Весела Чернева: Ако Тръмп сключи сделка с Украйна за ценните метали, ще трябва да пази територията й

27.02.2025 07:59 Винсент Тановски
Весела Чернева СНИМКА: ЛИЧЕН АРХИВ

Сделка за редките ценни метали на Украйна ще доведе до това, че САЩ трябва да пазят териториалната ѝ цялост, казва в интервю за "24 часа" заместник-директорът на Европейския съвет за външна политика 

Още акценти от интервюто: 

Германия прозря, че Америка няма да е онзи гарант за сигурност от последните 80 г.

Идеите на новия кабинет в Германия може да се прехвърлят към София

Принципите вече нямат значение - заместени са от циничен поглед към международните отношения

- Резултатите от изборите в Германия какво ни говорят, г-жо Чернева - имаше ли големи изненади предвид победата на християндемократите и възхода на “Алтернатива за Германия”?

- Нямаше големи изненади на вота въпреки опитите на Русия и САЩ да влияят, включително през речта на вицепрезидента Джей Ди Ванс в Мюнхен, която беше открита агитация за “Алтернатива за Германия”. Не се наблюдаваше промяна в нагласите в последните няколко месеца, християндемократите излязоха първи. За мен единствената изненада, доколкото може да се нарече такава, е ръстът на процентите на “Левицата” - партия в съвсем левия край на спектъра. Тя влезе с малко над 8% в следващия Бундестаг.

Според мен има две причина за този възход на левицата. Едната е все по-налагащата се идея и при християндемократите, че по темата за миграцията трябва да има нови и по-решителни действия. В “Левицата” са млади хора, които не са съгласни със строгата политика по миграцията. Втората причина е именно речта на Ванс, която възмути много хора, защото беше директна намеса във вътрешните работи на Германия. Много хора се притесниха, че може да има възход на АзГ.

- Гледайки резултатите обаче, не може да не отбележим, че именно “Алтернатива за Германия” вдига най-много резултата си спрямо останалите партии.

- От предишните избори - да. Аз говоря за сравнение в прогнозите от последните месеци, защото има много съмнения дали социологията все още може да предсказва избори. На няколко пъти имаше големи социологически провали.

- Очертаващият се нов канцлер Фридрих Мерц заяви, че първата му стъпка ще е независимост от САЩ. Това признание за предишна зависимост ли е?

- Трябва да кажем, че християндемократите спечелиха със сериозно предимство. А те са именно тази политическа сила, която винаги е била най-силно трансатлантическа. В този смисъл изявлението на Фридрих Мерц е важно, защото то показва, че Германия като една централна за Европа страна разбира, че трансатлантическите отношения не са това, което бяха, и че вече не може да се разчита на САЩ. Става дума преди всичко за военната и политическата роля на САЩ. В Германия това е ключово - там има американски части и оръжейни системи още от края на Втората световна война. Затова прозрението, че Америка няма да е просто онзи гарант на европейската сигурност, с който Германия е свикнала през последните 80 години, е много важно. То показва голяма промяна в отношенията между близките съюзници от двете страни на Атлантика.

- За първи път от много време видяхме различно гласуване в ООН между САЩ и европейските им партньори - за резолюцията за агресията в Украйна. Това първа стъпка ли е към тази независимост, за която говорим, и какво следва?

- Това е поредната стъпка, но за първи път е толкова видима и толкова символична. За първи път САЩ, Русия и Китай гласуваха заедно в Съвета за сигурност срещу Франция, Великобритания и 3 други страни от ЕС. Разривът и противопоставянето стана в деня, в който френският президент Еманюел Макрон беше на посещение в Белия дом. От друга страна, урокът от гласуването в Съвета за сигурност също така е, че в Общото събрание 93 гласа подкрепа събра европейската резолюция, която призоваваше за стабилен, траен и справедлив мир в Украйна.

САЩ се въздържаха от своя собствена, защото тя претърпя поправки, които говореха за вината на Русия във войната. В контекста на ООН САЩ изглеждат като страна, която не желае мир, а по-скоро иска някакви задкулисни сделки. Това е смущаващото за Европа в този нов контекст - принципите, съюзниците, алиансите вече нямат значение и са заместени от един доста циничен и краткосрочен поглед към международните отношения.

