Нова платформа помага на градовете да оценят уязвимостта си към климатични промени и топлинни острови

14.04.2025 08:00

Знаете ли дали във вашия град има "градски топлинни острови"? Къде са "горещите точки" и по-хладните зони в града? Живеят ли уязвими групи от населението, като възрастни хора или хора с ниски доходи в по-топли квартали? Колко от общините в страната имат капацитет за дългосрочен мониторинг на интензивността на градските топлинни острови?

Нова платформа, създадена по проекта БиРеди от Бюрото за интеграция и социални иновации (достъпна на сайта https://be-uhi-ready.net/), ще помогне на местните власти да намерят отговори на тези въпроси. Платформата е безплатна и отворена за ползване от заинтересованите градове и населени места. Платформата превежда ползвателите през няколко лесни стъпки, за да определят дали топлинните острови влияят върху градската среда и кои са най-уязвимите области (техническа подготвеност на администрацията, човешки ресурси, наличие на данни за измерване на ГТО, и др.).

Урбанизацията и глобалното затопляне са два движещи фактора, които водят до по-високи топлинни натоварвания в градовете. Промененият енергиен баланс на земната повърхност в резултат на превръщането на природните зони в застроени и запечатани зони може да увеличи интензивността на градския топлинен остров (ГТО) поради големите количества енергия от слънчевата радиация, съхранявана през деня.

С оглед на тези фактори, платформата на БиРеди има за цел да подкрепи градовете и общините в тяхната подготовка за дългосрочен мониторинг на интензивността на ГТО и осигуряване на адекватна защита на жителите от негативните ефекти на топлинните вълни. Онлайн услугата предоставя и възможност за използване на добри практики от европейски градове и обмен на знания.

Платформата предлага 4 основни сфери на оценка на риска и уязвимостта към ГТО, с анализ и визуализация на настоящата ситуация в техния град. По този начин местните управи могат да преценят кои показатели в оценката на уязвимостта към ГТО са най-критични и изискват незабавни действия, да проучат вече осъществени действия в други градове с подобни проблеми, да предвидят какви финансови ресурси ще им бъдат нужни, за да предприемат съответните мерки.

Създаването на платформата е финансирано от програма Интеррег Дунав в рамките на проекта BeReady.

Други от От страната и света

Местна инициативна рибарска група, водена от Община Русе, е одобрена за финансиране

Средствата ще бъдат вложени в развитието на рибарство, аквакултури, туризъм и екология Стратегията на Община Русе за развитие на риболова и аквакултурите е одобрена за финансиране по Програма за

Успешно изтеглиха танкера "Кайрос" до Бургаския залив

Танкерът "Кайрос" пристигна до крайната си точка в Бургаския залив около 17.30 ч. В момента се извършват действия по пускането на котвата с помощта на 5-тонен генератор

14 хиляди започнали работа през ноември, търсят се още ресторантьори и автомонтьори

14 086 души са започнали работа през ноември. Данните са на Агенцията по заетостта, която отчита стабилен пазар на труда през този месец. 13 086 от всички, които са започнали работа

Осъдиха двама лекари за смъртта на дете в наш град

Неправилно назначено лечение и ненавременна консултация със специалист са довели до фаталния край на детето Две лекарки получиха присъди за смъртта на дете поради немарливо изпълнение на своята

“Работилничка Бисквитките” – шанс за хората с увреждания

Шест години след началото екипът на Мария Гинева превръща сладките в кауза с над 1500 верни клиенти Преди шест години Мария Гинева и още две момичета поставят началото на едно вдъхновяващо начинание

>