Българското домакинство на ЮНЕСКО пред провал, правителството в инфарктни преговори за спасяването му

28.02.2025 19:40
Мариан Бачев в Министерството на културата при встъпването му в длъжност като министър. До него е предшественикът му Найден Тодоров. СНИМКА: МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА

Мариан Бачев или Найден Тодоров е виновен за провала - този лют спор бе превърнат в политически дебат и всички се упражнява в него 

Тези дни българското правителство води инфарктни преговори на най-високо равнище с ЮНЕСКО, за да бъде спасено домакинството на България на 47-мата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, разбра "24 часа".

А че то е пред провал стана ясно тези дни след като министърът на културата Мариан Бачев бе препитан в парламента по темата и обясни, че предшественикът му Найден Тодоров не е свършил нищо и е виновен за провала. Политическите противници на Слави Трифонов и Бойко Борисов веднага захапаха Бачев и подеха кампания по сайтове и фейсбук профили, че Найден Тодоров си е свършил работата, но Бачев провалил нещата. Пиарката на предишния министър разпространи един огромен отчет какво е свършил той. От него се разбира, че са проведени безброй срещи онлайн (описанието им заема поне 2 стр.), създадени са комитети, разменени са писма с другите министерства, те са отговорили или не, делегация на ЮНЕСКО е била в НДК, а от министерството били говорили с околните хотели за настаняването на гостите. Тоест една огромна говорилня.

А сега какви са фактите. Събитието трябва да се състои през юли. За да го има, не са достатъчни комитетите, писмата и разговорите. Трябва всичките около 4000 души от 196 страни-членки да бъдат настанени по хотели, да им се осигури прехраната, на голяма част от тях да бъдат купени и самолетни билети, да се наемат коли и автобуси, като част от тях трябва и да са бронирани, защото ще возят високопоставени дипломати и делегати от воюващи страни - палестинци и израелци, украинци и руснаци и т.н. На голяма част от тези делегати трябва да бъдат извадени визи, а България няма посолства или консули навсякъде. Да не говорим, че делегацията на ЮНЕСКО е поискала НДК да бъде преоборудван с нова озвучителна и светлинна техника, която да отговаря на изискванията.

До този момент няма обявена нито една обществена поръчка. Няма дори подготвени процедури за обществени поръчки. За нищо! А у нас всичко това трябва де се случи по Закона за обществените поръчки, а не с разговори с околните на НДК хотели. Една процедура отнема 4-5 месеца. Ако има обжалвания - което у нас винаги се случва - стават поне 8 месеца.

Което означава, че тези поръчки би трябвало да бъдат обявени още през ноември 2024 г.

Оказва се, че тогава е трябвало да бъде подписано и споразумението с ЮНЕСКО за българското домакинство на форума, но не е. А то подлежи на ратификация от Народното събрание. Найден Тодоров по онова време е министър - човекът, който е трябвало да го направи, да получи одобрението на парламента и да задейства поръчките. Сега вече е почти невъзможно това да се направи - до юли остават 4 месеца.

Поръчките трябва да са за хотели, кeтъринг, техника, превоз на делегации, вечери и обяди, реклама, изложби, зали и тн. И това не само в София, а и по обектите на ЮНЕСКО у нас, където възнамеряваме да заведем делегатите.

Освен, че времето за организация на събитието е категорично недостатъчно, се оказва, че няма и предвиден бюджет. Нула лева. Експертните изчисления сочат, че разходите за организирането на форума в София, наред с дейностите по провеждането му биха нараснали лавинообразно до 10-12 милиона евро минимум. Такива средства обаче няма предвидени. Когато през юли 2024 г. Найден Тодоров внася доклад по темата в Министерския съвет, той уверява министерство на финансите и служебния кабинет, че домакинството на сесията не е свързано с финансов ангажимент.

След като открива скандала правителството Желязков влиза в спешен диалог с ЮНЕСКО в търсене на най-добрия изход от ситуацията, така че страната ни да спази стриктно всички правила на Организацията и същевременно да запази домакинството си на форума. Още не е ясно какво ще се случи.

Решението за домакинството на 47-та сесия на КСН на ЮНЕСКО в София беше взето през юли 2024 г. - преди почти 8 месеца.

                                             

Други от От страната и света

Протестно шествие заради разбития път Генерал Тошево – ГКПП-Кардам ще има на 12 април

Протестно автомотошествие заради разбития път Генерал Тошево – ГКПП-Кардам, границата с Румъния, ще се проведе на 12 април. Протестът се организира във Фейсбук, а поводът е

Петър Младенов се срещна с международна фондация Y-PEER

Заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов откри международния обучителен курс „Catalyst Collective: Визионерски Y-PEER лидери, оформящи пътя на утрешния ден"

Газова бутилка гръмна в Бургас, рани 55-годишен мъж

55-годишен мъж е ранен при взрив на туристическа газова бутилка в Бургас, той е откаран в болница, съобщиха от Областната дирекция на МВР. В 14.30 ч. във второ Районно управление е получено съобщение

Стоян Михалев се оттегля временно като зам.-кмет на "Оборище"

Стоян Михалев се оттегля временно от позицията си на заместник-кмет на столичния район "Оборище". Това става ясно от публикации във фейсбук групата "За Оборище"

Кристин Лагард : ЕЦБ ще осигури финансова стабилност в Европа

Европейската централна банка (ЕЦБ) е готова да разгърне своите възможности, за да поддържа финансовата стабилност на еврозоната и има голям опит в разработването на нови инструменти

>