Шефът на АПИ: Ако с оставката ми ще спрат да загиват деца, ще я подам веднага

07.04.2025 13:36

Проблемите на пътищата са от много години, ако моята оставка ще реши тези проблеми, съм готов да си я подам, заяви пред медиите председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) Йордан Вълчев след среща с протестиращи срещу „убийствата" на пътя.

Той каза, че ако с оставката му ще спрат да загиват деца, ще я подаде веднага.

По отношение на участъка, на който загина 12-годишната Сияна, инж. Стоян Николов, член на Управителния съвет на АПИ, заяви, че преди инцидента е имало два сигнала на полицията към фирмата-изпълнител. Веднага е пуснато задание за доставка и монтаж на пътни знаци, за да бъде ограничена скоростта, каза инженер Стоян Николов. Той обясни, че се предвижда там да бъде положена червена маркировка, която повишава сцеплението, както и шумна, напречна маркировка, която да предупреждава водачите, че навлизат в опасен участък. По думите му от АПИ са набелязали краткосрочни мерки, които ще дадат голямо отражение върху пътната безопасност в цялата страна.

„По доклад на МВР, който излезе в края на март, на база статистиката от миналата година, има идентифицирани 36 участъка с повишена концентрация на катастрофи. Ще се съсредоточим в най-кратки срокове те да бъдат обезопасени", каза още инж. Николов.

Протестното шествие, организирано от сдружение „Ангели на пътя" тази сутрин започна пред Съдебната палата в София, премина покрай Министерството на правосъдието и сградата на Народното събрание. Готов е законопроектът за вещите лица, работим за затягане на наказанията, каза министърът на правосъдието Георги Георгиев пред протестиращите по-рано днес.

Основното ни искане е да бъде променено законодателството и убийства под влияние на алкохол, наркотици, при шофиране с превишена скорост или с фалшиви книжки да се категоризират като умишлени, каза за БТА Нинела Върбанова, член на сдружение „Ангели на пътя". В момента се водят „непредумишлени убийства" и затова в почти всички случаи съдиите дават условни присъди, обясни тя. Част от протестиращите носеха снимки на свои близки, загинали при пътнотранспортни произшествия, и плакати с надписи „Сияна заслужава живот, не тишина", „Стига повече убийства на пътя" и „Максимална присъда за пияните, дрогирани и нагли пътни убийци".

Протестно шествие се организира седмица след катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна.

Други от От страната и света

Кола блъсна 13-годишно дете с колело в Бургас

13-годишно дете е в болница с комоцио, след като бе ударено от кола на междуселски път в Бургаско. Момчето е било с велосипед и се е подготвяло за състезание по колоездене, съобщава БНТ

250 000 души се поклониха пред тленните останки на папа Франциск

250 000 души се преклониха пред тленните останки на Папа Франциск, съобщи Ватиканът. Поклонението в базиликата „Свети Петър" във Ватикана приключи, предадоха АНСА и Франс прес

Пречи ли славата на пиенето?

Алкохолът невинаги е проблем за публичните личности, но често взима и жертви Преди няколко дни името на Евгени Минчев отново гръмна в медиите - този път не заради светски новини или нова

11 жени са малтретирали мъжете си и са нарушавали ограничителни заповеди

Данните са на полицията и са само за месец март Сред домашните насилници през март има 11 жени. Това сочи в отчета си Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП)

Проф. Пламен Павлов е носител на Почетния знак "Стоян Михайловски" 2025

Популярният историк проф.Пламен Павлов е новият носител на литературната награда "Почетен знак "Стоян Михайловски" за 2025 г. Той бе определен на сесия на Общинския съвет в гр