Маникюрът с гел лак може да е опасен за здравето
Всяка от нас иска да има красиви и дълги нокти, но маникюрът с гел лак може да доведе до повишена чупливост на ноктите, а многократната употреба може да увеличи риска от злокачествени образувания на кожата и преждевременно стареене на кожата на ръцете. За да бъдем здрави ние, кожата на ръце и ноктите, е необходимо да спазваме определени насоки при посещение на маникюрист.
Процесът на засъхване на гел лак включва многократно излагане на ултравиолетови А лъчи, което причинява стареене на кожата и увреждане на ДНК на клетките. Няколко минути не изглеждат опасни, но нека не забравяме и всекидневното излагане на тези лъчи и гел лакът се явява като допълнителна доза на ултравиолетови лъчи. Колкото по-малко излагаме ръцете си на вредното ултравиолетово лъчение, толкова по-добре, а и нека се сетим, че са изложени на слънце и когато шофираме.
В гел лака за нокти има много химикали
Дори процесът на поставяне на гел лак, да не включва излагане на ултравиолетови лъчи, не е най-добрият вариант за нашите нокти. В гел лака за нокти има много химикали, които могат да създадат всякакви проблеми на ръцете.
Гел лакът съдържа акрилат и метакрилат, за които е известно, че причиняват алергични реакции като контактен дерматит и по-рядко уртикария. Премахването на гел лака, ако не се прави внимателно, може временно да увреди ноктите. Последващото цепене и белене са чести оплаквания, ноктите изтъняват и се чупят по-лесно, пише Bulgaria ON AIR.
При поставянето на гел лак и предварителната обработка на нокътя е възможно заразяване с вирусни инфекции. Вирусните инфекции на ноктите се причиняват от директна вирусна инвазия на нокътната единица, чрез хематогенно разпространение на вируса в нокътната единица или поради системна реакция на вирусна инфекция. В случая говорим за директна вирусна инвазия през наранена тъкан и неправилна дезинфекция и стерелизация на инструментите. Така инфекцията от предишен клиент се предава на следващия.