Лично Хайтов дал “Диви разкази” на Атанас Семов и го запалил срещу “окепазяването” на езика

23.03.2025 07:59 Винсент Тановски

5 книги, повлияли най-силно на конституционния съдия, който потомствено обича словото

Уважаван, ерудиран, обществено ангажиран, непримирим към посегателството върху историческата истина и пазител на буквата - и в учебното съдържание, и в конституцията. Така може да се опише проф. Атанас Семов, който тази неделя ще навърши 55 години.

И ако летище София вече носи името на Апостола на свободата Васил Левски, това се дължи и на усилията на Атанас Семов.

Възпитаник на Националната гимназия за древни езици и култури и впоследствие на Юридическия факултет на СУ "Св. Кл. Охридски", сега конституционен съдия. А връзката му със словото е наследствена - син е на народопсихолога, публицист и писател Марко Семов.

Поканихме проф. Семов да сподели пред читателите на "24 часа" книгите, оказали най-силно влияние в живота му. Несъмнено трудна задача е за човек, който смята книгата за най-широкия прозорец към света, да избере пет, които най-силно са му повлияли - откликна той. - Мога да опитам да избера „пет от многото". Но съм длъжен непременно да изразя огромна благодарност към литературата, която съм погълнал, и към учителите си по литература, които ми отвориха очите за нея – на първо място Гергина Тончева и Лилия Сушева от НГДЕК.

Хайтов ми заръча: Малко да четеш, много да знаеш

Този автор открих първо като... семеен приятел. Не се виждаха често с татко, но разговорите им ми бяха неустоимо интересни – и съм признателен, че ме пускаха да присядам до тях. На един 15 септември – когато самият е роден – Хайтов ми подари “Диви разкази” с надпис: “Наско, чичов, малко да четеш – много да знаеш! И най-важното: да си ми здрав!”. Изпълних: четох по-малко, отколкото сега смятам, че е трябвало. Но “Дивите” ги изчетох, подивял от увлечение – даже не толкова от героите, от “случките” и съдбите. А от писателското майсторство. Тук май за първи път осъзнах в цялост какво означава единство на пейзаж и съдба, на герой и околност.

Хайтов двойно ми разчовърка душата и акъла – веднъж с писанията си, втори път с личността си, до която бях честит да се докосвам често, най-вече около българохранителната му битка за откриване на гроба на Апостола. Но и около не по-малко националнозначимата му битка за опазването на българския език, от него научих баш по тоя повод думата “окепазен”.

Ботев – не стихове, а стихия

Няма как да не посоча първо тях. Това не са стихове, а стихия! Като самата личност на Ботьова. Образността на поета е изумителна – с две движения на поетичната четка съумява да извае образ, а с три – да обрисува цялата епоха. Нямаме друг поет, който да отправя толкова мощни послания с толкова малко на брой разтърсващи думи. От “Твой един син, Българийо” през “А ти, Боже, на разума” до “Че може млад да загина”… Поезията на Ботев е в мерена реч, поетиката му – неизмерима. Май съм го писал – ако Ботев беше поне поляк, във всички училища на Европа щяха да се изучават стиховете му. Французин ако беше – и по целия свят!

Не съм осъзнавал тогава, може би го осъзнавам ясно едва сега – стиховете и делото на Христо Ботев са национално-нравствената основа на моето оформяне като личност, като запленен от словото човек и като предан българин.

Несъмнено обаче и публицистиката му. Не просто първата могъща българска публицистична реч – истински катехизис на пронизващата словесност. Че и писмата му, в които не бива никога да забравяме защо изстена “И аз за тия хора съм тръгнал да умирам”…

Как сравних “Под игото” със “Записките”

Записките се настаниха в ръцете ми много рано. Може би четвърти клас да съм бил, когато баща ми ме попита: “Прочете ли “Записките”?”. Не бях. Но баща ми беше от хората, които не прощаваха “не” – и поне половината от лятото ми в Троянския Балкан мина под сенките на миналото. По същия начин още във втори клас, като бях, баща ми ме насмете с изречението: “Какъв българин си ти, като не знаеш наизуст първото изречение на “Под игото”?!”. Научих го одма: “Тая прохладна майска вечер чорбаджи Марко, гологлав, по халат, вечеряше с челядта си на двора”.

