. Кемалова припомни, че според Конституционния съд няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако нападението е извършено чрез проникване с насилие или взлом в жилището. За да има неизбежна отбрана, е нужно непосредствено нападение, което да не е приключило и атакуваният да се е защитавал срещу него.
“Ако обаче Жоро Джевизов е застрелян в гръб, тогава не може да се говори за неизбежна отбрана от страна на лекаря, защото нападението е приключило. Може да се постави въпросът, че медикът е действал в състояние на физиологичен афект. Тогава са предвидени по-леки санкции в състава на чл. 118 от НК”, каза доц. Кемалова. Тя уточни, че не е запозната с конкретните факти.
“Може би се чакат експертизите, за да се види къде точно е прострелян нападателят, и ще се даде отговор дали пък не се касае и за превишаване пределите на неизбежната отбрана - престъпление по чл. 119 от НК. Възможно е да се касае и за задържане на престъпник, когато са изпълнени изискванията на чл. 12 А от НК”, добави Кемалова. Категорична е, че докато не са известни фактите и обстоятелствата по делото, това са възможните хипотези. Прокуратурата ще прецени дали да повдигне, или не обвинение на д-р Иван Димитров. И съобразно тях да вземе мярка за неотклонение.
“Ако лекарят е бил ранен, той има право да се защитава. Неизбежната отбрана е не само задължение, но и право. Тогава нападнатият може да отговори със сила, по-голяма от тази, която е била насочена спрямо него”, обясни юристката. Според нея превишаването на неизбежната отбрана зависи от силата, мястото и интензитета на ударите при защитата. Убедена е, че ако крадецът е нападнал с нож и е ранил лекаря, д-р Димитров е бил в чисто състояние на неизбежна отбрана. “Тогава не може да се говори за престъпление. Ако обаче го е прострелял в гръб, когато е бягал, е друго”, разсъждава тя.
Вариантите според нея може да са няколко. Или е налице чиста неизбежна отбрана, или има превишаване на пределите на неизбежната отбрана от страна на лекаря. Или пък може да се тълкува, че медикът го е прострелял в състояние на афект.