София има 10 проблема с боклука и 280 незаконни сметища

07.04.2025 20:23 Цветелина Стефанова

 Васил Терзиев се опитва да ги реши през едни бурни 500 дни. От опозицията не спират да го атакуват, липсва и диалог с държавата

Боклукът на София май е основен проблем през първите 500 дни на кмета Васил Терзиев.

Сагата с отпадъците не е от вчера - проваленият инсинератор, депонирането, мижавият интерес към разделното събиране и бъдещото "справедливо" определяне на такса смет са четири дългогодиши проблема, които той наследи. Валят обаче нови предизвикателства и се оказа, че картографираните преди месеци 240 сметища са се увеличили до 280. Причината според кмета е, че институциите си затварят очите. И тук е следващият проблем - диалог между общината и държавата няма, има само взаимни обвинения. Министърът на околната среда Манол Генов обясни пред ресорната комисия в парламента, че свободните обеми на депото към завода са само на хартия и има опасност столицата да се върне към практиката балиране на отпадъци. Генов назначи проверка на завода с аргумента, че за месеци наред няма яснота колко и какви отпадъци са третирани. Не знаем дали Столична община не ни подвежда, подозира министърът.

От опозицията не спират да атакуват кмета заради завода. Миналата седмица откриха огромно нерегламентирано сметище от тонове RDF и пластмаса, които гният под дъжда на бъдещата площадка 5 в завода за боклук. От РИОСВ има предписание тази купчина да бъде преместена до 9 април. За пореден път ГЕРБ и БСП поискаха оставката на директора на завода Николай Савов. "От ГЕРБ предоставяме кадри от дрон на медиите, на които ясно си личи огромния мащаб на незаконно изхвърлените отпадъци. На място общинските съветници откриха планини от изхвърлени рециклируеми отпадъци, стотици бали с унищожен РДФ, гуми, мебели и отпадъци с неясен произход. От струпаните боклуци се стичаше инфилтрат, който попада директно в почвата", обясниха от ГЕРБ-СДС. Те изпратиха писма до МОСВ, Министерство на здравеопазването и Столичната регионална здравна инспекция с настояване за спешни и неотложни проверки.

За капак опасният медицински боклук с тъкани, превръзки с кръв, абокати и спринцовки напрегна до краен предел софиянци, които бяха заплашени с епидемия. Тази сага всъщност започна преди няколко месеца, когато от общината предупредиха, че много от болниците нарушават правилата и вместо да горят опасните си боклуци в инсинератора в двора на Александровска болница, ги смесват с общия. За 16-и път през последните 6 месеца в завода за боклук пристигат опасни отпадъци, обясни зам.-кметът по екология Надежда Бобчева. През миналата година са

направени 60 проверки, съставени са 7 акта, а някои болници са глобени с 50 хил. лв.

И общината заплаши, че ще спре да приема всякакъв болничен отпадък. Последва светкавичен отговор от здравния министър Силви Кирилов, който предупреди, че ако това се случи, в София ще има епидемия.

За 9-и проблем говори кметът Терзиев в петък - отпадъци от други общини се карат в завода на София. Това нарушение е установено от две от фирмите, които чистят - "Зауба" и "Грийн партнърс", които се свързват с Румен Гайтански-Вълка. През 90-те години на миналия век неговите ДИТЦ и "Волф 96" взеха концесията за столичния боклук. Тя бе прекратена през 2006 г., след като дружествата отказаха да чистят и София осъмна в смет. През 2018-2019 Гайтански се върна в бизнеса - дружеството му "Грийн партнърс" получи договор с общинската фирма - тогава се казваше "Чистота Искър", на която дава техника под наем за почистването на районите "Люлин", "Красно село" и "Красна поляна". А през 2020 г. "Зауба", която е собственост на "Волф", и консорциумът "Грийн партнърс БКС" взеха почистването на 8 столични района.

Тяхна база е ползвана като хъб - там се разтоварвали боклуци с неясен произход, които после се товарили на софийските камиони. Пристигали в завода пълни, въпреки че по пътя пропускали да изпразнят част от контейнерите. Така тези

две фирми са получавали повече пари от Столична община за чужд боклук

Причината е, че се плаща за тон събран отпадък.

