Зуека се връща на екрана! Маха от Испания в "Господари на уеба"

30.03.2025 12:47 Паола Хюсеин
Продуцентът Джуди Халваджиян позира с всички водещи на предаването - Малин Кръстев, Геро, Мария Игнатова, Румен Угрински, Рачков и Зуека (от ляво на дясно).
Забавна снимка - Рачков и Зуека през 2004 г. в “Господари на ефира”
Геро, Джуди Халваджиян и Румен Угрински с адреналинките
Джуди и Магърдич Халваджиян с част от екипа на "Господарите"

Геро и Рачков водят на живо прочутото сатирично предаване навръх 22-ия му рожден ден

Политическата сатира изчезна, откакто ни спряха, казва продуцентът Джуди Халваджиян

Студиото е малко и в него място за адреналинки няма! Само за Димитър Рачков и Герасим Георгиев-Геро, за да направят видеомост с Испания, откъдето на екрана ще блесне Васил Василев-Зуека. Така тримата актьори за час ще се върнат към старата си, но много обичана роля - водещи на “Господари на ефира”. Е, малко префасонирана, тъй като ще са на живо онлайн в продължението на сатиричното шоу - “Господари на уеба”. Името е друго от 7 години, откакто тв шоуто е спряно от малкия екран, но животът му продължи онлайн и на 31 март с празнично издание ще отбележи 22 години от съществуването си.

Какво ще си кажат тримата водещи,

чиято популярност започва да расте именно от “Господарите”? Много сериозно и съвсем официално комиците Геро и Рачков ще поканят Зуека отново да е с тях на стадион “Васил Левски” на 18 май за финала на “Като две капки вода”. А после ще си разказват любимите смешки от онзи 31 март 2003 г., когато сатиричното шоу за първи път се появява в ефира на “7 дни”. В телевизията, която днес вече не съществува, остава до 6 юни, за да блесне пред голямата аудитория на Нова тв от 1 ноември 2003 г. до 17 юли 2009 г.

Интересът към шоуто расте с всяко излъчване и Би Ти Ви успява да го привлече в програмата си от 2009 до 2012 г. После то се връща в Нова тв, където е до окончателното си спиране на 31 декември 2018 г.

Но през далечната 2003-а стартът е даден със Зуека и Малин Кръстев. Талантът на двамата актьори е забелязан от Магърдич Халваджиян, докато снима с тях филма си “Печалбата”. Той ги предлага за водещи на брат си Джуди, който е продуцент на шоуто.

Джуди Халваджиян тъкмо се е върнал от Италия, където е живял 18 години и е израснал с тамошната версия на “Господарите” - Striscia la Notizia (от итал. “Съблечете новините”). Впрочем

италианското предаване все още се излъчва – вече 36 години,

в телевизията на Силвио Берлускони. И Джуди с очите си вижда как, въпреки че е собственик, шоуто не спира да критикува италианския политик. “Но той е умен и си даваше сметка, че лоша реклама няма. Докато беше премиер, почти всяка вечер се говореше подигравателно за него в предаването. Това не му даде повод да ги спре”, разказва продуцентът.

Българската версия тръгва със смешки и телевизионни гафове, но екипът бързо си дава сметка, че така няма да издържи дълго. Трябва да са актуални и затова включват репортажи, разследваща журналистика и политическа сатира, които ги превръщат в институция с тежест.

Вероятно заради това Джуди Халваджиян твърди, че след спирането на “Господарите” политическата сатира изчезва от тв екрана. (Виж карето.)

Три месеца преди окончателния тв край на шоуто то преживява най-големия си гаф. В изданието си от 26 септември 2018 г. водещите обявяват, че репортерът им Димитър Върбанов е нападнат и пребит в склад за храна с изтекъл срок на годност във Велико Търново. Два дни по-късно обаче на записа от охранителните камери на склада се вижда, че той сам е паднал на пода, а побойници няма.

