Какво предизвика опустошителното земетресение в Мианма и Тайланд? (Видео)

28.03.2025 19:09

Мащабното земетресение с магнитуд 7,7 с епицентър в района на Сикайн, близо до втория по големина град в Мианма - Мандалей, причини големи щети в страната. Трусът успя да разлюлее дори и съседен Тайланд, пише Ройтерс, цитирана от БТА.

Мианма се намира на границата между 2 тектонични плочи и е една от най-сеизмично активните страни в света, въпреки че в района на Сикайн сравнително рядко има големи и разрушителни земетресения.

"Границата между плочите на Индия и Евразия минава приблизително в посока север-юг, пресичайки центъра на Мианма", каза Джоана Форе Уокър, сеизмолог от Университетския колеж в Лондон. Тя обясни, че плочите се движат хоризонтално една покрай друга с различна скорост. Това предизвиква т.нар. земетресения с ударно приплъзване, които обикновено са по-слаби от тези, наблюдавани в зоните на субдукция, например в Суматра, където една плоча се плъзга под друга и трусовете могат да достигнат магнитуд между 7 и 8.

През последните години Сикайн  беше засегнат от няколко земетресения. В края на 2012 г. районът бе разтърсен от земетресение с магнитуд 6,8, като тогава загинаха най-малко 26 души и десетки бяха ранени. Днешното земетресение обаче "вероятно е най-голямото" в континенталната част на Мианма за последните 25 г., отбеляза Бил Макгуайър, сеизмолог от Калифорнийския университет.

Роджър Мюсън, почетен научен сътрудник в Британския геологически топографски институт (British Geological Survey), заяви пред Ройтерс, че малката дълбочина на земетресението означава, че щетите ще бъдат по-сериозни.

По данни на Американският институт по геофизика епицентърът на земетресението е бил на дълбочина едва 10 км. Експерти от Програмата за опасностите от земетресения изчисляват, че при днешното земетресение може са загинали между 10 000 и 100 000 души, а икономическото въздействие може да засегне до 70% от БВП на Мианма.

Мюсън отбеляза, че такъв тип прогнози се основават на данни от минали земетресения и други фактори, като площта на Мианма, разположението ѝ и цялостната готовност на страната за реакция при сеизмична активност.

Последното голямо земетресение в района на Сикайн е било през 1956 г. Това означава, че местната инфраструктура не е изградена така, че да издържа на подобни природни бедствия и материалните щети може да се окажат още по-сериозни.  

Други от От страната и света

Атанас Запрянов: Очакваме вторият изтребител F-16 още този месец или в началото на май

Очаква се вторият изтребител F-16 да дойде още този месец или в началото на май. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в предаването "Панорама" по БНТ

Калин Стоянов: Пътното управление в Плевен не е предприело нищо въпреки сигналите за участъка, където загина Сияна

"От момента на изпращане на сигналните писма от ОДМВР - Плевен до момента на тежката катастрофа, Областно пътно управление - Плевен не е предприело никакви действия по изпълнение на препоръките

СДВР проверява сигнал за 15-годишен, който карал с над 260 км/ч на бул. "Цариградско шосе"

От СДВР проверяват анонимен сигнал, за който се твърди, че 15-годишен младеж, който е возил още двама непълнолетни свои приятели, е карал по столичния бул

Прокуратурата прекрати едно от делата срещу Пепи Еврото

Софийската градска прокуратура прекрати едно от делата срещу издирвания бивш следовател Петьо Петров, известен още като Пепи Еврото. Основният мотив за взетото решение, че няма магистрати

"Сърбиягаз" може да поеме руската мрежа в България и Румъния

Възможно е сръбската газова компания "Сърбиягаз" да поеме руската мрежа в България и Румъния. Това заяви генералният директор на компанията Душан Баятович в интервю за сръбската телевизия К1