Погребаха в гробище на "Хизбула" атентатора от Сарафово, убил наш шофьор и петима израелци

12.04.2025 16:31

Тленните останки на ливанско-френския гражданин, обвинен за атентата през 2012 г. в България, при който загинаха българският шофьор и петима израелски туристи, бяха погребани в гробище, определено за загинали бойци на "Хизбула", предаде Асошиейтед прес, като се позова на бивш представител на ливанските служби за сигурност, преговарял за връщането на тленните му останки в Ливан.

Атентаторът бе идентифициран като 23-годишния Мохамад Хасан ел Хюсеини. На 18 юли 2012 г. той атакува група израелски туристи на Летище Бургас в България. При атаката загинаха петима израелци и българин шофьор на автобус. Други близо 40 души бяха ранени, казват властите.

Експлозията е станала малко след като туристите, пристигащи с чартърен полет от Тел Авив, са се качили в автобус на път за хотела си. Израелските и българските власти обвиниха подкрепяната от Иран екстремистка групировка "Хизбула", съобщи БТА.

Ел Хюсеини бе идентифициран чрез ДНК анализ от българските власти, които работиха с израелски, американски и европейски разузнавателни агенции. 

Бившият ръководител на ливанската разузнавателна агенция "Обща сигурност" Абас Ибрахим заяви пред АП, че е договорил връщането на тленните останки в четвъртък от името на семейството на Ел Хюсеини. Той е бил погребан в петък, каза Ибрахим. 

Дни преди атентата Ел Хюсеини влиза в България с фалшиви документи. Според разследващите той е бил част от клетка на "Хизбула", състояща се от трима души, която е действала в Европа. Предполагаемите му съучастници - Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан бяха обвинени задочно през 2016 г. И двамата остават на свобода въпреки международните заповеди за арест.

Според разследващите мъжете са пътували през Полша, Румъния и Германия, като са използвали фалшиви самоличности, за да съберат материали за нападението. Служители на разузнаването смятат, че "Хизбула" е координирала тяхното обучение и логистика.

На 18 юли 2012 г. на паркинга през терминал „Пристигащи“ на бургаското летище в кв. „Сарафово“ в 17:25 ч. е взривен автобус с израелски туристи, пристигнали с полет от Тел Авив, Израел. Загиват 7 души, сред които шофьорът на автобуса, петима израелски граждани и атентаторът камикадзе Махамед Хасан ел Хюсеини от френско-ливански произход, влязъл в България с фалшива самоличност под името Филип Мартен. Ранени са 38 души.

Атентаторът е имал двама помагачи – Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан. Делото срещу тях започва през 2016 г. На 21 септември 2020 г. Специализираният наказателен съд обявява възможно най-тежките присъди в българското законодателство - доживотен затвор без право на замяна и за терористите. Двамата се издирват с червена бюлетина на Международната организация на криминалната полиция (Интерпол).

Други от От страната и света

Пак политическа буря около ЦСКА - след 3 гласувания метростанция с името на клуба няма да има (Обзор)

"Червените" обещаха буря пред общината и парламента на 22 май Три гласувания на столичните общински съветници се оказаха недостатъчни, за да получи една от бъдещите спирки на метрото през “Слатина”

Путин: Русия трябва да се възползва от търговската война

Русия трябва да се въползва от възможностите на търговската война. Президентът Владимир Путин призова държавните служители в сферата на икономиката да се възползват от възможностите

Санирането по плана стартира от Бургас, други 2,5 млрд. лв. тръгват още тази година (обзор)

Програмата ще трае 5 г. и ще обхване отпадналите сега Реалните ремонтни дейности по санирането на жилищни блокове, финансирано от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ)

След среща с “Ангели на пътя” Сарафов нареди следователи да поемат забавените дела за убити в катастрофи

На двучасовия разговор са били обсъдени конкретни досъдебни производства, които се бавят Следователи от националното следствие ще поемат забавени дела за смърт на пътя

Втори опит да махнат проф. Братоев – "баща" на метрото. Долу ръцете от него! Строим 10 спирки, вбеси се Терзиев (Обзор)

Целта е нов търг за влакове с по-високи комисиони, подозира "Спаси София" Ваня Григорова оттегля подкрепата си за смени в общинските дружества Скандален втори опит да се отстрани човекът