Агенцията по храните апелира животновъдите да спазват мерките за биосигурност

25.03.2025 18:47

Във връзка с усложнената епизоотична обстановка в Европа Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) апелира животновъдите да спазват мерките за биосигурност.

Само в рамките на последната седмица са констатирани три нови огнища на шап в Словакия, в близост до границата с Унгария. Така общият им брой в Европа от началото на годината е пет.

Огнища на заболяването бяха установени в Германия и Унгария.

В Германия огнище беше регистрирано на 10 януари край Берлин при стадо водни биволи. Последното огнище на болестта е било регистрирано в Германия през 1988 г., а последното в Европа - през 2011 г., според германския институт за ветеринарно здраве.

На 7 март 2025 г. в Унгария е регистриран първият случай на шап по чифтокопитните животни от 1973 г. Болестта е установена в екстензивно стопанство за млечни крави с 1418 животни.

Болестта чума по дребните преживни животни е потвърдена и в нова, незасегната досега държава – Унгария. Такива са регистрирани и в Румъния. В съседна Гърция продължава разпространението на шарката по овцете и козите, където през 2024 г. са потвърдени 322 огнища, а от началото на 2025 г. - 49.

БАБХ регулярно и своевременно информира всички заинтересовани страни - браншови организации, областни управители и Сдружението на общините в Република България, с цел достигане на актуалната информация до животновъдите чрез кметовете на населените места.

Агенцията напомня за мерките за биосигурност, които следва да се спазват от фермерите, с цел предотвратяване разпространението на заразни заболявания и опазване на здравето на животните: да не се купуват животни от региони, засегнати от заразни заболявания; винаги да се купуват животни само от проверени ферми и с необходимите гаранции за тяхното здравословно състояние; да не се купуват животни на примамливо ниски цени; при закупуване на нови животни да се отглеждат за известен период (1-2 седмици) отделно от останалите животни; да не се допускат в стопанствата транспортни средства, без да са дезинфекцирани; да не се допускат в стопанствата случайни хора, а при влизане на външни лица, те трябва да се дезинфекцират; при възможност да не се смесват животните с други стада по време на паша; да се избягват пазари, изложби и други събирания с животни; да не се купуват животински продукти (месо, мляко и продукти, произведени от тях) от нерегламентирани пазари и с неизвестен произход – от България или други държави, тъй като те могат да спомогнат за разпространението на заразни заболявания.

При съмнение за заболяване незабавно уведомете ветеринарен лекар или се обадете на спешния телефон на БАБХ: 0700 122 99, съветват от агенцията.

БТА припомня, че правителството на Словакия одобри по време на днешно извънредно заседание обявяването на общонационално извънредно положение заради разпространяването на заболяването шап

Други от От страната и света

Православен календар за 31 март

Преп. Ипатий, еп. Гангърски Свети Ипатий, епископ Гангърски, бил един от 318-те свети отци, участвали в Първия Вселенски събор, свикан в гр. Никея през 325 г. при царуването на Константин Велики

"24 часа" на 31 март: Още 294 камери засичат скорост, но средна - ако е висока, ще има глоби

Само в "24 часа" на 31 март: - Още 294 камери засичат скорост, но средна - ако е висока, ще има глоби Данните вече се предават автоматично на МВР. - Портрет на новия шеф на ВВС - Ген

Най-подходящото време за смяна на работата е пролетта

Тя зарежда със самочувствие, с оптимизъм и кураж, така че важната професионална крачка е по-успешна  "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата

Усложнения от инсулт оставиха краля на минисериалите Ричард Чембърлейн завинаги на 90

Последните години от живота си актьорът прекара на Хаваите Ричард Чембърлейн, актьорът, известен с ролята си в “Птиците умират сами” и сърцеразбивач от 60-те години на миналия век

Близък на Доган съветва да напуснат коалицията, иска нова партия (Обзор)

Ден преди вота на недоверие АПС решава остава ли част от мнозинството, но кабинетът не е заплашен и няма да падне До конвергентния доклад няма да искаме сваляне на правителството