Разкриват тайните на Хераклея Синтика в Брюксел

23.03.2025 12:33 Тони Маскръчка

Успешен проект на Исторически музей Петрич отвежда античния град Хераклея Синтика и в Брюксел. По покана на евродепутата Андрей Новаков мобилната изложба „Тайни и загадки от Хераклея Синтика. Пътуване във времето" ще гостува в Европейския парламент.

Тя ще бъде открита от министъра на туризма на България, покана е изпратена и до председателя на ЕП. Брюксел ще посрещне уникалната като изпълнение изложба, представяща тактилни 3D принтирани копия на най-ценните артефакти от Хераклея Синтика. Изложбата е двуезична и с брайлови надписи. В Брюксел ще бъде представен още и 3D макет на античния град и добавена реалност с дигитална реконструкция на Хераклея Синтика.
Мобилната изложба вече е представена в Будапеща и се радва на голям интерес. Предстоят изложби в Културните институти на България в Братислава и Варшава. Изложбата ще бъде част от официалното представяне на България по време на Културния фестивал ОЛИМП в Дион, Гърция, като ще бъде експонирана в Дионския археологически музей.

Графикът за представяне е запълнен до края на 2025 г. Исторически музей Петрич изпълни този проект с финансиране от Министерство на културата.
Интересът за съвместни инициативи и културен обмен с Историческия музей с много партньори Европа е изключителен.

Музеят бе включен в изложбата „Европа близо до мен" на Европейската комисия в България, представяща най-добрите проекти реализирани по политиката на сближаване на ЕС. При свое посещение в Петрич ръководителят на ЕК в България – Йорданка Чобанова потвърди, че Историческия музей е сред 12-е най-добри примери за успешни европейски проекти, изпълнени в последния програмен период, променили облика на градове в България.

Председателят на Комисията по регионално развитие към Европейския парламент Юнус Омаржи /към онзи момент/ също е сред хората, посетили Исторически музей в Петрич, като част от работно посещение в България за получаване на информация относно изпълнението на инфраструктурните проекти, съфинансирани от Европейския съюз.

В най-новата си история петричкият музей получи и номинация в Националния конкурс „Сграда на годината", категория „Социална инфраструктура – култура, наука и образование". От конкурса дойде и наградата за Община Петрич „Принос за развитието на градската среда".
Исторически музей вече се налага като предпочетен партньор за редица инициативи, включително международни. Музеят бе част от организаторите на Международна конференция „Десетата съвместна среща на ECFN & Nomisma.org & Втори Български нумизматични четения". Във форума участваха изследователи от 20 държави.

Изключителната стойност на Исторически музей Петрич бе оценена и от проф. Бетани Хюз, която в своята поредица „Съкровищата на България" показа Античния град Хераклея Синтика, експозициите и най-ценните артефакти, които се съхраняват във фондовете на музея.
Исторически музей Петрич домакинства и на дискусията на тема „Бранд Долината на Струма!

Изложбите и експозициите в музея са посетени от над 80 000 души от откриването до момента.

Други от От страната и света

Най-бързото кабрио в света

Aston Martin представи версията със сгъваем покрив на модела Vanquish, носещ името Volante, празнувайки своята 60-та годишнина. Това кабрио заедно с купето е най-бързия и най-мощен сериен автомобил с

МЕЧ пак с група, но Радостин Василев може да се раздели с креслото на зам.-председател на парламента (Обзор)

11 414 лв. е заплатата на заместниците След 6 дни като независими депутатите от МЕЧ отново имат група, а Радостин Василев отново иска да е зам.-председател на Народното събрание

Георги Георгиев: Зад имотните измами стоят хора с изключителни юридически познания

"Зад имотните измами стоят хора с изключителни юридически познания". Това коментира в интервю пред Нова министърът на правосъдието Георги Георгиев. „Баба Янка попита управляващите защо са я оставили

Кьовеши проверява дали Теодора Георгиева е назначена от Пепи Еврото

Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши е информирала Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия, че колегиумът на Европейската прокуратура е решил да започне административно

Европейските борси приключиха предимно в червено

Водещите фондови пазари в Европа приключиха търговската сесия предимно с понижение на основните си индекси. Това стана при спад на стойността на акциите на автомобилостроителните компании на фона на