Тракийски храм на 2500 г. разкриват край Пловдив
Античният комплекс до с. Васил Левски е най-ранният селищен център, твърди доц. Костадин Кисьов
Мащабни разкопки на най-ранния тракийски селищен център у нас предприема т.г. пловдивският археолог доц. Костадин Кисьов. Обектът се намира край с. Васил Левски, Карловско и частично е проучен още през 1996 г. "Ще разкрием цялата площ на тракийския храм, който е от V в. преди Христа. Целият комплекс е с площ над 30 декара", поясни ученият. Издига се монументално строителство с големи каменни квадри, а сградите са били покрити с керемиди. Според специалисти паметникът е ценен, защото е рядкост да попаднеш на градежи от VІ-V в. пр. Христа. Има и част от улична настилка, направена с речни камъни, както и крепостна стена.
Досега в този селищен център са открити амфори и чернофигурна керамика. Те говорят за интензивни търговски връзки с гръцките полиси и производствени центрове на островите Тасос и Лесбос, коментира Кисьов.
Комплексът включва и цитадела с площ от над 3 декара. "Вътре в нея преди повече от 20 г. разкрихме част от храмова постройка, която е най-ранната откривана досега. Датира се от края на VІ и началото на V в. преди Христа", допълни Кисьов, който е директор на пловдивския археологически музей. По думите му наличните материали недвусмислено подсказват за търговски и политически връзки на тракийския владетел, управлявал района, с гръцките градове-държави. Според археолога този селищен център е може би първата столица на одрисите. Община Карлово възнамерява да превърне комплекса в туристически обект.
Кисьов възобновява разкопките и на още един мащабен обект - най-голямата могила у нас Малтепе. Тя се намира край с. Маноле. Там се очакват фамилни гробни съоръжения на тракийски аристократи, управлявали Филипопол през І - ІІ век.