“Заради това получих “Златен скункс” от екипа, защото толкова години се доверявах на един репортер, а той направи нещо, което никой не може да си обясни защо”, разказва Джуди Халваджиян. Той самият подозира, че случката е по-скоро сценарий, за да бъде намерен повод за спирането на предаването. И до днес е убеден, че това не е истинската причина да не са в ефира. “В онзи момент определени политици имаха влияние в телевизиите, станахме неудобни и тогава ни спряха”, твърди продуцентът.

Но технологиите вече са твърде развити за разлика от 2003-а, когато е стартът, и екипът веднага намира новата си платформа онлайн. Сменя името на “Господари на уеба”, но се налага да съкрати и огромния брой хора, заети с работата по шоуто. Първо махат адреналинките, за които няма място в новото малко студио. Десетината репортери, които разнищват проблемите в цялата страна, вече са само двама в София. От 20 души, които правят мониторинг на всички телевизии, също остават само двама. И все пак хората продължават да им пращат сигнали. “Друго е времето, всичко е онлайн и много по-лесно се стига до гафовете. Някак си целият български народ вече прави мониторинг, а всеки втори е репортер”, казва Джуди Халваджиян.

Продуцентът Джуди Халваджиян:

Политическата сатира

изчезна, откакто ни спряха

- Защо “Господарите” се задържаха толкова години?

- Създадохме марка, която няма как лесно да бъде забравена, защото за тези 22 години помогнахме на толкова много хора и научихме донякъде институциите да си вършат работата. И сега правим предаването със същата любов, въпреки че в интернет ефектът не е същият, какъвто беше в телевизията. Затова много се надявам да имаме още една възможност да се върнем в ефир.

- Има ли шанс за това?

- Има моменти, в които се водят някакви разговори, после те приключват и нищо не се случва. Най-вероятно телевизиите все още нямат куража, защото “Господарите” не е само за смях. Винаги е било с характер, предаване, което критикува. А когато имаш такава позиция, невинаги си удобен.

- Какво се промени, откакто шоуто е онлайн?

- Хората все още имат нужда от нас и ни пращат сигнали, искат да разрешим проблемите им, защото разчитат на нас. Дай си сметка, че откакто не сме в ефира, разследващите репортажи по телевизията намаляха. Говоря дори и за по-дребни неща като например човек, излъган от мошеници. В момента те празнуват, пируват, защото няма кой под някаква форма да им държи сметка. Да не говоря за политическата сатира, за пародиите - в телевизиите тези неща изчезнаха с нас. Ние бяхме коректив, с който създавахме мнение, карахме хората да се замислят.

Други от Възход и падение

Силви Вартан и Христо Стоичков с награда "БГ модна икона" за цялостен принос

Силви Вартан и Христо Стоичков са първите носители на наградата "БГ модна икона" за цялостен принос. Двамата знаменити българи ще получат приза за огромните им заслуги към световния имидж на България

Пост Малоун закри първия уикенд на фестивала "Коачела" в САЩ (Видео, снимки)

Рапърът Пост Малоун закри в неделя първия уикенд на фестивала "Коачела" в Индио, Калифорния, по време на който се изявиха звезди като Били Айлиш и Чарли Екс Си Екс, предаде АФП

Рапърът Плейбой Карти се завърна на челна позиция в класацията на "Билборд" за албуми

Рапърът Плейбой Карти се изкачи с една позиция нагоре до първото място в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието. Изпълнителят си възвърна лидерството в чарта с 64 000

ЧРД на Венелина Гочева – майсторът на идеите и интелигентните каузи, които остават

В света днес - все по-шеметен и непредвидим - тя превърна платформата "24 часа" не просто в най-влиятелната медия, а и в сигурна котва сред тревожното море от фейкнюз и интриги

На 14 април рожден ден имат

Венелина Гочева, собственик и управител на "Медийна група България" Захари Карабашлиев, писател и драматург Анджела Родел, етномузиколог, преводачка, актриса Христина Апостолова

>