- Но как би изглеждал този справедлив и траен мир?

- Това означава мир, в който Русия да понесе отговорност за разрушенията и страданията, които причини. Траен мир означава да не може Русия след една, две или пет години да започне нова война. От 2008 г. насам виждаме, че през 5-6-7 години Русия отново и отново възпламенява тази спирала на насилие.

- Четох анализ на сингапурския дипломат Кишор Махбубани, че за да оцелее, Европа е изправена пред избор от 3 немислими варианта: да заплаши да напусне НАТО, да се изработи ново голямо стратегическо споразумение с Русия, да се изработи ново стратегическо споразумение с Китай. Това ли са наистина изборите и по кой път трябва да поеме Европа?

- От сингапурска гледна точка това може да е така. От европейска обаче НАТО продължава да е структурата на сигурност и отбрана за Европа, включително е и мястото, където се извършва военното планиране. Така че алиансът ще продължи да е много важен за сигурността на Европа, още повече че в НАТО не са само САЩ. Там са страни като Канада, като Норвегия, които са част от архитектурата на сигурност. Засега САЩ не дават сигнали да променят нещо в НАТО. Промени се по-скоро очакването, че ако се наложи, САЩ може да не се окажат способни или склонни да помогнат. Основата на НАТО е доверието между страните членки. В момента, в който то се наруши, това е голям проблем.

Анализът на сингапурския дипломат препоръчва на Европа да прави неочаквани резки движения, да изненадва и да сменя курса по различни въпроси. Не съм сигурна, че сближаването с Китай ще помогне на Европа, защото тя е развила в доста сектори опасна икономическа зависимост от Китай. Видяхме как Пекин уби соларния сектор и други технологични сектори. Европа трябва да си дава сметка за това къде са нейните интереси и как трябва да се действа по тях.

По отношение на отбраната има няколко стъпки, които веднага да се предприемат. Първата и краткосрочна е засилване на помощта за Украйна, а средносрочната - изработване на европейски план за Киев. В момента това прави и Франция - посещението на Макрон в САЩ е част от изясняването на критичните точки от европейската перспектива. Това включва гаранции за сигурност, план за възстановяване, но и път към по-тясно политическо обвързване с Украйна. В геополитиката именно сивите зони са тези, които привличат агресията и агресора. Европа може и трябва да проектира сила в своето близко съседство. Оттам нататък стратегиите ще са по-скоро ситуационни - със САЩ или с някой друг от големите актьори, отколкото основани на дългосрочни съюзи.

- От Европейския съвет за външна политика наскоро излязохте с изследване, което показваше, че от 11 държави вече всеки втори европеец вижда в САЩ “необходим партньор”, докато над два пъти по малко, или 21% - “съюзник”. Тоест това не следва ли принципно някаква тенденция?

- Ние правим това изследване всяка година и в него европейците досега в по-голямата си част са отговаряли, че САЩ са съюзник, а по-малко, че са необходим партньор. Тази година за първи път най-голямата група от отговори са, че САЩ са просто необходим партньор. В този смисъл обществата в Европа изглежда, че са разбрали доста преди политическите им ръководители, че на САЩ не може да се разчита и че тази администрация на Тръмп няма да бъде онзи съюзник, който Европа е свикнала да има.

- А България как стои на този фон? Виждаме какво се случва по улиците на София покрай протестите на “Възраждане” и поругаването на Дома на Европа. Ще се засилват ли подобни прояви?

- В България общественото мнение, както в Румъния, Унгария, предполагам, и в Словакия или Сърбия, изглежда, че има много повече очаквания към Тръмп като миротворец, като задаващ някакъв нов тон в международните отношения.

Според мен има две причини за това. Първата е, че до голяма степен Тръмп се привижда като част от движение против елитите, в което има известна ирония, защото самият той е много богат човек. Но също и защото политическите лидери както в Унгария, така и у нас, и през медиите, и през общите си послания създават впечатление, че от Брюксел може да взимаме ползите, но когато се стигне до политики или до принципи, ние по-скоро може да си позволим да се отнасяме към Брюксел с насмешка. Тръмп е по-близко до тази нагласа.

