Израел лансира нов метод, който прави революция в регенеративната медицина

25.03.2025 06:35

Израелски изследователи обявиха нов метод за експанзия на възрастни стволови клетки от човешки костен мозък извън тялото, който може да доведе до революция в трансплантациите на костен мозък и регенеративната медицина, предаде БТА. 

Техниката дава особена надежда на пациенти, подложени на химиотерапия, хора с генетични нарушения на кръвта и лица, които се нуждаят от трансплантация на костен мозък, но не могат да получат достатъчен брой стволови клетки от донори.

Досега възрастните стволови клетки от костен мозък бяха в латентно състояние и бяха много по-малко активни в сравнение със стволовите клетки от кръв от пъпна връв. „Активни" се отнася за стволовите клетки, които активно се делят, диференцират и са в състояние да генерират нови клетки за попълване или възстановяване на тъкани и органи. Докато повечето стволови клетки, взети от пъпна връв, са активни, голяма част от стволовите клетки, извлечени от костния мозък на възрастни донори, са неактивни.

Нов подход, разработен от учени от Университета в Тел Авив и Медицинския център "Шеба", обаче използва модифицирана технология на мРНК за активиране на тези спящи стволови клетки, като по този начин значително увеличава наличния резерв за трансплантация, без да са необходими редки донори на костен мозък.

„Този нов метод значително разширява наличния резерв от стволови клетки за трансплантация, без да се разчита на редки донори на костен мозък", казва ръководителят на изследването д-р Томер Иткин от Факултета по здравни и медицински науки и Центъра за регенеративна медицина към Университета в Тел Авив.

„Освен това методът може да се използва за лечение на пациенти, чиито стволови клетки са претърпели генетична корекция, както и на пациенти, които са преминали многократна химиотерапия и имат недостатъчен брой стволови клетки за трансплантация", казва той.

В проучването стволовите клетки са отгледани върху ендотелни клетки, които симулират средата на кръвоносните съдове в костния мозък. Това не само помага на клетките да се интегрират по-ефективно, но и демонстрира тяхната повишена способност да възстановяват производството на кръв в условията на трансплантация, предоставяйки обещаваща алтернатива на настоящите техники за трансплантация на костен мозък.

Техниката разширява кръга от налични стволови клетки за пациенти, които се нуждаят от донорство. Тя също така открива нови възможности за пациентите да използват собствените си стволови клетки, без да се нуждаят от външни донори.

Следващият етап от изследванията ще бъде насочен към клинични изпитвания, за да се въведе тази новаторска технология в широка употреба. Екипът планира също така да приложи този метод за регенериране на други тъкани, включително такива, в които липсват възрастни стволови клетки, като например сърцето, което би могло допълнително да разшири обхвата на регенеративните лечения.

Други от Докторе кажи

Антон Агов пред КМГ: Традиционната китайска медицина е част от китайската култура и начин на живот

Непрестанно расте интересът към традиционната китайска медицина сред българите. По този повод ККЦ в София, съвместно с посолството на КНР в България и с участието на специалистът по Традиционна

ТЕЛК комисиите вече имат пълен достъп до здравните досиета на пациентите си

От днес, 1 април 2025 г., всички медицински специалисти от териториалните експертни лекарските комисии (ТЕЛК) имат пълен достъп до здравните досиета на пациентите с трайно намалена работоспособност

Инфекционист за менингококовата инфекция: Майките трябва да разпознаят дискретните симптоми

Адекватното поведение е бързината. Това заболяване е непредвидимо, непредсказуемо. Менингоковата болест се появява неочаквано. Това каза проф. д-р Георги Попов по Би Ти Ви

Николай Костов: Над 380 лекарства липсват в аптечната мрежа

Над 380 лекарства липсват в аптечната мрежа. Това обяви пред БНТ председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки. В момента в комуникация влизат две електронни системи - тази на НЗОК и НЗИС

Преживял инсулт проговори отново след 18 г. с помощта на нов мозъчно-компютърен имплант

Учените са разработили устройство, което може да превръща речевите мисли в изговорени думи в реално време, съобщава АП. Въпреки че все още е експериментален, изобретателите се надяват