Трима достойни българи: Шофьори, по-важно е да стигнете не бързо, а живи!
Красимир Тодоров, учител, Виктор Георгиев, IT специалист, Димитър Бакалов, лекар -трима, които не се познаваха преди “Достойните българи”, за каузата си - да помагат безкористно по важните теми: грамотност, безопасно шофиране, предпазване на децата от зависимости
- Виктор Георгиев: Стигнах до инициативата "Аз на пътя" след като мои приятели загинаха
- Хората с безкористната доброта движат България - ние сме тези, които се стараем да има нещо по-добро в тази държава и да се чувстваме и живеем по-добре
- Красимир Тодоров: Младите разчитат много на изкуствения интелект, но не бива да загърбват четенето
- Като достойни българи трябва да можем и да говорим правилно на български език - затова създадох сайта грамотен.бг
- Д-р Димитър Бакалов: Децата смятат, че ние мислим вместо тях и щом тези неща са допуснати до тях, значи са безвредни
- Всеки добротворец трябва да бъде уважаван и стимулиран за това. Благодаря на "24 часа", че дава гласност на доброто, а не само на лошите новини
Учителят Красимир Тодоров от Велико Търново създаде безплатен сайт за грамотност и натрупа хиляди последователи. Виктор Георгиев от 8 години развива инициативата "Аз на пътя - научи ме да шофирам" и чрез нея помага безплатно на хиляди млади шофьори да карат, за да намалеят жертвите на пътя. А д-р Димитър Бакалов от спешното отделение на болницата в Пазарджик е приел за своя мисия да обяснява на ученици вредата от вейпове, наркотици, алкохол, райски газ. Той прави и безплатни профилактични прегледи. Тримата бяха наградени на церемонията на "24 часа" "Достойните българи", премиерът Росен Желязков връчи отличията.
- Влязохте в лигата на достойните българи с мисии най-общо за ограмотяване по важни за българите теми. Какво ви вдъхнови за тези инициативи?
Красимир Тодоров: Идеята за сайта грамотен.бг се роди преди няколко години, когато забелязвах, че социалните мрежи са препълнени с хора, които трудно се справят с българската граматика. Неприятно впечатление ми направи това, че видимо имаха затруднения хора, които не би трябвало да ги имат. Реших да създам този сайт, защото българинът има нужда да бъде подпомаган да знае своя език по-добре, а своята писменост - още по-добре. Защото смятам, че всички като достойни българи трябва да можем и да говорим правилно на български език.
Знаете, че съм учител и моята професия е тази, която създава всички останали професии.
Виктор Георгиев: За съжаление, стигнах до инициативата “Аз на пътя - научи ме да шофирам”, след като мои приятели, с които сме израснали, загинаха в катастрофи през последните години. Немалка част от тях си отидоха заради това, което сами си направиха на пътя. Хора, които идват от по-бедни семейства и изведнъж се оказват с повече пари, си купуват мощни коли и нямат нужните умения да се справят с тези автомобили. И къде заради лошо време, къде - заради лош път, завършват с фатален край. Исках да направя нещо за тях и имах желанието да помогна по някакъв начин, но не бях сигурен как.
Малко по малко инициативата се роди като идея, че мога да съм пасажер при някого и да видя грешките, които прави, да му обясня защо тези грешки биха довели до съответни проблеми. Например една част от грешките биха довели до допълнително съкращаване на живота на автомобила, други пък - до сериозни произшествия. Нещата постепенно се развиха и вече 8 години се обновяват и вървят.
Д-р Димитър Бакалов: Инициативата за борбата с т.нар. модерни вредности се пое от изпълнителния директор на МБАЛ-Пазарджик д-р Темнилов, след като няколко пъти имахме зачестили случаи на деца, пострадали след употребата на такива вещества и попаднали в спешното отделение.
- Г-н Георгиев, темата за катастрофите сега е особено болна. Кои според вас са големите проблеми в пътното движение, заради които често сме свидетели на понякога и трагични катастрофи?
Виктор Георгиев: Мерките на пътя са нулеви. (Интервюто е взето в понеделник - б.ред.) Затова и смъртността е толкова висока. Да, числата намаляват като брой жертви, но пък и трафикът намалява. Съответно като процент от трафика жертвите не намаляват. А заради слабите мерки на пътя, своеволията, които виждаме, са доста големи. Самата пътна инфраструктура е много лошо проектирана и слабо поддържана, което допринася за проблемите.
- Какво е посланието ви към хората като вас, които правят безкористно добро, и към бъдещите шофьори?
