Пловдив си върна от частници Римския форум - възстановяват аркадите на Филипопол
14 години един от най-ценните и запазени в България археологически обекти бе засипан с пясък
Общинският съвет реши с пълно мнозинство да откупи и върне ценния имот на града
Заедно с Голямата базилика това ще е една от най-притегателните точки на Европейската столица на културата през 2019 г.
Римският форум на древния Филипопол - една от емблемите на Пловдив, ще бъде експониран в пълния му блясък при предстоящата реконструкция на централния площад в града.
Пловдив подготви още една важна точка в маршрутите си на Европейска столица на културата през 2019 г., след като на 16 ноември съветниците единодушно с 34 гласа решиха общината
да откупи
обратно от
частна фирма
южната част от
античния форум
с площ 5,634 декара.
Преди 14 години един друг общински съвет и един друг кмет - д-р Иван Чомаков, продават за 1,2 милиона лева на частна фирма, преди няколко години тя препродава терена на друга - софийската “Младост Алфа”, изключително ценния археологически обект заедно с находките в него. Идеята на собственика да направи културно-информационен център и вероятно мол така и не се осъществява, тъй като обектът е паметник на културата от национално значение и върху него не може да се застроява. Въпреки че пред инвеститора е било поставено изричното условие да вложи в реставрация и експониране на находките 1 милион евро и да осигури достъп на пловдивчани и туристите до тях, така и до днес няма издадено строително разрешение. Министерството на културата отказва всякакви разрешения на бъдещия инвеститор и проектът така и не е осъществен, за което днес пловдивчани благодарят.
Римският форум на древния Филипопол е най-големият в България и най-богатият.
Форум-юг и Форум изток са единствените места, където са намерени запазени колони и капители. От 2003 г. обаче теренът е засипан с пясък, за да се съхранят археологическите структури.
“Ако общината не бе взела решение да си върне Форум-юг, софийското дружество щеше да ни осъди”, убеден е съветникът Георги Колев, който е бил натоварен да води преговорите за откупуване на терена.
Те са продължили 7 месеца. От “Младост Алфа” са поискали първоначално 5 милиона евро или 10 милиона лева, но възможностите на общината са били далеч по-малки и на финала се стига до споразумение за двойно по-ниска цена - 5 153 600 лева с ДДС. Сумата, която ще плати общината, е изготвена по пазарни цени от лицензиран оценител.
“Римският форум-юг е безценен. Трябваше да направим тази сделка. Пловдив няма море, няма граница, има археология”, категоричен бе съветникът Колев пред сесията.
Намерението на кмета Иван Тотев е те да бъдат експонирани отново и да кореспондират със съвременния площад на Пловдив.
“Добре е, че макар и след 14 г. общината си го взема, дори и на значително по-скъпа цена. Това вероятно го дължим на симпатиите на кмета Иван Тотев към археологията. Ще ми се да вярвам, че е осъзната политика за опазване на културните паметници. Това е най-големият форумен комплекс в България!”, коментира Пенка Калинкова. Като съветник от БСП през 2003 г. тя гласува против сделката на кмета Чомаков. “Никъде по света подобни паметници не се продават”, каза Калинкова и даде пример с форумите в Рим и Солун, които са на открито.
“Поздравявам кмета за решението му да експонира находките. Това е наложително.
Форумът на
Филипопол е от
най-богатите
Той е проучен изцяло. Построен е през първи век по времето на Октавиан Август и съществува до V в.”, каза археоложката Елена Кесякова, която е проучила изцяло обекта. Според нея могат да бъдат експонирани аркадите, магазините, входовете, източните и западните пропилеи.
Според експерти
5 млн. лв. с ДДС
е почти два пъти
под реалната
пазарна цена
днес за Пловдив
Действително преди 14 г. той е бил изтъргуван за 1,2 млн. лева, но тогава минималната работна заплата е била 70 лева, а квадратният метър в Пловдив е вървял за 320 евро. В момента минималното възнаграждение е вече 510 лв. Цената на 1 кв. м пък достига 1100 евро. Нормално е инвеститорът да калкулира тези разлики в цената.
“Форум-юг е от изключителна важност за бъдещата визия на Пловдив, която включва реновацията на площад “Централен” и Голямата базилика.
“Парцелът е точно между тях и е логично да е общинска собственост, за да реализираме идеята за възстановяването на този античен паметник”, посочи кметът Иван Тотев. Според него голям плюс е, че
артефактите на
имота са вече
разкрити, няма
нужда да се
правят
допълнителни
разкопки
и може да се пристъпи директно към тяхното експониране. Средствата ще бъдат заложени в бюджет 2018.
“Форум-юг и Форум-изток са единствените места, където са намерени запазени колони и капители за разлика от Форум-запад, където такива находки не се откриха. По тази причина и не успяхме да възстановим колонадата, защото не знаем как е изглеждала”, обясни Тотев. Кметът уверява, че сделката с “Младост Алфа” няма да се отрази върху финансите на града. Сумата от 5 163 600 лв. с ДДС ще се плати на вноски. Първата в размер на 1, 5 млн. лева ще бъде броена при подписване на договора за покупко-продажба, а останалото до края на годината.
Съветници от управляващата коалиция в местния парламент припомнят, че не за първи път общината придобива частни имоти, за да запази артефактите. Преди няколко години градската управа е закупила от собственици два терена, които попадали в зоната на Голямата базилика. По този начин са съхранени ценните ѝ мозайки. Преди дни
те бяха
представени в
централата на
ЮНЕСКО в Париж
като кандидатура
на България
за вписване в Листата на световното наследство. Голямата базилика и Римският форум ще са основни точки в новия туристически маршрут на Пловдив.
Той ще започва от площад Централен, ще мине през Одеона, а след това се предвижда връзка с входа на Голямата базилика. Ухото, което свързва бул. “Княгиня Мария-Луиза” с тунела, ще бъде оформено като площадно пространство с подземен музей, в който ще бъдат експонирани мозайките от базиликата.