Откакто въведохме безкомпромисния контрол на входа на завода, забелязахме, че пристигат камиони, пълни с много странен отпадък. Столичната община има договори с няколко фирми (виж кои са по-долу-б.а.). Те трябва да минават по строго определен маршрут и да откарат боклука в Завода за третиране на отпадъци, където той се приема и обработва по строги правила. С проследяване установихме, че по пътя от техните бази до завода много често камионите пропускат да вдигнат контейнерите по маршрута, за който им се плаща. Минават, спират, може да вземат торба или две, но не изпразват контейнерите. Продължават напред и пристигат в завода... пълни. Следвайки обратния път на отпадъците - от пълен камион в завода, назад по маршрута, от който не се изпразват контейнерите в кварталите, стигнахме до базите на "Зауба" и "Грийн партнърс". Не е маловажна подробност, че на адреса на една от тях е регистрирана и ноторната фирма "Волф", собственост на лице, системно свързвано с корупция на най-високо ниво, разказа кметът Васил Терзиев.

Какви схеми разкриха от Столичната община:

От началото на мандата на Терзиев всички сметопочистващи фирми са глобени с 3 млн. лв. А за миналата седмица глобите за "Зауба" и "Грийн партнърс" са за 60 хил. лв. Столичният инспекторат пък им е наложил санкция от 6 хил. лв. Възможно е регионалната инспекция по околната среда и водите да отнеме лиценза им за транспортирането. Ако това стане, не е ясно кой ще поеме работата им, защото общинската "Софекострой" няма капацитет и техника.

През лятото общината ще срещне и 10-о предизвикателство - тогава започват да изтичат част от договорите с фирмите.

В новите обществени поръчки ще има завишени изисквания - камионите, които извозват битовите отпадъци, да бъдат оборудвани с независима система, която включва бордови компютър, сензори за измерване на теглото на отпадъка, GPS устройство, комуникационен модул, RDF антена за разпознаване на контейнерите.

Целта е да се следят маршрутът на камионите, времето за вдигане на кофите, както и дали не се събират "неидентифицирани контейнери".

В петък ще има извънредна сесия на общинския съвет за боклука.

Кой къде чисти в София

Столицата е разделена на зони, в които попадат различни райони, а общината има договори с шест фирми.

"Титан" с различни консорциуми събира боклука от сините контейнери в четири зони, в които попадат "Средец", "Лозенец", "Студентски", "Искър", "Кремиковци", "Панчарево", "Банкя", "Връбница", "Нови Искър", "Възраждане", "Оборище" и "Триадица-център". Тук договорите са три и всички са до 27.06.2025 г. 

"Грийн партнърс-БКС" отговарят за 2 зони, в които попадат "Подуяне", "Слатина", "Изгрев", "Сердика", "Илинден" и "Надежда". За първите три договорът изтича на 1.6.2025 г. За останалите срокът е до 7.7.2025 г. 

В "Красно село" и "Люлин" чистят "Зауба". Тук договорът е до 4.10.2025 г.

Общинската фирма "Софекострой" е само в "Красна поляна" и е до 1.1.2026 г.

"Триадица" и "Младост" се чистят от ЗМБГ до 31.01.2027 г.,  а "ЕКО София Груп" се грижи за "Витоша" и "Овча купел" до 3.9.2027 г.

Други от От страната и света

В Хайредин е разрушен общински път след наводнението снощи

Път от общинската мрежа на община Хайредин е напълно разрушен от снощните проливни дъждове. Кметът Тодор Алексиев каза за БТА, че Общината не разполага с ресурси

Ейса, която целуна Григор в Мадрид, е харесана от него още през 2019 г. (Обзор)

Горещата мексиканска актриса Ейса Гонсалес ли е новата любов на Григор Димитров? Това е големият въпрос след победата на българската звезда на световния тенис над чилиеца Николас Джари на "Мастърс"

Христо Иванов остава в Националния съвет на "Да, България"

Христо Иванов продължава да е част от ръководството на "Да, България". С гласуване националната конференция на партията реши той да е част от Националния съвет на партията

Столична община: Средните минимално необходими годишни разходи за парк „Врана“ са приблизително 500 хил. лв.

Като собственик на парка "Врана", определен окончателно с решение на Върховния касационен съд (ВКС) от 2023 година, държавата следва да поеме управлението и поддръжката му

От втори опит: Колко е важно НЕ-то, особено при юристи от ранга на Велчев

“24 часа” в събота честити рождения ден на професора по наказателно право Борис Велчев. С искрена убеденост напомнихме, че бившият главен прокурор като председател на Конституционния съд НЕ допусна