Не съм сигурна дали хората, които сме попитали, си дават сметка за това колко много несигурност внесе Тръмп в международната система и особено в европейската сигурност. И колко рискове създава за нашите страни, които сме около и на външната граница на ЕС.

Българската политика и партиите, които са членове на ЕНП, винаги са гледали към Европа и към Германия за политически идеи. В този смисъл мисля, че новото германско правителство, което има един много ясен проевропейски дневен ред, ще прехвърли тези идеи към България. Българската политика може да допринася за дебата за сигурността в Европа, която предефинира много от основополагащите си цели.

Мисля, че това затъване в спиралата на пропагандата и насилието не е нещо, което българският избирател одобрява. По-скоро ще има обратен ефект и връщане към европейски ориентирана гледна точка в политиката.

- Украйна се е съгласила по условията на сделката за редките метали със САЩ в замяна на военна помощ. А споразумението може да бъде подписано още в петък. Какво означава това?

- Това споразумение е по-скоро рамка за бъдещи икономически взаимоотношения между САЩ и Украйна. В него няма конкретни параметри каква част от постъпленията ще бъде американският дял. Но това, което извоюва украинската страна, е постъпленията от редките метали да бъдат вкарвани в един фонд, който пък да бъде инвестиран в Украйна. Печалбите да останат, за да може икономическото възстановяване да върви по-бързо. Смисълът на това споразумение е, че САЩ ще имат пряк интерес за запазването на териториалната цялост на Украйна, включително през участието в такива проекти за добив на ценни метали.

- Това не се ли сблъсква с “прагматичния” подход на Тръмп спрямо Русия и интересите ѝ?

- Параметрите на споразумението между Русия и САЩ са още по-неясни. Какво ще се договорят двете страни по отношение на икономическо сътрудничество, е много рано да се прогнозира. Но за Украйна това бе важно да има възможност в бъдеще да изчиства конкретните параметри, като обаче важи принципът, че печалбите се реинвестират в Украйна. А пък за Тръмп беше важно да има това послание, че САЩ имат сметка от подкрепата за Украйна.

CV

Магистър по политически науки от университета в Бон, Германия

От 2000 до 2003 г. работи като политически секретар в посолството на България във Вашингтон, САЩ

Била е секретар на Международната комисия за Балканите, председателствана от бившия премиер на Италия Джулиано Амато и бившия президент на Германия Рихард фон Вайцзекер.

От 2010 до 2013 г. Чернева е говорител на Министерство на външните работи на България и член на политическия кабинет на външния министър Николай Младенов

В момента е заместник-директор на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) и ръководител на софийския офис. Сферата й на фокус е външната политика на ЕС, Западните Балкани и Черно море

Други от Интервюта

Симеон Дянков: Можем да спечелим от търговската война, имаме достъп до огромен пазар

Пазар, който ще се затвори за фирми извън ЕС, казва председателят на Фискалния съвет Все още има опасност да ни оставят в чакалнята на еврозоната Още акценти:  Източна Европа ще се справи по-добре

Тошко Йорданов: Медийният закон и СЕМ са толкова остарели, колкото правилата за движение на файтоните

Росен Желязков е хладнокръвен, не позволява конфликти и взима правилните решения, до момента няма издънки, казва председателят на комисията по културата и медиите Ако депутатите имат акъл

Атанас и Ясен Атанасови: От прага на театъра не сме баща и син

Има прилика между нашите отношения в спектакъла и в живота, разказват актьорите Още акценти от интервюто:  Синът: Завиждам на студентите му, той обучава моите конкуренти

Доц. д-р Маргарита Златарева: Старото ръководство на БОК е все още действащо

Доц. д-р Маргарита Златарева е бивш конституционен съдия и университетски преподавател, председател на Арбитражната колегия при БОК - Какво е правното положение на действащото ръководство на БОК и

Д-р Ирена Тодорова: Докато сме живи, ще има следи от предците ни

Проблемът с технологиите ще дойде, когато ни разплаче роман, написан от изкуствен интелект - Г-жо Тодорова, 2025 г започва турбулентно за света в политически и икономически план

>