Политолог: Скандалът с Европрокуратурата може да се отрази на приема ни в еврозоната

31.03.2025 08:41
Даниел Смилов

Скондалът с Европрокуратурата може да се отрази на приемането на България в еврозоната, намекна политологът доц. Даниел Смилов.

"Европрокуратурата и нейните действия стана ясно нещо, което всички сме знаели - че на висши места в българската прокуратура, а се оказва и в Европрокуратурата, се назначават зависими хора. Сега това вече го има черно на бяло, ясно е как е действал механизма с Петьо Еврото. Какво е станало от 2020 г. досега? Единствено, че на Петьо Еврото явно някой му даде информация и успя да избяга преди да го арестуват и няма никакво развитие по въпроса, стоят тези компромати някъде и продължават да се използват. Това е големия проблем, включително и за стабилността на това управление, защото представете си хипотетичен сценарий, при който европрокурорът излиза и казва: "Ние не получаваме достатъчно подкрепа от българските институции по антикорупционни дела" или "Няма доверие на това кой какво може". Как ще отекне това за решение за еврозоната, ако се окаже, че държавата не може да се справя с антикорупцията", посочи Смилов в ефира на Би Ти Ви.

"Цялата минала седмица ние гледахме събиране на вот. Всичко, което се случи в телевизиите, беше подготовка на гласовете за този вот - цялата ситуация с Владимир Малинов, изслушването му, двама министри да стоят и да гледат с влюбен поглед към донора на гласове, сакън да не му направят нещо, да го нервират и да не ги даде тази седмица. Всичко беше с цел събиране на гласове - ходене по пристанища, показване на тръби, жестове към бизнеса и най-близките и доверени хора към един от бъдещите коалиционни партньори", каза Емил Димитров - бивш министър на околната среда.

Политоложката Цветанка Андреева коментира, че е ясно, че вотът няма да мине. Дори Костадин Костадинов - лидер на вносителите от "Възраждане", го определи като обречен.

"Дебатите по този вот ще бъдат много показателни, защото той е за външната политика, а това е може би най-силното разделение в парламента - на демократи проевропейци и кремълски партии. Тук ще се оформи ново идеологическо мнозинство", посочи Андреева.

Според Смилов ПП-ДБ няма да са част от това ново мнозинство, а от самото начало Делян Пеевски е инкорпориран в настоящото мнозинстно.

"В началото влиянието на Пеевски минаваше изключително през ГЕРБ, сега ако ДПС-ДПС излезе, което с някаква вероятност може да кажем, че ще се случи, мнозинството ще разчита на Пеевски и неговото влияние ще бъде по-голямо", посочи Смилов.

Други от От страната и света

ВАС поиска Конституционният съд да каже правилно ли е прекратена процедурата за избор на Сарафов за главен прокурор

ВАС спря производството по делото за прекратената от ВСС процедура за избор на главен прокурор и внесе в Конституционния съд въпроси за несъответствие на разпоредби от Закона за съдебната власт и

Тоталната забрана за телефони във варненско училище повиши успеха и сплоти класовете

Предложението идва от родителите, които и вкъщи са безсилни да разделят децата от екраните Във варненското квартално основно училище “Стоян Михайловски” близо 500 деца не само “оцеляват” без

"24 часа" и "Достойните българи": Няма да позволим да има повече убити деца като Сияна (Снимки от церемонията)

Да няма повече убити на пътя деца като 12-годишната Сияна заради безхаберието и безотговорността на държавата и обществото ни. С тази обща кауза на "24 часа" и "Достойните българи" - добротворците

Обявиха 32 вакантни длъжности за военното формирование в Банкя

Със заповед на министъра на отбраната са обявени 32 вакантни войнишки длъжности за военно формирование 56 130 Банкя от състава на Съвместното командване на специалните операции (СКСО)

Кирил Петков внесе искова молба в съда срещу Пеевски

"Предявих искова молба срещу ответника Делян Пеевски на основание чл. 45 от ЗЗД за неимуществени вреди в резултат на публичните му изказвания, съдържащи неверни и позорящи обиди"

>