Акад. Иван Илчев: Изначално грешно се акцентира върху Руско-турската война на 3 март – тя нямаше да стане без нашите революционери

03.03.2025 12:51 Винсент Тановски
АКАД. ИВАН ИЛЧЕВ

- 147 години по-късно каква България посреща 3 март, акад. Илчев?

- Има един израз на един британски учен, който гласи: “Трябва ли да бутаме тези, които не искат да се развиват напред, въпреки техните протести? Да, трябва да го правим”. Затова въпреки мрънкането и хленченето виждаме една България, която върви напред.

- Успяхме ли като народ и като държава да достигнем и оправдаем историческата висота и значимост на 3 март?

- Не бих казал, че някой е поставял такива изисквания пред нас. Ние сме държава, която се е развивала от автономия към независимост и след това е ставала играчка на великите сили. И в последните десетилетия се опитва наново да се утвърди като относително самостоятелна държава в един свят, който не обича много самостоятелните държави.

- Тоест връщаме ли се към времената на империите?

- Винаги съм казвал нещо, което особено на една политическа група у нас не е приятно да го чуе. За мен винаги Европейският съюз е бил шанс, защото нито една държава в Европа сама за себе си не може да се конкурира и противопостави на най-големите държави в света – като Китай, САЩ, Русия, дори на Индия и Бразилия. Затова според мен бъдещето на ЕС, ако искаме да останем фактор в света и да не се превърнем в един полуостров на голямата Азия, трябва да върви към все по-голямо уеднаквяване на усилията. А както стана ясно през последните години, включително и с европейска армия, която ще премахне нуждата от голяма част от тези генералщабни служби в държавите-членки на ЕС. Тя ще може да провежда една координирана политика по важните въпроси, която, ако е обща, ще се окаже по-евтина за държавите, отколкото ако я провеждат поотделно.

- С толкова държави с различна история и противоречащи си интереси обаче възможно ли е да има такова уеднаквяване?

- На САЩ им трябваха, грубо казано, 85 години - от 1776 до 1860-а, за да се превърнат в единна държава, включително преживявайки война. Процесът не е лесен. Още повече, че в Европа има повече езици, повече култура и сравнително повече религии, отколкото в САЩ.

- Но и много повече история.

- Един английски хуморист бе казал, че Балканите имат прекалено много история, за да я консумират. Струва ми се, че това се отнася и за Европа.

- През последните години, особено около войната в Украйна, постоянно и усърдно се повдигаше въпросът за смяната на националния празник. Сега сякаш не чуваме такива свирепи гласове. Ще стават ли по-тихи с времето?

- Мисля, че поначало фокусът у нас по отношение на Освобождението беше поставен грешно върху Руско-турската война. За нас е освободителна, за Русия – не, защото тя си преследва своите интереси (ако погледнем руските исторически изследвания сравнително рядко ще намерим автор, който да я нарича освободителна – за тях тя е просто поредната Руско-турска война). А забравяме, че тази война нямаше да се случи изобщо без революционното надигане на българския народ – без Раковски, без Левски, без Хаджи Димитър и Стефан Караджа, без Гюргевския комитет, без Априлското въстание. Русия се намесва и подпомага създаването на сръбското автономно княжество след въстанието им в началото на XIX в. Русия и други европейски държави се намесват, подпомагат и създават самостоятелна Гърция след успешното гръцко въстание. Албания се създава пак с помощта на Великите сили, след успешното албанско въстание и дълги години брожения в албанските земи. Както се казва в народната поговорка – помогни си сам и Бог ще ти помогне. Би трябвало да фокусираме вниманието си върху това, което ние сме направили като народ, за да се освободим, без обаче в никакъв случай да отричаме ролята на Русия в освободителната война.

- Въпреки това виждаме изместване на фокуса по друга линия. След като именуваха летището в София на Васил Левски, общинският съветник Трайчо Трайков предложи да се преименува столичната улица “Граф Игнатиев”. Какво смятате за това?

- Аз съм прекарал година и половина върху дневниците му – за превода, подготовката и за издаването им. Те излязоха в един том, който е около 1000 страници. Според мен той е изключително несимпатичен човек като характер. Дипломат, на когото другите дипломати обикновено нямат доверие, защото знаят, че лъже. А той лъже тези, с които преговаря. Например при Айгунския договор с Китай, когато той успява да изтръгне териториални отстъпки от Китай, като си придава вид, че е посредник между Китай и Англия, какъвто не е. След 1887 г. освен някои яростни български русофили, не съм чел някакво положително мнение за него. Може да има, но не ми е направило впечатление. От друга страна, той действително е свързан с българската история, за разлика от Александър Невски например. Граф Игнатиев дава на българския народ една неизпълнима или изключително трудно изпълнима национална програма – Санстефанска България. Не че той я измисля – Мизия, Тракия и Македония е бил лозунг на всички български възрожденци, но той я вкарва в дипломатическите канцеларии, нещо, което нашите предци не успяват.

- Има ли той някаква връзка с обесването на Васил Левски, каквито твърдения витаят в пространството?

