Амурски леопард дойде в Пловдив, 20 години стоял във фризер
Ангелски риби за 15 000 лева плуват в аквариумите на Природонаучния музей
Едно от най-редките животни на планетата - амурски леопард, пристигна в пловдивския природонаучен музей. Той е експониран върху клон, а компания му правят тигър, мъжки лъв и други представители на семейство котки.
"Останали са около 40 живи екземпляра в природата, които живеят в планинските райони на Тайгата, близо до Японско море", каза гл.ас. Огнян Тодоров, директор на музея. Амурският леопард дойде в Пловдив след 20 г. престой във фризер. Преди това е бил в столичната зоологическа градина, където е умрял от старост. "Взехме го и го препарирахме, за да го експонираме", поясни Тодоров. Тази година той очаква да попълни богатата колекция с ягуар и сервал.
Пред огромната витрина е монтиран интерактивен екран. С докосването му посетителите могат да получат подробна информация за всеки експонат. между тях са черна пантера, тигър, мъжки лъв. "Предстои да се сдобием и с гепард - най-бързото животно", каза директорът на музея, който отчете рекордни приходи от посещения за м.г. Те надхвърлят 175 000 лева. Заради обновяването му и цялостната реконструкция той беше удостоен с титлата "Най-добър музей на България".
Една от големите му придобивки е зала "Тропик", в която се отглеждат живи пеперуди. Тя е на покрива на сградата и представлява джунгла с постоянна температура от 27 градуса и висока влажност. В нея пеперудите прелитат над главите на посетителите. "Чакаме да се излюпят най-големите от вида "Атлас". Взехме 10 бройки от ферма в Англия. Поддържаме между 200 и 300 екземпляра от различни видове", каза гл.ас. Тодоров.
Друга голяма покупка на музея са 20 много ценни живи риби в аквариума в подземното ниво. 15 000 лева са броили за тях. Във водите плуват ангелски риби, които са много красиви и са от далечни морета. Малките посетители се дивят на риби пеперуди, риба куфар която в действителност прилича на сак.