- Хората с безкористната доброта движат България – това сме хората, които се стараем да има нещо по-добро в тази държава и да се чувстваме и живеем по-добре. А относно шофьорите – мога да им кажа, че бързането невинаги значи, че ще стигнат бързо. По-добре да закъснеят за срещата си, отколкото да избързат с 40 години при свети Петър. Трябва да сме колегиални на пътя и да се разбираме. Всички искаме да стигнем някъде по най-бързия начин, но в крайна сметка да сме живи и здрави е най-доброто нещо, което може да ни се случи, за да стигнем на дадено място.
- Г-н Тодоров, кои са най-честите потребители на сайта ви - младите или възрастните?
Красимир Тодоров: Според изчисленията, които прави аналитикът, сайтът ми обхваща различни възрасти. Но малко ме притеснява, че повече възрастни хора, между 35- и 45-годишни, влизат в него. И си го обяснявам с нуждата им да пишат по-грамотно.
- Кое най-много куца в езиковата ни култура?
- Притеснително е, че освен правописа и правоговора, които доста притесняват - често анализирам впрочем и политическите речи, ми става много неприятно от погрешното използване на ударения на различни думи. Например масово хората говорят за училищА, а не за учИлища, което е правилното.
- Имат ли вина новите технологии за съвременната неграмотност? Или е обратното?
- Ако умеем да използваме рационално съвременните технологии, може да бъдем облагодетелствани от тях. Но младите разчитат изключително много изкуственият интелект да им помага в задачите, лошото е, че не на своя собствен. Аз искам това да се промени и да се върнем към четенето. Тъкмо четенето в грамотен.бг ще помогне на много хора да подобрят грамотността си.
- Преподавате на първокласници - какво ви питат най-често?
- Моите деца правят изключително интересни диалози. На първо четене ми идва разгорещеният дебат миналата година за думите “деветка” и “десетка”, защото хората масово казват “девятка” и “десятка”, което е погрешно. Казваме “девет” и “десет”, а не “девят” и “десят”, нали? Тогава учителите и филолозите също се включиха в този дебат, обяснявайки, че е правилно да се казва “девет” и “десет”, както и “деветка” и “десетка”.
След този дебат обаче едно от децата в моя първи клас вдигна ръка: “Господине, мога ли да кажа нещо? Мама каза, че не сте прав!”.
- Кое най-много ви радва и кое - натъжава, когато отворите сайта си?
- Изключително радостен съм, че с всеки изминал ден последователите на моя сайт стават все повече и повече. Когато правихме интервю за вашия вестник преди церемонията, бяха над 44 хиляди, а в момента са над 51 хиляди. Растат нагоре! Смятам, че тази градация е положителна, а аз лично няма да спра да работя по тази линия. Получавам стотици писма от различни хора с въпроси това или онова как трябва да стане, как трябва да го напишем, как трябва да го кажем, което е радващо. Та аз дори не съм филолог. Но за мен българският език е стихията ми - моето хоби и моята голяма любов.
- Д-р Бакалов, виждате ли в ежедневието си и не само в лекарския кабинет тенденцията за разпространение на вейпове сред младите да се превръща във вид епидемия?
Д-р Димитър Бакалов: За съжаление, забелязвам, че освен в училището проблемът е и в семейството, а и отвън - в обществото. Децата смятат, че ние винаги мислим вместо тях и едва ли не, щом тези неща са допуснати до тях, значи са безвредни. Това просто не е истина и ги довежда до нуждата от лекарска помощ.
- Уважават ли децата медицинския авторитет, както би следвало да уважават учителския и родителския? Къде трябва се посеят семената на превенцията?
- Децата могат да бъдат предпазени единствено когато в колаборация работят учители, родители и лекари. Уважението, което децата имат към лекарите, със сигурност се корени в това информацията да бъде предоставена на достъпен за тях език. В лекциите и разговорите, които водя с тях, се старая да са максимално достъпни, да изразя вредностите, за да могат те да го възприемат. И съответно да вземат информираното решение дали да употребяват тези вещества.
- Какво е посланието на други като вас, които правят безкористни добрини?
- Според мен нашата нация държи на добрите хора. И всеки, който прави добро, трябва да бъде уважаван и стимулиран за това. Благодаря на “24 часа”, че дава гласност на доброто, а не само на лошите новини, които се случват около нас.
- Как се чувствате, след като бяхте отличен с наградата “Достоен българин”?
Красимир Тодоров: Все още продължавам да съм развълнуван от добротворците и техните истории и с изключително голям адреналин. За което съм изключително благодарен на “24 часа”.
Виктор Георгиев: Много се радвам, че бях номиниран и избран да участвам в церемонията. За мен е нещо ново, защото не съм от хората, които търсят популярност за себе си, а за каузата ми. Надявам се, че с тази голяма публичност ще успея да достигна до повече хора.