Не само го научих, ами 10 г. по-късно именно заради това изречение успях на приемния изпит в университета – падна се тема за “Под игото” и аз взех, че го сравних със “Записките”, и като го заобяснявах като народосихологичен портрет на българина, написах еретичната теза, че ключовият образ е именно чорбаджи Марко – не Бойчо Огнянов бунтарят, а богатият и успял, вече на години българин, който има много какво да губи, но застава смело в делото народно. А “Записките” – съвсем не само защото баща ми ги изследваше в научните си трудове – заседнаха в съзнанието ми. С рядко образната словесност – така тичал, че антерията му се опъвала право назад, “на нея да броиш звонк” (демек монети)! С истински сладкия му език. Запомнил бях и дори използвах – най-често неуместно като костюм над цървули – думата “пезевенк”. И с непонятна за толкова ранна в модерната ни литературна епоха истинност – и на самоиронията, и на образите, и на епохата, и на личната, и на националната драма. И с изумителната премереност на омразата – на която Захарий е имал право!

Преобръщането на Жан Валжан в “Клетниците”

Като дете много четях. Бяха години (80-те), когато вече почти всичко можеше да се намери. Не помня на колко години съм бил – ама таман е било, защото и я разбрах, и я усетих тази може би най-ярка в световната литература рисувана с думи картина! И нея няколко пъти я четох – заради изключителния образ на Жан Валжан – с цялата възхитителна драма на преобръщането на един по неволя престъпник в един осъзнат благородник, не по титла, а по дела. Заради вплитането на ярка народностна картина в може би най-вълнуващата историческа епоха – Френската революция. Заради хлапето герой Гаврош – може би не разбрало съвсем защо, ама тръгнало с вдъхновяващите револционери, написали нова история за Европа. И заради страдалната девойка Козет, в която читателски си бях влюбен…

Агата Кристи, Поаро и как щях да се пребия по улицата

Естествено беше в един момчешки период да се гмурна и в този океан от психология и рацио. Даже в гимназията се дипломирах с превод на непревеждан неин текст – “Мистериозният мистър Куин”. Залепвах към нейните страници. Веднъж майка ми ме наказа, че чета, докато ходя по улицата - щял съм да се пребия. И аз се пребивах – от зор да разгадая поредната криминална загадка, да достигна проницателността на Поаро, да се понауча от нейното умение да разказва, без веднага да казва това, което най-силно искаш да разбереш.

Други от Възход и падение

На 30 март рожден ден имат

Радка Минева, член на УС на сдружение “Национален борд по туризъм” и управител на “Болкан холидейз Сървисиз” Вицеадмирал Митко Петев, съветник на президента Радев по военната сигурност

Честит рожден ден на Боряна Димова!

Рожден ден празнува днес Боряна Димова от дирекция “Реклама, мениджър ключови клиенти” към медийната платформа “24 часа”. Интелигентна, общителна и винаги с уважение към клиентите

Православен календар за 30 март

4 Неделя на Великия пост Преп. Йоан Лествичник Преп. Йоан Лествичник получил добро образование, богословски познания и приел монашеството. Подвизавал се в Синайската планина

Димитър Луджев два пъти плакал заради политиката - на шествието на "Екогласност" и когато го изключили от СДС

Докато бил в голямата политика, Димитър Луджев плакал два пъти.  Когато видял колко хора участват в шествието на "Екогласност" на 3 ноември 1989 г. пред "Кристал", се просълзил. "Разплаках се

Актрисата Кейт Хъдсън: Не мога да си се представя като булка

Актрисата Кейт Хъдсън сподели, че не може да си се представи като булка. Звездата, прочула се с участието си във филма "Как да разкараш гаджето си за 10 дни", призна