В регистър болниците ще отразяват в реално време случаите на мозъчна смърт

31.03.2025 14:31

Регистър, в който в реално време всички болници, които имат интензивни отделения, ще подават информация за пациенти с настъпила мозъчна смърт, ще заработи до края на годината. Това каза пред журналисти Иванка Динева, директор на Изпълнителната агенция „Медицински надзор". Динева участва в дискусия, на която беше представено проучване за нагласите на обществото за донорството и трансплантациите.

Динева изрази надежда, че с новия регистър в ИАМН ще могат да получават бързо информацията от болниците и да се реагира навреме за евентуална донорска ситуация. На въпрос дали в регистъра информацията ще се подава и от болници, които не са донорски бази и нямат координатори по донорство Динева отговори, че регистърът ще е за всички болници, в които има интензивни отделения. Болницата може и да приеме пациент с диагноза „мозъчна смърт", за което ние сега не знаем, допълни тя.

В България от четири години има възможност да се извършва и се извършва кръстосано донорство, но не в степен, в която ние очакваме, каза още тя. По думите ѝ е въпрос на избор на пациента къде ще се включи в кръстосано донорство.

Не бих казала, че причината за липсата на голям брой трансплантации е в координаторите по донорство, каза още Динева и допълни, че той е комплексен, като в основата му е липсата на информираност на обществото.

В ИАМН е назначен одит, но все още не сме запознати с резултатите от него, каза заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков, който присъства на дискусията. На въпрос дали вливането на бившата Агенция по трансплантациите, което беше направено преди години в ИАМН, е грешка Пенков каза, че засега тази идея не е обсъждана с настоящия министър на здравеопазването, предаде БТА.

Столичната организация на Българския лекарски съюз е сключила договор с организация в Турция и ще започнат да изпращат български лекари там за специализация в областта на трансплантациите, каза още той. По думите му е нормално трансплантациите да се извършват в държавата, в която пациентът живее.

Имаме законодателство, важно е да имаме много добре подготвени лекари и да се повиши доверието у хората, не е необходимо да се прави нормативна промяна, каза д-р Пенков в отговор на въпрос дали е необходима законодателна или нормативна промяна, чрез която да се повиши броят на трансплантациите в България. Според него би трябвало болниците да съобщават в ИАМН всяка донорска ситуация, като това може да стане чрез промяна в индивидуалните договори за управление на директорите на болниците.

Запитан за случай, в който ТЕЛК отказва да издаде решение на жена, дарила черен дроб на дъщеря си, д-р Пенков каза, че социалната система би трябвало да подкрепи живите донори и обясни, че от медицинска гледна точка черният дроб напълно се възстановява в рамките на една-две години.

Други от Докторе кажи

Проучване: Тренирането късно вечер влошава качеството на съня

Спортни тренировки преди лягане могат да нарушат качеството на съня и здравето на сърцето, сочи ново проучване, цитирано от агенция Синхуа. Изследването е проведено от университета "Монаш" в Мелбърн

Близо 140 млн. електронни прегледа отчетени в здравноинформационна система

Близо 140 млн. електронни прегледи са регистрирали общопрактикуващи и лекари специалисти  в Националната здравноинформационна система (НЗИС) от пускането на системата в експлоатация през 2021 г

7-годишно китайче получи най-малкото изкуствено сърце в света

7-годишно момче, страдащо от крайна фаза на сърдечна недостатъчност, стана най-младият пациент в света, на когото е поставено двукамерно помощно устройство с магнитна левитация - най-малкото и

В електронните досиета ще има информацията за лекарства и имунизации

В електронните досиета на пациентите ще се впише информация за лекарства, имунизации и помощни средства. Това съобщиха от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК)

Откриха нов антибиотик за лечение на гонорея

Учени откриха нов антибиотик за лечение на полово предаваната инфекция гонорея, предаде ДПА. Експерти установиха, че гепотидацинът - антибиотик, който понастоящем се използва за лечение на инфекции