Любители могат да наблюдават новооткрита комета в следващите седмици

12.04.2025 22:23

Любители астрономи ще могат да наблюдават в небето над България новооткрита комета в следващите дни, до 7 май. Това съобщи за БТА Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО, БАН и в катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ).

Става дума за кометата C/2025 F2 (SWAN) , открита от Владимир Безугли, Майкъл Матиацо и Роб Матсън в кадри, заснети от камерата Solar Wind Anisotropies (SWAN) на космическата слънчева обсерватория SOHO от 22 март 2025 г. и по-късно. Находката е докладвана на 29 март и е включена в базата данни на Центъра за малки планети на Международния астрономически съюз от 8 април. 

Скоро откритата комета C/2025 F2 (SWAN) в момента се намира в югозападната част на съзвездието Андромеда – до нейната граница със съзвездието Пегас. На 12 април тя е с яркост 7.6 mag (видима звездна величина), но е още твърде слаба, за да бъде забелязана с невъоръжено око, каза за БТА Пенчо Маркишки. Той е автор на „Гид на любителя астроном”, издание на катедра „Астрономия” на Физическия факултет на СУ, и съветва любителите астрономи за провеждането на наблюдения.

„Кометата би могла да се види трудно с добър бинокъл или с малък телескоп към края на тези нощи, когато изгрява около 4 ч. за района на София. Кометата остава ниско над североизточния хоризонт до развиделяване, което допълнително затруднява наблюденията ѝ”, посочи Маркишки.

Той уточни, че периодът на утринната видимост на C/2025 F2 ще завърши около 26 април – тогава кометата ще изгрява близо час и половина преди изгрев-слънце, вече в началото на сутрешния полумрак. От около 24 април ще започне период на вечерна видимост на F2 (SWAN). От тази дата кометата ще може да се наблюдава в края на вечерния полумрак, но много ниско над северозападния хоризонт, трудно и за кратко, каза физикът.  

Маркишки съветва тогава да се опитат наблюдения от около 21:45 ч. за района на София, до залеза на кометата немного време след това. По думите му трябва да се избере наблюдателно място с нисък хоризонт на северозапад и достатъчно отдалечено от нощните светлини на градовете. Очаква се дотогава яркостта на C/2025 F2 да се повиши до около 4.6-а видима звездна величина и Маркишки напомни, че намаляването на стойността на звездната величина означава повишаване на яркостта на обекта. Въпреки че теоретично би следвало тогава кометата да може да се забележи с невъоръжено око, на практика това ще бъде почти невъзможно поради нейната малка височина над хоризонта, посочи Пенчо Маркишки. Затова препоръчва да се използва бинокъл, а първите вечерни наблюдения могат да се отложат за 25 – 26 април. Тогава кометата ще бъде малко по-високо – вече в съзвездието Триъгълник.

На 1 май сутринта C/2025 F2 (SWAN) ще премине през своя перихелий, т.е. през най-близката до Слънцето точка от своята орбита. На тази дата кометата ще се доближи на разстояние 49,88 млн. км от централното ни светило, каза физикът. На същата дата F2 (SWAN) ще бъде и най-близо до Земята – на разстояние от 143,9 млн. км. 

През целия период на вечерната си видимост тази комета няма да се издигне много над западния хоризонт. Поради това бинокълът ще остане ценен помощник в нейното наблюдение, посочи Маркишки. „Вечерта на 2 май C/2025 F2 ще се наблюдава на 1,5 градуса над залязващия звезден куп Плеяди в съзвездието Бик (Телец). Тогава ще можем да използваме популярния звезден куп като ориентир за лесно откриване на кометата.

В първите вечери на май се очаква яркостта на C/2025 F2 да достигне 4,2 видима звездна величина, след което тя ще започне да спада. Във вечерите на 6 и 7 май кометата ще се наблюдава на фона на звездния куп Хиади в Бик, а на около 15 градуса над нея ще блести планетата Юпитер. Тогава ще имаме последен шанс да видим F2 (SWAN) от България, при това трудно и за кратко. След тези дати кометата ще може да се наблюдава от по-южните географски ширини”, уточни физикът.

Други от Техно

Личен AI асистент, роботаксита и контрол на говеждото пръцкане са 10-те пробива за 2025 г.

Emtech Europe се провежда за втори път в Атина Мощен телескоп в Чили, личен AI асистент, контрол на говеждото пръцкане, зелена стомана и роботаксита. Това са част от 10-те технологии

Видеодиагностика: Най-съвременният метод за поддръжка на канализации

Видеодиагностиката е модерна технология, която предоставя на ВиК специалистите точна информация за състоянието на тръбите без необходимост от разкопаване или разрушаване

Квантова телепортация по интернет кабел? Вече е възможно

Пробивът на учени от Илинойс елиминира нуждата от специална инфраструктура и ускорява усъвършенстването на сензорните технологии и квантовите изчисления Квантова телепортация чрез оптични кабели

Видеокастът на Георги Милков "Без напрежение" тръгва с епизод за пътя на какаото - вижте във видеото

Журналистът и пътешественик Георги Милков започва поредица видеокасти под заглавието "Без напрежение". В общо 30-те епизода той ще разказва за всичко, което го вълнува – от хората и местата

Измамата „Черен петък" - 60% горчиво съжаляват за лудите си покупки

Истината: 98% от намаленията са много по-малки от тези в други периоди на годината, само 2 на сто са на най-ниска цена 70,9 млрд. долара са глобалните продажби само през миналогодишния „Черен петък"