Климатолог: След затоплянето с пясък от Сахара ще застудее с над 10°C от понеделник

10.03.2025 18:21

Високи температури, пренос на пясък от Сахара тази седмица и застудяване от следващата, след понеделник, ни очакват от сряда. За метеорологичната прогноза на д-р Симеон Матев, климатолог, гл. ас. в катедра "Климатология, хидрология и геоморфология" на СУ "Св. Климент Охридски".

В интервю пред БНР в предаването "Нещо повече" той подробно описа какво време ни очаква от утре и какво ще бъде следващата седмица, като в детайли обясни и причините на климатичните сюрпризи.

А най-хубавото от резките промени на времето е, че "откриваме уникални места, за които не сме предполагали, че ги има".

Очакват се жълт и червен код за силни южни ветрове от следващото денонощие, при фьона поривите достигат и надхвърлят 100 км/ч. Не са изключени и мълнии през следващата седмица, когато ще има и превалявания от дъжд.

"Потърпевши са врачани, целият Предбалкан - от Враца, Велико Търново и Елена и там може да има стресови ситуация. Силни ветрове се очакват и по северната част на Витоша – от Княжево до Бистрица", предупреди климатологът.

"Снежната покривка в среднопланинския пояс е под нормата и не са оптимистични сценариите за валежи. Затова апелирам да бъдем внимателни и уважителни към водните ни ресурси, да не ги пилеем", призова Симеон Матев.

Той припомни, че през 2024 г. имаше водна криза:

"Какво се направи да няма тази година пак? Това е политически въпрос. Една от причините е огромните загуби по водопреносната мрежа, от язовира до чешмата, изтичат от 60 до 80% от водата и я губим като ресурс. България е страна с най-малко водни ресурси в Европа, само Малта е с по-малко, и ако не си променим мисленето, водна криза ще има пак."

Затоплянето продължава тази седмица и температурите на места ще достигнат до и над 25 градуса. В Гърция може да очакват до 30 градуса, но във вътрешността, а не по морето, защото водата там е още студена, каза още Симеон Матев.

Ще има силна вълна на въздушен пренос на пясък от северна Африка, от Сахара в сряда.

"Чакаме и у нас тази прашна вълна от Африка, фини частички, които ветровете са взели от Северна Африка и въздушни течения, на 5 – 7 км височина, ги пренасят. Първата вълна е утре след обяд и се очаква да е с висока концентрация, особено в западните и югозападните части. В сряда ще е още по-висока концентрацията на сахарски пясък. В четвърт ще има отслабване на южния поток, за да може в уикенда да мине втората вълна и да превземе Европа", обясни преподавателят в СУ "Св. Климент Охридски".

И както е по закон, след затопляне от юг задължително после има застудяване. То ще започне от следващия понеделник и температурите ще паднат с над 10 градуса, предупреди климатологът.

Той посочи, че настоящата метеорологична обстановка дава възможност да направят изследвания, защото има уникални явления.

"Това време над България е уникално, защото позволява някои места да изпъкват с климатични особености. Такова е варненското село Метличина. Там през зимата измерихме - 27,4 градуса, сега е в полезрението с най-високи температурни амплитуди – днес от -7,4 до 23 градуса, което е близо над 30 градуса амплитуда. Това за нашия климат е уникално", коментира проф. Матев.

Други от Времето

Летни температури ни очакват днес, до 29° в Пловдив

Днес облачността ще бъде предимно значителна, но висока. През деня вятърът от юг-югозапад ще се усили и ще бъде умерен и силен, северно от планините - до бурен

Проф. Георги Рачев: 20 градуса разлика в температурите от събота до идващия вторник

Разликата в максималните температури в събота и тези във вторник ще е 20 градуса. Това прогнозира  климатологът проф. Георги Рачев в "Тази сутрин" на Би Ти Ви

До 29°, но с облаци и вятър в почивните дни

От понеделник предстои захлаждане, посрещаме първа пролет с дъжд в цялата страна, а в планините и мокър сняг Минималните температури в петък ще бъдат от 9 до 14, по Черноморието до 15 градуса

Топло остава и днес, в Пловдив - до 24°

Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана висока облачност. По-значителна ще е облачността над Северозападна България и там на места след обяд ще превали краткотраен дъжд

Ветровито и с краткотраен дъжд, но топло ще е днес, до 25° в Пловдив

Днес облачността ще е по-често значителна. На отделни места, главно в Югозападна България и планинските райони, отново ще има краткотрайни валежи. Там е възможно и да прегърми