Външният министър: България е уважавана и авторитетна страна

02.04.2025 10:16
Министър Георг Георгиев

Външната политика е материя, в която е нужно национално съгласие и единство - само така държавата излъчва солидност, стабилност авторитет и сила. 

Това заяви външният министър Георг Георгиев по време на дебата в парламента по вота на недоверие, който МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" искат точно за външната политика.

Георгиев е благодарен, че като правителство могат да демонстрират това, а страната излъчва сигнали, които се подкрепят от международните й партньори.                               "Благодарение на информирания си цивилизационен избор имаме възможност да сме от онези страни по света, формирали неговата модерност и просперитет", настоя Георгиев. Според него сме уважавана и авторитетна държава. Затова не се съгласи с теорията, че България "се подчинява и сляпо следва". "България е държава, която направлява и произвежда процеси", настоя министърът. 

И попита опозицията дали с вота на недоверие всъщност не показват, че изповядват визията на външна политика, но не смятат, че правителството се справя добре с нея.

"Подкрепата за Украйна не е нито идеологически, нито единствено политически, най-малкото пък формиран под външен натиск  интерес. Това е осъзнатостта на България от стратегическа необходимост, произтичаща от собствената ни визия как трябва да се прави политика и как да се формира националния ни интерес. Ние сме страна средна по размери, ресурси и възможности за допринасяне в отбрана и сигурност. Ако се приеме тезата, че по-големият винаги има правото на силата, се озоваваме в неизгодна позиция", каза Георгиев. Според него ако приемем, че Русия в това си качество е права, то ние може да се озовем в позицията на по-слабия, чиято териториална цялост и  суверенитет са оспорени.

"Страни като България, които не притежават ядрено оръжие и глобални големи армии, не се славят с имперски амбиции, системата на международни договори и ги пази. Ако се дистанцираме от тях, утре, недай си Боже, ако се намерим в позиция на агресирана държава няма да имаме морално право да оспорим, че силния не може да се налага", каза още той.

А за случилото се с капитан Марин Маринов, който загина в Газа той увери, че са добили информация за случилото се, продължават да настояват за истината, каквато и да е тя. Когато я знаем, ще търсим компенсация, ще търсим извинение и това, което се дължи на достоен човек и на цялата ни държава, увери министърът. 

"Твърдя с увереност, че това, което можеше България да направи е направила, по формални и неформални пътища", настоя Георгиев. Сформирана е кризисна работна група още от ден първи, в който е дошла информация за казуса. Министърът бе недоволен и от интерпретациите на позициите на МВнР. Чакат се официалните доклади и обяснения от страните, които са били замесени. Българската позиция ще е кристални ясна и безапелационна, недопускаща компромис как България ще защити всеки български гражданин в подобна ситуация, увери Георг Георгиев.

Други от От страната и света

Шофьори и ватмани с над 2000 лв. заплата, с бонусите минава 4000 лв. (Обзор)

Блокираха столицата с искане за 400 лв. увеличение от 1 април Общината: Само около 100 лв. можем да дадем,ако не помогне държавата Над 2000 лв. е основната заплата на работещите в столичния градски

Вече няма да затварят детските градини в София през лятото (Обзор)

Студенти ще карат стаж в тях, за да може персоналът да почива Детските градини в София няма да затварят за един месец през лятото, както обичайно се случва всяка година

Намериха паспорт на българин край микробуса, който падна в Дунав - мислят, че е на шофьора (Снимки)

Паспорт на 53-годишен българин с инициали Ю. Х. Б. е намерен на мястото на инцидента с товарния микробус, който падна в река Дунав в румънския окръг Мехединц

Митов: Не се месих за Боянските сараи, МВР действа адекватно и с разбиране (Обзор)

Обмислят ПОС терминали в патрулките, а ако нарушителят не плати на пътя, спират колата му от движение Полицейските служители са реагирали на два сигнала

Унгария забрани обществените прояви на ЛГБТ+ общността

Унгария прие поправка в конституцията, която позволява на правителството да забранява публични прояви на ЛГБТ+ общности, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА

>