Кметът на Тараклия Вячеслав Лупов: Правим най-големия български етно-културен парк в чужбина
Управляващите се опитаха да ми забранят да се кандидатирам за втори мандат, но въпреки това спечелих изборите на първи тур с 89%
- Г-н Вячеслав Лупов, като кмет на Тараклия вече втори мандат с какви конкретни действия допринесохте за развитието на града?
- Преди всичко аз съм българин и основна задача, която си поставих още 2019 г. по време на първия си мандат като кмет на Тараклия, беше да развия града и да помогна на всички бесарабски българи. Заех се да обновя неговата инфраструктура и да подобря условията на живот, за да могат нашите сънародници там да водят един достоен начин на живот. Благодарение на усилията, които положих в тази насока, успях да спечеля доверието на бесарабските българи, въпреки че родом не съм от Тараклия, а от Кишинев. Доказателство за това е безпрецедентната подкрепа, която те ми оказаха по време на опитите на молдовското правителство да ми попречи да се кандидатирам за втори мандат. За последните четири години управляващите дискредитираха европейските ценности, като забраниха няколко опозиционни партии и не дадоха възможност на техните представители да се кандидатират за позиции в държавната администрация. Аз бях сред тези хора. Но с много усилия успях през 2023 г., два дни преди местните избори, да се кандидатирам отново, но този път като независим кандидат, и спечелих на първи тур с 89% от гласовете.
- Какви инициативи предприемате за съхраняване и популяризиране на българските традиции и обичаи сред младото поколение в Тараклия?
- В момента разработваме проект за най-големия български етно-културен парк извън границите на България. Основната му цел ще бъде
да съхранява и популяризира нашите традиции сред младото поколение
бесарабски българи. В него ще бъде разположен и единственият български театър извън България, в който ще се провеждат постановки на чист български език. Но преимуществата на този комплекс далеч не стигат само до това. Смятам, че той ще помогне за икономическия подем на Тараклия, като създаде много нови работни места и превърне града ни в популярна туристическа дестинация. Освен това отворихме и българска художествена галерия, кръстена на знаменития молдовски художник от български произход Димитър Пейчев. В нея се намират 50 негови картини. Според мен Тараклия трябва да бъде туристическият център на Молдова и голяма част от усилията на моята администрация са насочени в тази посока.
- Има ли текущи или планирани проекти за сътрудничество между Тараклия и български общини или институции, които да подпомогнат развитието на региона?
- В рамките на форума B40, който се проведе в София преди два дни, имах възможността да разговарям с множество представители на българската държава, сред които председателят на Народното събрание Наталия Киселова, министърът на околната среда и водите Манол Генов и министърът на труда Ивайло Иванов, с които обсъдихме възможностите за сътрудничество между Молдова и България. В резултат на това се стигна до решение да се отвори от страна на България културен център в Тараклия, което е голям успех.
- С какви основни предизвикателства се сблъсква българската общност в Молдова днес и как местната власт в Тараклия работи за тяхното преодоляване?
- Основното предизвикателство е трудната комуникация с България. Нито посолството в Кишинев, нито консулството в Тараклия работят на добро ниво. Така че това е проблем, по който трябва да се работи. В рамките на Молдова бесарабските българи сме изправени пред една изкуствена фрагментация от много организации, които
претендират, че се борят за нашите интереси, но всъщност работят срещу нас
и размиват вота на избирателите. Това пречи да имаме добро представителство в политическия живот на Молдова.
CV
Роден е през 1979 г. в гр. Кишинев и по произход е бесарабски българин.
Получава висше образование в Славянския университет в Кишинев със специалност “Бизнес и мениджмънт”. После получава магистърска степен по икономика.
През 2019 г. с подкрепата на най-голямата опозиционна партия “Шор” е избран за кмет на град Тараклия със 74,29% от гласовете на втория тур на местните избори.
През 2023 г. Вячеслав Лупов се кандидатира като независим кандидат и печели 89,32% от гласовете още на първи тур.
Отделя специално внимание на съхранението на традициите и обичаите на бесарабските българи. Той се стреми към възраждането и развитието на културното наследство, за да запази националната идентичност на общността.