Министрите на финансите на ЕС обсъждат идеи за финансиране на европейската отбрана

12.04.2025 17:40
Финансовите министри обсъждали разходите за отбрана. Снимка: pixabay

Финансовите министри на страните от ЕС са изразили интерес днес към идеята за съвместен отбранителен фонд, който да купува и притежава отбранително оборудване, но някои все пак са заявили, че ЕС трябва първо да разгледа съществуващите възможности за финансиране, преди да създаде нови, предаде Ройтерс. 

Темата е обсъдена като част от европейските усилия за подготовка за евентуална атака от страна на Русия, тъй като правителствата на ЕС осъзнават, че вече не могат да разчитат изцяло на САЩ за своята сигурност, предаде БТА.

Министрите са обсъдили идея, представена от мозъчния тръст "Брьогел", според която група от членки и нечленки на ЕС могат да създадат междуправителствен фонд с внесен капитал, който да взема кредити от пазара, и чрез него съвместно да купуват и притежават скъпо военно оборудване. 

Участието на страни, начленуващи в ЕС, е важно за мнозина в блока, тъй като ще позволи участието в механизма на страни със силни отбранителни способности като Великобритания, Норвегия, Канада или Украйна.

Фондът, наречен Европейски механизъм за отбрана, ще предостави отговор на притесненнията на силно задлъжнели страни, защото дългът, поет за заплащане на оборудването, ще бъде за сметка на механизма, а не на отделните държави. 

"Повечето министри проявиха интерес към предложението на "Брьогел", каза полският министър на финансите Анджей Домански, който председателстваше разговорите. 

Някои държави като Франция, Германия и Белгия обаче заявиха, че ЕС трябва първо да разгледа съществуващите инструменти, като Европейската инвестиционна банка, Европейския фонд за отбрана и плана ReArm Europe, преди да създава нови инструменти.

В рамките на плана ReArm Europe ЕС се стреми да увеличи военните си разходи с 800 милиарда евро през следващите четири години чрез разхлабване на фискалните правила по отношение на инвестициите в отбрана и съвместно вземане на кредити за големи отбранителни проекти за сметка на бюджета на ЕС.

Други от От страната и света

"Възраждане": А какво правим с район "Чужбина" на следващите избори?

Какво се случва с район "Чужбина" на следващите избори? Това попита лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов на прага на поредните парламентарни избори

Би Би Си: Деца с рак са измамени с милиони, събрани за лечението им

Организация за набиране на средства е злоупотребявала със суми от спонсорски кампании за деца, болни от рак. Това показа разследване на Би Би Си. Моделът на измамата е един и същ: бледо

Издирват 51-годишна жена от Шумен

Полицията издирва Галена Петкова Георгиева, на 51 г. от Шумен, по молба на близките ѝ, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция (ОД) на МВР в Шумен. Около 11 ч

ВКС и сдружението „Ангели на пътя" проведоха среща

На 16 декември 2025 г. в Съдебната палата беше проведен разговор между съдиите от Върховния касационен съд (ВКС) Галина Захарова – председател на ВКС, Лада Паунова – заместник-председател на съда и

Собствениците на електрически тротинетки в Русе трябва да ги регистрират

Общинският съвет в Русе прие на днешната си сесия Наредба за регистриране на индивидуалните електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на общината

>