- Аз лично не съм виждал в документи такова нещо. Но в неговото имперско мислене Васил Левски е един дребен смутител на спокойствието. Той разсъждава имперски и мисли преди всичко за Руската империя. Не знам доколко би се интересувал от Васил Левски. Много е показателна позицията му по време на църковния спор с Вселенската патриаршия, когато той отначало изцяло е против българските искания, след това се убеждава, че може би има смисъл Русия да ги подкрепи донякъде в името на собствените си интереси. Но граф Игнатиев има един голям грях към нашия народ. През 1878 г. руското правителство го изпраща с дипломатическа мисия в Австро-Унгария да преговаря за евентуалното бъдеще на Санстефанска България. Да изпратиш човек като граф Игнатиев с неговата програма да преговаря за орязването на Санстефанска България, най-вероятно е преднамерено и е сторено от неговите врагове. Не се знае това много у нас, но австрийците му предлагат вариант на ограничена ревизия - Санстефанска България до Вардар, но с излаз на Егейско море, каквато по първоначалния план няма. И граф Игнатиев казва, че не могат да се преначертават границите.

Ако се взрем в миналото, много малко от руските генерали, на чиито имена са кръщавани улици, ще излязат кристално чисти. Генерал Гурко е участвал в жестокото потушаване на полското въстание. Генерал Скобелев се разправя жестоко с туркмените в Туркмения. Това не са хора, които отговарят на романтизираната ни представа за тях. Но те живеят в своето си време, изпълняват определени задачи и не е причина да се отричаме или да ги упрекваме за това.

- Ако се върнем в наши дни и погледнем по-отгоре, как оценявате динамиката на международното положение, особено покрай войната в Украйна и подновяването на комуникацията между САЩ и Русия без участието на ЕС?

- Това е поредна проява на безочието на Великите сили, независимо дали тази велика сила се казва Русия, САЩ или Великобритания. Като правило те не се съобразяват с интересите на по-малките и не виждам защо трябва да го правят. Те си гледат своите собствени интереси.

- В такъв взаимносвързан свят обаче това възможно ли е?

- За съжаление, оказа се, че в такъв свят, когато начело на две от най-големите и мощни поне във военно отношение държави в света стоят двама егоманиаци, очевидно е възможно. Както е възможно да има сговор за сметка на по-малките.

- Може ли да се прави аналогия с Мюнхенската конференция от 1938 г. и да се сравнява потенциалната капитулация на Тръмп пред Русия с прословутия “Мир за нашето време” на Чембърлейн и политиката му на умиротворяване, с която се позволява на Германия да анексира Судетската област на Чехословакия?

- Аналогиите са много опасни, защото като правило за всяко нещо, което се е случило, може да се намери аналогия в историята, която или го потвърждава, или го отрича. Историята е достатъчно гъвкава. Но се опасявам, че има такъв момент – когато Великобритания се съгласява с исканията на Германия и защото се надява в евентуален съюз с Германия да господства над Европа. Така че, когато Тръмп прави тези примирителни жестове към Русия, зад тях е залегнала идеята за бъдещо съвместно господство над света. Друг е въпросът какво разбираме под формата на господство.

- Потенциалното изтегляне на САЩ от Европа какво бъдеще вещае за континента ни, особено за невралгичните райони – Източна Европа и Балканите?

- Не вярвам, че ще се изтеглят от Европа, защото прекалено много интереси има тук. Американското искане за 5% от БВП за армията и упреците, че Европа и държавите в нея не ги отделят, не отчитат факта, че нито една от европейските държави няма глобални интереси и не подържа международна мрежа от военни бази, от клиентни държави, за разлика от САЩ, които имат десетки, ако не и стотици бази из целия свят. Съвсем логично е, че техните разходи за въоръжаване ще са по-високи от тези на Европа, която след разпадането на колониалната система през 60-те години до голяма степен се е задълбочила в своите собствени проблеми. Една обща европейска армия, която ще преследва общоевропейски интереси, според мен ще бъде много по-ефективна и ще струва много по-малко на данъкоплатците.

CV

Проф. Иван Илчев е роден през 1953 г.

Завършил е английска гимназия

Магистър по история в СУ “Св. Климент Охридски”, специалност “Нова и най-нова обща история”

Гост-професор в центъра “Удроу Уилсън”, Вашингтон, държавния университет на щата Охайо и Мерилендския държавен университет, САЩ, също в университета на Чиба, Япония

Професор по нова и най-нова история на балканските народи, доктор на историческите науки, член-кореспондент на БАН

Декан на Историческия факултет (2003-2007)

Ректор на СУ “Св. Кл. Охридски” (2007–2015)

Избран за академик от БАН през 2024 г.

Други от Интервюта

Симеон Дянков: Можем да спечелим от търговската война, имаме достъп до огромен пазар

Пазар, който ще се затвори за фирми извън ЕС, казва председателят на Фискалния съвет Все още има опасност да ни оставят в чакалнята на еврозоната Още акценти:  Източна Европа ще се справи по-добре

Тошко Йорданов: Медийният закон и СЕМ са толкова остарели, колкото правилата за движение на файтоните

Росен Желязков е хладнокръвен, не позволява конфликти и взима правилните решения, до момента няма издънки, казва председателят на комисията по културата и медиите Ако депутатите имат акъл

Атанас и Ясен Атанасови: От прага на театъра не сме баща и син

Има прилика между нашите отношения в спектакъла и в живота, разказват актьорите Още акценти от интервюто:  Синът: Завиждам на студентите му, той обучава моите конкуренти

Доц. д-р Маргарита Златарева: Старото ръководство на БОК е все още действащо

Доц. д-р Маргарита Златарева е бивш конституционен съдия и университетски преподавател, председател на Арбитражната колегия при БОК - Какво е правното положение на действащото ръководство на БОК и

Д-р Ирена Тодорова: Докато сме живи, ще има следи от предците ни

Проблемът с технологиите ще дойде, когато ни разплаче роман, написан от изкуствен интелект - Г-жо Тодорова, 2025 г започва турбулентно за света в политически и икономически план

>