Тревожността - тихият убиец на радостта ни, може да е много опасна

07.04.2025 03:00

Всяко поколение има свои специфични страхове, но също и начини за справяне

През последните години темата за тревожността стана доста популярна, но не защото е някаква “модерна нова болест”, а защото времето, в което живеем, предразполага към това да я развиваме по-лесно и да я овладяваме по-трудно. Тревожността не е обаче вчерашен спътник на съществуването ни. Имало я е назад в годините и вековете, а е напълно възможно да е родена и със самото човечество. Но ние няма да се ровим толкова назад, а ще видим как тя се заражда в поколенията.

Всяко поколение има своите уникални предизвикателства и особености, които оформят начина, по който неговите представители преживяват и се справят с тревожността. Ето какви са те според сайта MILA.bg.

Бейби бумърите (родени между 1946 и 1964 г.)

Израснали в следвоенен период на икономически растеж и социални промени, бейби бумърите са били свидетели на значителни трансформации. Техните тревоги често са били свързани със стремежа към стабилност и успех в една бързо променяща се среда. Социалните движения като борбата за граждански права и феминизма също са добавяли слоеве на несигурност и натиск.

Поколение X (родени между 1965 и 1980 г.)

Поколението X, често наричано “изгубеното поколение”, е израснало в сянката на Студената война и икономическата нестабилност. Те са били свидетели на зараждащата се тенденция към все повече разводи и нарастващата нужда от двама работещи родители, което е довело до самостоятелност, но и до чувство на изолация. Тяхната тревожност често е била свързана с несигурността на работното място и балансирането между личния и професионалния живот. Според проучване това поколение изразява най-силна тревога по отношение на материалната и финансовата отговорност, работа с клиенти и вземане на решения, което може да се дължи на изразения индивидуализъм и липсата на нагласа за работа в екип.

Милениали (родени между 1981 и 1996 г.)

Милениалите са първото поколение, израснало с интернет и бързото развитие на технологиите. Те са изправени пред натиска на социалните медии, което често води до сравнения и чувство на недостатъчност. Икономическите кризи са засилили техните тревоги относно финансовата стабилност и бъдещето. Въпреки това те са склонни да търсят помощ и да говорят открито за психичното си здраве, използвайки технологии и онлайн ресурси за подкрепа.

Поколение Z (родени между 1997 и 2012 г.)

Дигиталните жители на планетата - така наричат поколението Z, което вижда новите технологии като свой начин за разбиране и управление на света. Въпреки това те са изправени пред нарастващи нива на тревожност и депресия. Според проучване 40% от това поколение изпитват “тревожност от съкращение”, свързана с несигурността на работното място. Техните страхове често са свързани и със социалните медии, климатичните промени и глобалната нестабилност. Същевременно са достатъчно начетени, за да знаят, че не е срамно да потърсят помощ за разстроената си психика, като много често се осланят на онлайн ресурси и социални платформи за подкрепа.

Поколение Т (родени след 2013 г.)

Поколението Т, наричано още “поколение на таблетите”, израства в свят на постоянна свързаност и информационно претоварване. Те са изправени пред уникални предизвикателства, свързани с дигиталната зависимост и липсата на лични взаимодействия. Тяхната тревожност може да бъде свързана с липсата на рационална организация на работното място и неефективното планиране и координиране. Въпреки това те имат достъп до безпрецедентни ресурси за справяне с тревожността, включително приложения за медитация и онлайн терапия.

Полови различия

Тревожността не е дискриминираща, но статистиката показва различия между половете. Установено е, че жените са два пъти по-склонни към тревожност в сравнение с мъжете. Това може да се дължи на хормонални колебания или по-голяма податливост към стрес.

Въпреки че мъжете по-рядко съобщават за тревожност, те често проявяват симптомите чрез агресия или рисково поведение. Също така тревожните и депресивни състояния протичат по-тежко при силния пол заради традиционното схващане, че е срамно да се потърси помощ.

Нелекуваната тревожност може да се превърне в хроничен спътник с редица негативни последици:

Физически здравословни проблеми - постоянната тревожност може да доведе до сърдечносъдови заболявания, хипертония и нарушения в имунната система;

Психични разстройства - тревожността често върви ръка за ръка с депресията, като двете състояния се усилват взаимно;

Социална изолация - страхът и безпокойството могат да доведат до оттегляне от социални контакти, което задълбочава усещането за самота.

Има ли справяне

На първо място е важно да съзнаваме, когато тя прескача нормалните параметри. Защото е нормално да се тревожим за работата си, за това кой ще ни управлява, дали ще има място за детето в детска градина и т.н., но не е съвсем здравословно, когато тревожността е фон на всяко наше действие и всяка наша мисъл.

Ако усетите, че ви е трудно да се зарадвате на неща, които преди са ви радвали, макар и дребни и незначителни на пръв поглед, ако имате черни мисли и все очаквате да се случи не най-благоприятното за вас, ако започнете да страдате от безсъние, липса или пък прекален апетит, бъдете нащрек. Консултацията с психотерапевт или психолог е първата стъпка, ако сте сигурни, че имате свръхтревожност. Редовните упражнения и спортът освобождават ендорфини, които подобряват настроението и намаляват стреса. Така че минавайте по-често през залата или пък правете дълги разходки в почивните дни. Практики като йога, медитация и дълбоко дишане също могат да помогнат за намаляване на симптомите на тревожност.

Не я “удавяйте” в алкохол или хапчета, които сте си самопредписали, защото и едното, и другото могат преди всичко да задълбочат проблема.

Не я подценявайте и никога не я приемайте за “слабост” или “лиготия”. Свръхтревожността може да ви причини сериозни здравословни и психически проблеми и със сигурност нарушава качеството на живота ви. Най-добре потърсете помощ.

Други от Сила за живот

Осем доказани от науката причини да намалите дозата си алкохол веднага

Проучване, което включва данни от близо 600 000 души, установи, че всяка допълнителна ежедневна напитка скъсява живота с повече от година   Алкохолът заема особено място в съвременния живот -

КМГ: Китай въвежда скрининг за психично здраве като задължителна част от прегледите

Китай започва нова здравна кампания до 2027 г., с която поставя психичното здраве на фокус в системата на здравеопазването. Всички клинични отделения ще трябва да включат психиатричен скрининг като

Мохамед Али и още 5 звезди болни от паркинсон

От коварната болест страдат над 10 млн. по света, между тях има и известни спортисти, музиканти и актьори Болестта на Паркинсон е неизлечимо невродегенеративно заболяване

Какво е холин и как защитава мозъка ни

Ценното хранително вещество се съдържа най-много в яйцата и е важно за човек още докато е в утробата на майка си Яйцата са една от най-полезните храни и сме благословени

Живот до 107 г. с парадокса на високия холестерол

Вредните му ефекти преобладават при по-младите хора, в напреднала възраст може да играе защитна роля, като дава повече енергия, подпомага възстановяването на клетките и крепи имунитета Високият